Põhikooli bioloogiaõpikus on toitumisest aegunud ja segane info. Ning taimetoitlust, otseloomulikult, peetakse äärmuslikuks.

Huvi pärast vaatasin ükspäev raamatukogus põhikooli bioloogiaõpikuid. Kuigi inimese anatoomia ja mikromaailma kohta oli põnev lugeda, siis toitumise osas hakkas suisa nukker. Ilmselgelt on info vana, eelaarvamustest kallutatud ning praegusest teadusmaailmast väga kaugel.

20140212_170544
Siin on 7. klassi õpiku toidupüramiid. Esiteks on hämmastav, et õpikud muutunud pole, mina õppisin samast õpikust ja ma lõpetasin keskkooli 11 aastat tagasi! :)

Selle toidupüramiidi kohaselt on inimese põhiliseks toiduks piimatooted ja teraviljad! Absoluutselt arvestamata, et piimatooted on meie elus pastöriseeritud kujul olnud väga lühikest aega, ka niisama kõigest mõnisada aastat. Ja ma ei kujuta ette, kes saaks pildil toodud valgest nisujahust saiu ja makarone tervisetoiduks pidada. :)

Aedviljad ja puuviljad
on teisel tasandil ning neid soovitatakse süüa 2-5 korda nädalas. Mõtle nüüd, isegi mitte iga päev, mitte iga toidukorraga, vaid ainult mõned korrad nädalas!

Lihad, munad, juust, kohupiim, taimeõlid, ka oad ja pähklid on kolmandal korrusel ning neid soovitatakse süüa 2-3 korda nädalas. Tundub, et tavaline inimene sööb neid iga päev mitu korda üle.

Viimasel korrusel, püramiidi tipus, on rasvad ja maiustused. Kahtlemata on taimeõlid ja pähklid ka rasvad ning neidki ei peaks liiga tihedalt sööma. Vb mõeldakse siin pigem töödeldud rasvu.

Päris põnev püramiid, mis! Seda õpetatakse praegustele põhikoolilastele ja küllap viskavad sellele silma peale ka mõned vanemad ning püüavad siis “tervislikult” toituda.

Mis veel toidu kohta kirjas on?
Üldiselt soovitatakse taimset toitu 75-85%, pole küll mainitud, aga ma pakuks, et see protsent on kogukaloritest.
Enamus neist taimsetest saadustest on siis ilmselgelt teraviljad ja tärkliserikkad juurikad, nagu nt kartul. Kui nüüd tavainimene nii toituma hakkaks, tähendaks see, et ta vähendab liha söömist ja see on igati tervitatav.

20140212_170528
“Meie menüüs on liiga vähe taimset toitu. Vähemalt osa neist on vaja süüa toorelt” – väga hea soovitus ju!

Keegi bioloogiaõpiku autor on võtnud nõuks, et “ainult taimse toidu söömisel tekib hulk probleeme, nendest olulisemad on mõnede vitamiinide, aminohapete ja mineraalainete, näiteks raua, kaltsiumi ja tsingi vaegus”, “taimne toit on toitainete- ja energiavaene ning seedeelundkond koormatakse selle seedimisega lihtsalt üle”.
Vau! :D
Siin ei saa muudmoodi, kui peab lihtsalt naerma! Kes selle teksti kirjutas!
“Tule taevas!” :D

Puuviljad on kõige rikkamad vitamiinide allikad, juurviljad ja rohelised kõige rikkamad mineraalide allikad. Ka taimedes on aminohappeid, mangod, goji marjad, kinoa nt kannavad 8 asendamatut aminohapet. Kui me sooviks saada “täielikku” aminohapete kompleksi, siis selle loogika järgi on inimese ideaalseks toiduks teine inimene! Aga et see on liiga kummaline, siis pakutakse välja, et kindlasti peaks sööma looma.
Mida aga arvata prestiižikatest uuringutest, mis näitavad, et loomne valk ja loomne rasv soodustavad vähkkasvajate arenemist samas kui taimne valk ei soodusta? Kui aga taimsele valgule lisati aminohapped, et see oleks “täielik” valk, soodustas ka see vähi edasiarenemist. Need on T. Colin Campbelli ja teiste tuntud teadlaste uuringud. Ka 70. aastatel kerkinud toidu kombineerimine valgu saamiseks sai kummutatud sama inimese poolt, kes sellega üldse lagedale tuli. Aga müüt elab visalt edasi.

Kes sööb taimset täistoitu, võimalusel veel mahedat, liigutab piisavalt, on kaitsekreemita päikese käes, sellel ei teki mingeid puudejääke!

Ja mis puutub väitesse, et taimetoit on energiavaene ja koormab seedeelundkonda… see inimene ilmselt ei mõista inimese anatoomiat ja toitumist. Puuviljadest ja tärkliserikastest toitudest saadava energiaga katab kergelt ära ükskõik kelle energiavajaduse. Taimne toit just toetab seedeelundkonna tegevust ja on vajalik parimaks seedimiseks. Samas kui loomne toit püsib juba ainuüksi maos mitu tundi ja siis venib mööda seedekulglat mädanedes ja käärides.

20140212_171100
Taimetoit on toitainete- ja energiavaene? Tõesti? :)

Nii et jah, taimetoitlust peetakse “toitumise väärnähtuseks”. Need autorid vist pole taimetoidumaailmaga väga kursis. Taimetoitlase laud võib olla väga variatiivne ja rikas. Kahjuks ei tutvustata ka loomse söömisest põhjustatud haigusi, mõju keskkonnale…

20140212_170806
“Bioloogiliselt on inimene segatoiduline. Viimast tõestavad meie hammastiku ehitus, seedekulgla pikkus ja seedeensüümide koosseis, toitumise sagedus ja korraga söödava toidu maht.” – Kõik see tõestab just vastupidist – inimene on taimtoiduline…

Õpikus hoiatatakse, et taimetoitumist ei tohi kindlasti proovida lapsed, noored, rasedad ja imetavad naised.
Huvitav, mis sel Austraalia valitsusel arus oli, kui nad kuulutasid veganluse KÕIGILE sobivaks, imikust raugani! Ja mis veel britid, USA toitumise assotsiatsioon koos vastutustundlike arstide ning Maailma Terviseorganisatsiooni inimestega mõtlesid? :D
Kuidas küll kõik need miljonid taimetoitlased veel elus on? Mismoodi India, kus 2/3 inimestest on ainult taimsel toidul, üldse elus on?  :D

20140212_171106
“Dieet on haiguste raviks.” – Dieeti poleks vaja, kui toitumine oleks tervist toetav. Dieeditamine ei too kasu, elustiili muutmine toob.

Need väljavõtted bioloogiaõpikust on lihtsalt üks näide laste haridusest. Üsna kurb näide. Ning siit peaks välja lugema, et ei tasu uskuda kedagi, ka õpikuid mitte, uuri ise, veendu ise, ära lase ennast hirmutada/kõigutada. Ja vaata aeg-ajalt laste õpikusse, kunagi ei või teada, mis jama neile pähe aetakse.