New York keelustas polüstüreenist pakendid

New Yorki Linnavolikogu hääletas 19. detsembril ühehäälselt stüroplasti ehk polüstüreenist nõude ja pakendite keelustamise kasuks! See on väga suur samm ja väga suur eeskuju. Savisaaar, tee järgi! :)

Seni on New York suurim Ühendriikide linn, mis sellise keelu teinud. New Yorki linnapea Michael Bloomberg kirjutab eelnõu seaduseks veel enne selle aasta lõppu. “Stüroplastist pakendid reostavad linna jäätmevoogu, muutes raskemaks toidu, metalli ja klaasi taastöötlemise,” ütles linnapea.

Hinnanguliselt viskavad newyorklased iga aasta ära 23 000 tonni polüstüreeni. Enamus äravisatud polüstüreenist jääb prügilatesse vedelema, kus see seisab järgmised 500 aastat või kauem veel.

Loomulikult on keskkonnaaktivistid heast uudisest rabatud: “See on väga oluline otsus ja suur võit meile kõigile. Tulevastele põlvkondadele on see iseenesestmõistetav valik. See otsus kannab tugevat sõnumit ja tõestab, et New York on valmis muutusteks,” ütles Christopher Chin, Ookeani Teadlikkuse Keskuse uurimiskeskuse juht.

Keeld hakkab kehtima uuest aastast, kui just plastikutööstus nüüd ei tõesta, et stüreenplasti saab ümber töödelda.
“Nad võivad püüda seda terve järgmine aasta tõestada, aga ma ei usu, et see neil õnnestub, seda on varemgi püütud,” kinnitab eelnõu algataja linnavolikogu liige Lew Fidler.

Lisaks polüstüreeni keelustamisele kinnitati linnavolikogus ka suurtele kauplustele ja restoranidele suunatud komposti programm ehk toidu jäätmeprogramm.

Eestis jagatakse veel lahkelt polüstüreenist pakendeid, näiteks restoranides pannakse neisse kaasa antav toit. Tasub siis juba ette oma klaaspurgiga minna, kui on soov ülejääk kaasa võtta. :)

#6 PS ehk polüstüreen – see on üks odavaimaid plastmaterjale ja seega väga levinud. Tootmiseks kasutatakse tuntud närvimürki stüreeni, mis on kantserogeen, vähendab punaseid vereliblesid ja surub alla immuunsüsteemi. Polüstüreen võib kehasse lekkida näiteks sellest valmistatud tassist juues, võib lekkida ka läbi platsenta beebini.29 Polüstüreenist valmistatakse vahttopse ja vahtkarpe. Näiteks paljud restoranid panevad toidu ülejääke sellistesse valgetesse vahtkarpidesse. See on ka ehituses tuntud vahustatava plastiku ehk stürovahu (Styrofoam) põhiline koostisosa (lisatakse pragudesse).
Mida soojema temperatuuriga polüstüreen kokku puutub, seda suurem tõenäosus on, et lekib rohkem. Kohvi ja tee polüstüreenis topsis või kuum söök polüstüreenist karbist on vast kõige hullem üldse.6

Loe ka Plastikusõltuvus mürgitab keha ja planeeti

Allikas:
TreeHugger.com

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

Taani avas esimese toidujääke müüva supermarketi

“On naeruväärne, et toit lihtsalt visatakse ära või lastakse rikneda,” ütles Taani toidu- ja keskkonnaminister. …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga