Oled Sa vahel mõelnud, et nii hea, kui head veebid oleks kuskil koos? Või hea, kui üldse oleks mingit kompaktset infot vägivallatu elu kohta… No mina olen nii mõelnud. Ja püüan omalt poolt kaasa aidata, et teistel kergem oleks.

Jagatud osadeks: Eesti veebid; toitumine/tervis; ilusad inimesed elus taimetoidul; laste tervis/loomulik sünd/pere; elus taimetoidu kogukond/uudised/retseptid; kodukoolitus/vabalt õppimine; loomavabrikud/toidutööstus/loomakaitse; keskkond.

 

EESTI VEEBID (lisaks banaanisaarele muidugi :))

www.koduope.ee – info koduõppe kohta Eestis, seadusandlus, blogid, kokkusaamised, artiklid-viited. Ühesõnaga palju head materjali!
www.paikesetoit.ee
– Sille Poola, 5 lapse ema ja toitumisspetsialist peab nii veebi kui blogisid www.paikesetoit.blogspot.com ja paikesekool.blogspot.com.  Saab toitumisalast infot, retsepte, kodukoolitamise mõtteid (ta ise kodukoolitab) ja kutseid tema toorvegan toidu koolitustele. Päikesekoolis arutleb ta vabakooli ja laste kasvatuse teemadel. Sille lahkus ja avatus sel teemal on mulle palju toeks olnud – aitäh! :)
www.kehakeel.ee – Egle Koppel, 3 lapse ema, kundalini jooga õpetaja ja toitumisnõustaja ning samuti taimetoitlane jagab siin blogis oma mõtteid tervisliku elu põhimõtetest.
www.followthefruitfly.com – Elisa blogi, küll inglise keelne, aga väga särtsakas. Elisa on ka üks Paradiisimaitse cateringi kokkadest. Nad teevad toortoidu koolitusi kah.
www.paradiisimaitse.blogspot.com – Elisa ja Mariini veeb toortoidust ja sellega kaasnevast elustiilist. Palju häid mõtteid ja lihtsalt tore mõttekaaslaste kohta lugeda :). Facebookis on nad siin. Pakuvad cateringi.
www.toortoit.ee – saab tellida elus pähkleid, seemneid, toorshokolaadimaterjali jne, info koolituste kohta, mõned retseptid.
www.zoomfoto.ee/kasulikku.html – teisitimõtlejast fotograafi Andres Treiali veeb kõiksugu põnevate artiklitega, ka toitumine ja tervis.
foorum.veg.ee – taimetoidu jutt. Nii elus kui küpsetatud toidust. Ja niisama tuge.
www.synnitoetus.ee – kodus sünnitamise lood, artiklid, info.
www.okobeebi.ee – kolme ema loodud veeb looduslikust lastekasvatamisest. Rasedus, sünd, imetamine, väikelaps.
www.karusnahavaba.org – teadsid sa, et Baltimaade suurim karusnaha vabrik (ehk pisikeste armsate loomade piinamis- ja tapmiskeskus) asub Eestis! Jah, Keilas!
www.loomakaitse.ee – ülevaade loomadest ja seadusandlusest, mis loomapidamist reguleerib.
www.loomadenimel.org – südikas veeb loomakaitsest.
www.bioneer.ee – siit leiab peamiselt keskkonnajuttu.
www.roheline.ee – Rohelise Liikumise peamiselt keskkonnaalane info.
www.animalcity.eu – linnalastele :). Kui metsas ei käi ja muidu loomi ei näe, siis siin saab vaadata omas elemendis filmitud metsloomi. Meie lastele väga meeldib… Iga kuu 15. päeval ilmub uus videolugu metsikust loodusest.
www.balticseanow.info – tutvu Läänemere praeguse olukorraga. Saab vaadata tehtud uuringuid, lugeda uusi teateid. “Me oleme selle mere ära solkinud ja see on ropp.” :D Tõsi mis tõsi… Kes kavatseb Läänemere “kodumaist” kala süüa, peaks enne olukorraga tutvuma! “/…/ (juba 1970. aastatel) kotkad trampisid pesades katki oma munad, sest reostunud toit tegi munakoore hapraks, 80% viigerhüljestest olid keskkonnamürkide organismi ladestumise tõttu poegimisvõimetud. Armsad adruvallid asendusid lahesoppides plastikuvaaludega.”
nocruelcosmetics.org – julma kosmeetika ehk piinamisega testitud toodete veeb. Viimased uudised, kampaaniad, faktid.
hennaleht.wordpress.com – palju infot, kuidas juukseid hennatada ja mis see henna üldse on.
www.eko.org.ee/gmo – geneetiliselt muundatud organismide info eesti keeles. Põhjalik ülevaade Eesti olukorrast.
www.help.ee – heategevusorganisatsioonid ja mida kellelgi vaja.
www.onnepank.ee – kui sul on abi vaja või saad ise kedagi aidata. Õnnepangas paned kuulutuse üles ja ootad abi või siis vaatad teiste kuulutusi ja aitad ise. Minul väga head kogemused mõlemat pidi! :)

 

TOITUMINE, TERVIS

Dr Vivian V. Vetrano, PhD artikkel B12st.
www.drritamarie.com – Rita Marie Loscalzo on toitumisspetsialist ja nõustaja, vegan kokk, kiropraktik, akupunktuurispets. Rita on abistanud inimesi üle 20 aasta. Tema veebist saab tasuta raamatuid, menüüsid jm, aga nagu mitmel pool mujalgi, tuleb lihtsalt registreeruda. Vt artiklit Hypoglycemia and the Myth of Eating Frequent Small Meals.
www.drmcdougall.com – suure lugejaskonna ja järgijatega dr John McDougall on üks taimetoidu maailma arstide veteranidest. Praktiseerib meditsiini oma kliinikus, õpetab, peab loenguid, esineb saadetes, kirjutab raamatuid, korraldab taimetoidu puhkuseid ja on praktiseeriv arst viimased 30 aastat. Tema lehel on artiklid ja info kõiksugu teemadel, samuti nt 12 päeva menüü ja foorum.

www.drfurhman.com – New York´is asuv perearst, kes aastaid ravinud inimesi taimetoidu ja muude loomulike vahenditega. Allpool soovitan tema laste sektsiooni, aga siia panen lingi tema toitumistarkusele, kus saab kuulata tema arutlusi Voice of America raadios. On juttu Atkinsi dieedi kahjulikkusest; vigadest, mis taimetoidu dieedil tehakse; toidusõltuvusest; kuidas saada maha vererõhuravimitest, laste toitumisest jne.
nutritionfacts.orgdr Michael Greger toetab samuti taimetoitlust ja elus toitu, suur valik videosid, artikleid. Pidevalt lisandub terviselugusid
nutritioncme.org – tervishoiutöötajate koolitamisele suunatud lehekülg, kuid lehel on ka viimased uudised meditsiinivallast, info taimepõhise toitumise kasulikkusest. George Washingtoni Ülikooli ja Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee poolt tehtud.
www.pcrm.org – Physicians Commitee for Responsible Medicine ehk Vastutustundega Meditsiini Arstide Komitee ametlik lehekülg. Infot nii haigustest kui ka viimastest meditsiinisaavutustest ja taimetoitumist toetav terviseinfo. Infot nii arstidele ja tervishoiutöötajatele üldiselt kui ka tavainimesele. Siin on ka tunnustatud dr Neal Barnardi blogi, 21-päevane vegan kickstart programm, raamatuid ja palju muud.
nutritionstudies.org – vanameister T. Colin Campbelli leht, lisatakse ka viimased uudised toitumisteaduse maailmast, taimse toidu ja tervise seosest.

www.drbass.comdr Stanley S. Bass on eluvana arst ja seda usutavam, et mitmeid asju enda peal järgi proovinud. Infot nii toitumise, emotsioonide, sõltuvuste (nt toidusõltuvus) jm kohta. See nüüd pole väga vegan, aga ta teeb loomkatseid ka -> Optimaalne dieet on elus taimetoidu dieet! Vt juttu, kus räägib, et 3. põlvkonna Natural Hygien lastel linnustiilis rindkere ja kitsas hambakaar, kui lisati menüüse rohelised smuutid ja rohkem puuvilju-juurvilju, siis kasvasid normaalseks! Loe teksti.
www.drcousens.com – dr Gabriel Cousens sai oma tavameditsiinikraadi ´69. aastal, tänaseks on ta ka holistilise meditsiini ja ajurveeda ekspert. Dr Cousens on tunnustatud ja tuntud elus toidu doktor. Tal on Tree of Life Rejuvenation Center, kus korraldab detoks- ja elus toidu laagreid. Mitu poppi raamatut kirjutanud. Tema kodukal saab jälgida blogi, räägib vegan aiandusest jne.
www.mercola.com – ülipopp terviseveeb, mille autor praktiseeriv arst dr Joseph Mercola. Tal on ka toidulisandite ja muu tavaari pood veebis, dieedi osas pigem paleo tüüpi mees, ent samuti hoiatab vaktsineerimast, ravimeid tarvitamast, räägib elektromagnetväljadest, punktmassaažist, keskkonnamürkidest, holistilisest hambaravist jne. Merocola artikkel toidu küpsetamise ja vähi vahelisest seosest.
www.elsonhaas.comdr Elson Haas on olnud praktiseeriv arst üle 40 aasta, soovitab taimetoitumist ja värsket kraami. Kodulehel saab tutvuda tema terviseartiklite, video- ja audioklippidega. Räägib üksjagu detoksist, vananemisest, harmoonilisest söömisest.
www.foodnsport.com – dr Douglas Graham ja tema naine professor Rozalind Grahami koduleht. Graham on toortoidu piibli 80/10/10 autor. Kuna D. Graham on ise triatleet ja treenerite nõustaja, siis on üksjagu juttu spordist ja toortoidust. Ka artikleid, kutseid nende toortoidu puhkustele (retreat) + foorum.
www.colitis-crohns.com – dr David Klein on inimeste sooleprobleeme ravinud ´93. aastast, see teeb 20 aastat. Tal on olnud üle 2000 patsiendi rohkem kui 20 riigist. Õpetab toidu kombineerimist ja ravib oma Maui kliinikus koliiti, Crohni, gastriiti jmt põhiliselt värskete puuviljadega! David annab välja ka toortoidu ajakirja Vibrance.
www.veganhealth.org – dr Jack Norris, justkui raamat veebis, palju terviseinfot, nii valk, b12, raud, D-vitamiin jne kui ka retseptid, allergiad. Palju toredaid toetavaid jutte piltidega vegan lastest. Artikkel B12 kohta.
www.krispin.com – toitumisnõu naiselt, kes toitumisteaduses al ´68. aastast, 2013a teeb see 50 aastat! Kirjutab oma loo ja räägib juurde toitumusest – palju su kehal on vaja valku ja mis saab kui sööd seda liiga palju. Mis vahe on loomsel ja taimsel valgul? Mis värk on omega rasvhapetega?

www.getwellstatwellamerica.com Victoria Bidwelli veeb, väga palju toitumisinfot.
www.cancernomore.com kuidas üle saada ja üldse mitte saada vähki.
www.garynull.com – Gary on radikaalne tüüp, ta on teinud mitu filmi, mis Ameerika nurgelist tervishoiusüsteemi üksjagu raputanud, aga ennekõike tegeleb ta inimeste ülesraputamisega. Tal on huvitav terviseblog ja sotsiaalsete teemade blog. Müüb veebis oma filme, raamatud ja tervisetooteid ka.
www.healthpromoting.com The North Health Education and Fasting Center. Tegutsenud üle 10 aasta, korraldavad nt veepaaste, mida Karen Ranzi oma raamatus Creating Healthy Children väga kiitis. Seal töötab dr Michael Klaper, tuntud arst. Kodulehel on Learning Center, kust leiab terviseartikleid, blogi ja True North TV.
www.vidaclara.com – dr Robert Sniadachi paastumiskeskus keset Kesk-Ameerika eksootikat. Viimased 15a tegelenud paastumis, mürkidest vabastamise ja krooniliste haiguste ravimisega. Lähem info paastumise kohta.
www.hippocratesinst.orgNatural Hygene suuna instituut, tegutsenud u 25 aastat. Õpetavad toitumist, mis on haiguse põhjus, elus toit kõige parem jne. Annavad välja ajakirja, mida saab arvutis lugeda või pdf´is alla tõmmata.
www.creativehealthinstitute.com – viimased 40 aastat on USAs Michiganis tegutsenud Loomingulise Tervise Keskus, kus ravitud tuhandeid diabeedist, vähist jm poppidest hädadest. Kuidas? Ikka elus taimetoiduga.
www.lifesave.org – mürkidest toidus ja keskkonnas. Vaata juttu B12 kohta.
www.notmilk.com – suur andmekogum piimast ja kuidas see keha haigeks teeb. Meeletult seoseid, arste, teadlasi ja lisamaterjale. Ainult võta ette ja loe. Ja viska piimatooted minema. Artikkel: The Dangers Of Milk and Milk Products.
www.living-foods.com – üks suurimaid toortoidu veebe! Autoriks eriti energiline toortoiduaktivist John Kohler (töötas kunagi pitsarestorani juhina :)). Siit leiab kõike, toitumisinfot, retsepte, mida süüa ja millega seda töödelda (blenderid, mahlastaja – Johni review´d on YouTube´is tuntud), kus süüa, kellega süüa, kuidas süüa… :D
michaelbluejay.com/veg – veel üks naljakas, aga tuntud tüüp, kes teinud veebi taimetoitumisest.
rawfoodeducation.com – toitumisnõustajate ning kiropraktikute Rick ja Karin Dina blogi.
www.paulnison.com – 20. aastaselt jäi Paul Nison Crohni haigusesse (soolehaigus), tavameditsiinist abi ei saanud, hakkas uurima toitumist ja jõudis toortoiduni. Ravis end terveks lihtsa ja värske toiduga, seejärel tuli ära Wall Streeti töökohalt ning hakkas reisima, raamatuid kirjutama ja inimestele sõnumit levitama. On ka usklik ja viitab pühakirjas kohtadele, kus kirjas, et inimesele on toiduks mõeldud kõik see, mis maast kasvab. Tema lehelt leiab ka The Raw Life Health Show. Ta leht jaguneb kaheks: terviseleht ja torah leht.
www.rawfoodinfo.com – Rhio on veel üks elus toidu maailma veteran, kirjutas raamatu Hooked on Raw. Kodukal aga saab lugeda tema mõtteid blogis, artikleid, vaadata retsepte. Pluss vaata linki “free stuff“, kus raamatuid ja tekste tervisest.
www.rawfoodsbible.com naturopaadist arts ja toitumisnõustaja Craig B. Sommersi kodukas, artiklid toortoidust, retseptid, saab osta tema raamatu (ja lugeda tasuta veebis 8 peatükki!), aga ka nt pead kiiritusest säästva peakomplekti mobiilile, gaussmeetri elektromagnetväljade mõõtmiseks. Müüb ka köögitavaari, nt mahlamasinad, kuivateid.
www.strongvegan.netsportlastele! Vegan musklikasvataja lükkab kõik müüdid ümber :)

 

ILUSAD INIMESED ELUS TAIMETOIDUL

www.annettelarkins.com – Anette Larkins on 70. aastane! Olnud elus toidul 28 aastat. Superilus naine. Vt teda ka YouTube´is.
www.gymmorris.com – Jim Morris on tänaseks 78. aastane kulturist ja vegan, peamiselt elus toidul. Tõega, vaata pilte, need räägivad ise! P.S. Kui lehe lahti teed viskab ette palja musta aafriklase, nii et ettevaatust :D.
www.youngonrawfood.com
– Mimi Kirk läheneb juba 80. eluaastale, aga üle 60 väga ei pakuks. Olnud vegan 30. eluaastast, toorveganiks hakkas alles u 65. aastaselt. Näeb välja veits nagu Claudia Schiffer, on kokk, oma kokaraamatuid välja andnud, YouTube´is saab ka vaadata tema söögitegemist. Kodukal on retsepte ja pilte. Vt teda YouTube´is.
Sunny Griffin – 1960. aastate supermodell, praegu 72. aastane! Ilus, vormis, terava mõistusega, vaata teda YouTube´is.
Lillian Müller
35 aastat taimetoitlasena elanud Norra näitleja ja modell Lillian Müller (sündinud 1951) on suurepärane näide kaunist vananemisest. Hollywoodis Playboy kaanestaarina tuntust kogunud Lillian peab oma eatu välimuse aluseks elus toitu. vt ka www.lillianmuller.com/english – seal on tal toitumise juttu kah.
www.brigittemars.com
– elustoiduline vegan ja herbalist Brigitte. Elanud 2 ja pool aastat umbrohul ning metsas kasvaval söögil! :D Koolitab, on toorkokk, mitme raamatu ja filmi autor, teeb raadiosaadet, töötab oma praksises, kaks last.
www.beautifulonraw.com – kaunis venelanna Tonya sündis 1958 (2013=55a), elab USAs ja on olnud toortoidul 16 aastat. Tema puhul on minu jaoks olnud huvitav kuulata/vaadata tema ilunippe. Ta praktiseerib ka päevaajal söömist (daylight eating – sööb ainult siis, kui väljas valge) ja kaloripiirangut (soovitab al 40a süüa -15% tavakaloraažist). Tal on oma vananemist edasi lükkav programm Quantum Eating. Teda vaadates, tundub, et töötab! :)
www.donnaperrone.com – Donna leidis oma haigustele lahenduse elus taimetoidust ja nüüd aitab ta teisi. Korraldab kõiksugu taimetoidu üritusi, aitab inimestel paastuda, üle minna taimetoidule, elus taimetoidule. Donna on olnud elus toidul ´89. aastast, 2013 teeb see siis 24 aastat.
www.johnrobbins.info – 65. aastane John alustas vegan-teekonda kahekümnendates. Ta on USA jäätiseimpeeriumi Baskin-Robbins pärija, kuid keeldus rahast, ravis end haigustest ja hädadest täistaimetoiduga ning räägib sellest ajast peale loomse toidu kahjulikkusest. Kui isa 70. aastaselt vähki haigestus, aitas tal terveneda elus taimetoiduga. Johni 1980. ilmunud raamat, millest hiljem ka film sai, A Diet For A New America, on muutnud maailma mõõtmatult. Poja Ocean Robbinsi kasvatasid naisega maal ja ainult aiast saadud toidu peal, tänaseks on John ka vanaisa. Minule isiklikult on John suur eeskuju just suhtumise ja suhtlemise poolelt, ääretult meeldiv ja inspireeriv inimene. Koos pojaga on neil FoodRevolution network, teevad konverentse ja seminare.
www.markusnews.com – ülienergiline sakslane Markus on tänaseks 50. aastane ja olnud toortoidul 27. eluaastast, näeb hea välja, kirjutanud raamatuid, räägib põnevat juttu ja aitab teisi. Tal on YouTube´is naljakaid videosid. Tema veebist saab tasuta raamatuid alla tõmmata, räägib ka vananemisest ja kuidas seda tagasi keerata :).
www.fredericpatenaude.com – kanadalane Frederic on toortoidul üle 15. aasta, oli Californias praeguse toortoidu liikumise juures ja kirjutas sellest haarava raamatu Raw Food Controversies. Kodukal müüb igast pudi-padi, seminare, kursuseid ja loomulikult oma raamatut, saab lugeda tema tegemistest ka blogi.
www.davidwolfe.com – David Wolfe oli Californias tänase toortoidu liikumise sünni juures, tema raamat oli üks, mis ülalmainitud Fredericu inspireeris. David on huvitav ja särtsakas tegelane, muuhulgas müüb ka superfoode www.sunfood.com. Armastab aiandust ja ütleb, et ei suuda ilma oma puuviljapuude läheduseta elada. Tooršokolaadi ja avokaado fänn :). Veebis jagab nõu ja infot tervisest, ilust. Elus toidul 16 aastat.
www.oppressthis.com – sain Shelley´ga tuttavaks 2012. aasta suvel, just pärast Earthlings´i vaatamist. Samal ajal sai selgeks, et tee kahe ammuse parima sõbrannaga on juba ammu lahku läinud, ning elu tõigi ette kohe uue tutvuse. Me hakkasime kirjutama, tema toetus sel hetkel oli asendamatu. Shelley on Austraaliast ja vegan. Tema kodulehelt saab osta vegan särke ja vaadata julgeid arvamusvideosid. Ta on Austraalia loomakaitses aktiivne. Go Shelley!
www.blog.thewholelifestyle.com – Jesse Bogdanovich on olnud toorvegan 15 aastat. Peab lehel blogi ja terviseinfot. Pluss retseptid. Tuntud naturopaadi dr Ruza Bogdanovich´i poeg.
www.economads.com – Erika ja Ofek läksid Palestiinast rändama, käisid viie aastaga läbi mitukümmend ökokommuuni. Elavad elus taimetoidust, söövad palju metsas kasvavat ja rändavad kogu aeg ringi, on koduta. Neil on ka laps ja kodulehelt saab lugeda nende tegemistest.
www.livefoodfactor.com – elustoiduline Susan Shenck peab siin oma blogi ja müüb klassikalist tavaari – raamatut ja tervisevärki.
kristensraw.com – Kristen on endine kulturist, praegune toorvegan retseptiraamatute autor, õppinud toitumisspetsiks, teemas 15 aastat. Lisaks peab ka Green Mommy Blogi.

 

LASTE TERVIS, LOOMULIK SÜND, PERE

www.veganhealth.org/#kids – dr Jack Norris, justkui raamat veebis, palju terviseinfot ka laste kohta. Nt toredad toetavaid lood vegan lastest piltidega!
www.lfrvfamilies.com – Low Fat Raw Vegan Families on peamiselt foorum, on ka kasulikke linke. Kui sul on küsimus, siis tõenäoliselt on keegi seda juba varem küsinud! Mina leidsin toetust, kui tahtsin lapse imetamise ajal minna täistoorveganiks.
superhealthychildren.com
Karen Ranzi raamat Creating Healthy Children Through Raw Foods and Attachment Parenting on abiks ja toeks nii kogemustega (122lk toortoidu perede jutte), teadmistega (arstide, teadlaste artiklid) kui kogemusega. Ta kasvatas koos abikaasaga kaks last toortoidul, nüüd on lapsed juba täiskasvanud. See leht on tema raamatu kodukas, aga siin on ka Kareni blogi. Väga inspireeriv naine! Raamatut soovitan ka :).
www.matthewgrace.com
– 20 aastat toitumisnõustajana tegutsenud Matthew Grace´il on parim tõestus, et inimesele on loomulik süüa elus taimetoitu – tema 7-aastane tütar ja tuhanded teised temasarnased, keda Matthew teadmised aidanud on. Ta ütleb, et enamik laste haigusi tulenevad kehavast söögist ja mürkidest seedekulglas. Matthew tütar on särav, tark ja mis tavainimesele ennekuulmatu – täiesti terve puhtalt elus taimetoidul, vaktsineerimata ja ravimiteta.
www.therawfoodfamily.com – perekond 4 lapsega, olnud enamuses toorveganid 8 aastat, elavad Costa Rical, enne seda Tais. Kiidavad rohelisi smuutisid ja superfoode. Söövad ka pruuni riisi, kinoad, tatart, aurutatud juurvilju. Blogis videod ja mõtted. Müüvad huvilistele toidulisandeid.
www.thegardendiet.com – Storm ja Jingee Talifero ning nende 5 lapse koduleht. Storm olnud sportlane ja toorvegan üle 30 aasta ning näeb super välja. Jingee nt võrdleb rasedusi-sünnitusi tavaline dieet vs küpsetatud vegan vs toorvegan – elus toidul rasedus, sünnitus ja taastumine kõige kergem. Jingee olnud rase ja imetanud 11a järjest, pole võtnud ühtegi lisandit, kogu selle aja olnud 100% toorvegan. Hästi loominguline pere: kirjutavad, joonistavad, teevad muusikat. Kodukal nende blogid ja saab osta e-raamatuid, filme, nõustamist.
www.rawfunfamily.com – sakslanna Sonya Watt on kahe lapse ema, kasvatanud mõlemad lapsed toortoidul, elanud 15a looduslikul ja loomulikul eluviisil. Saab tellida tema ajalehe. Korraldab Saksamaal Raw Fun Family laagreid. Saab nõu, kuidas hakkama saada mitte toorvegan elukaaslasega, kuidas lastele elus toitu tutvustada jne.
www.rawmom.com – põhiliselt toetus emadele, kui isad on küpsetatud tavatoidul. Saab osta raamatuid toortoidu rasedusest, laste kokaraamatut.
greenmommyblog.com – blogi peab Kristen Suzanne, endine kulturist ja praegune toortoiduspets, olnud teemas 15 aastat. Vaktsiinide ja ravimitevaba, kandelina, toortoit, kodukoolitus, imetamine – kõiki neid teemasid saab lugeda. Peab Rohelise Emme Butiiki ka sealsamas.
www.themothermagazine.co.uk – emade ajakiri. Teadlik viljastumine, rahulik rasedus, õnnelik sünd, pikk imetamine, loomulik immuunsus ja attachment-parenting. Muidu tasuline, aga saab mõnesid artikleid niisama ka lugeda. Mitmeid häid artikleid! Soovitan!
www.vegetarianteen.com – teismelise taimetoidulise veeb teiste samasuguste jaoks. Tiinekatele on hea infoga leht ka www.vgr.org/teen.
www.askdrsears.com – kogu pere terviseveeb, nõu annavad hästi südamlikud arstid, palju laste teemasid, rasedus, imetamine, toitumine. Nõustavad ka attachment parenting teemal.
www.drfurhman.com/childrenhästi teada New York´i perearst, kes pooldab taimetoitu ja ravib inimesi toitumise ja muude looduslike vahenditega. On antibiootikumide vastu (va äärmuslikud juhud). Kirjutanud raamatuid, teinud saateid raadios jne. Tema veebis on eraldi laste osa, kus laste tervenemislood, kaasaantava koolilõuna retsepte ja üldist terviseinfot.
www.drgreene.com – dr Alan Greene on ´95. aastast perearst, lastearst. Soovitab beebi kandmist, koos magamist, pikka imetamist, taimetoitu, attachment-parenting´i jne. Kodulehel on Health and Parenting Center, kus huvitavaid artikleid laste teemadel. Tal on huvitav artikkel elavhõbeda ja autismi seosest.
www.healthyschoolfood.org – 2004. aastal alguse saanud algatus kasvas välja New York´i lapsevanemate lihtsast soovist võimaldada lastele lõuna ajal ka vegan terviktoitu. Samal aastal läbis ühehäälselt Assamblee ja Senati nende seadusemuudatuse ettepanek, et koolides oleks lõunalauas ka taimsed toidud, terviktoidud, õpetataks tervislikku toitumist, mis haaraks ka multikultuurset ja taimedel põhinevat toitumist, toetataks programmi “talust kooli” jne. Neil on tänaseks mitmeid edukaid taimseid programme, mis mitmetes NY koolides kasutusel. Kodulehel palju infot ja ideid lastele tervisliku toitumise õpetamiseks.
www.waterbirth.org – legendaare ämmaemanda Barbara Harperi koduleht vette sünnitusest. Barbara on olnud ämmaemand 25 aastat, koolitab teisi, aitab naistel loomulikult sünnitada ja levitab sõnumit loomulikust sünnist. Kodulehelt leiab artikleid ja lugusid kodusest sünnitusest.
www.birthpower.us loomuliku sünnituse leht, annavad infot loomuliku sünnituse kohta (empowered birth), leiab teisi sama mõttemaailma inimesi. Veebi autor on sünnitoetaja Barbara Rivera, tema blog on ka seal kohe käeulatuses.
www.unassistedbirth.comLaura Shanley on sünnitoetaja, enda 4 last on kõik sünnitanud kodus ise välise toeta. Sünnilood ja kodus sünnitamisest.
www.thebusinessofbeingborn.com – Mäletad Ricki Lake´i? Tema jutusaade oli 90. aastatel Eesti kanalil ka… No Ricki on täiega roheliseks pööranud! Tegi filmi The Business Of Being Born, mis räägib USA näitel sellest, milline äri on sünnitamine ja kuidas naistele on tekitatud mulje, justkui nad ei saaks ise sünnitusega hakkama. Ricki Lake! Eriti lahe :D. Veebis on niisama klippe ka ja infot loomuliku sünni kohta.
campcommonground.com – Kanada piiri ääres asuvas Vermontis korraldatakse laagreid tervele perele. Saab magada perevoodis, süüa värsket elusat taimetoitu ja lõbutseda terve perega. Hämmastav, et selline asi on ainulaadne! On ka muid erinevaid teemalaagreid. Kodulehel saab lihtsalt jälgida nende tegemisi ja mõelda kui tore oleks osaleda :).
www.cnvc.org – Vägivallatu Suhtlemise Keskus, infot inglise, prantsuse, saksa ja vene keeles. Hästi palju vajalikku infot. “Igasugune vägivald on meie rahuldamata vajaduste väljendus.”
www.llli.orgLa Leche Leage on rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud organisatsioon toetamaks naisi oma rinnaga toitmisel. Veits nagu Greenpeace ja PETA :). Saab lugeda ka vene keeles, lisaks muudele keeltele.
www.naturalchild.org – ´96. aastast tutvustanud loomulikku õppimist ja kaastundlikku kasvatust. Toredad artiklid alates beebieast, imetamisest ja attachment-parenting´ist kuni lapse õppimise/õpetamiseni välja. Hästi toetav ja soe leht. Autoriks 20 aastat psühholoogina töötanud Jan Hunt.
www.attachmentparenting.org – megasuur keskus kaastundlikust lastekasvatamisest alates beebieast kuni nii kaua kui vaja :). Saab ka nõu klassikaga, kuidas käituda, kui laps nutab, kui laps ei maga…
sunshineboatright.com – autismikonsultant Sunshine räägib autismist, peab blogi, toortoit aitab.
www.thedoctorwithin.com – dr Tim O´Shea jagab nõu, kogemusi ja artikleid. Palju materjali vaktsineerimisest. Artikkel: Vaktsineerimine Pole Immuniseerimine
www.thinktwice.com – vaktsineerimisinfo (ja blanketid, seadused ameeriklastele, kui soovivad loobuda).
www.nvic.org – Rahvusvaheline Vaktsiiniinformatsiooni Keskus (National Vaccine Information Center). Barbara Joe Fisher on organisatsiooni juhtinud viimased 20 aastat, USAs muidugi suurem teema, aga ka meil hea, kui inimesed saaksid vaktsineerimise kohta tõesemat infot.

 

ELUS TAIMETOIDU KOGUKOND, UUDISED, RETSEPTID

www.vegsource.com – lõbus taimetoidu uudiste ja tegemiste veeb. Infot nii toitumise kui attachment parenting´i kohta.
vegnews.com – uudised taimetoidust ja taimetoitlastest. Populaarne vegan-ajakiri.
www.sarahbesthealth.com – Sarah Best on High Raw Health ajakirja väljaandja, olnud toimetaja kuulsas Get Fresh! ajakirjas, vegan ja toitumisnõustaja, olnud teemas 13. eluaastast. Rohelise smuuti ja elus toidu fänn, aga sööb ka kergelt küpsetatud toitu ja jagab oma veebis erinevaid retsepte.
www.quest.tv – netivisioon, kust saab vaadata saateid tervisest, vaimsusest jne.
www.thechinastudy.com – teadlase ja Cornelli Ülikooli emetiitprofessori Colin Campbelli ning tema poja veebikeskus. Raamatud, blog, uudised. Campbell on taimetoidu maailma üks alustala, The China Study on täiesti must read! (Kui ei viitsi lugeda, vaata filmi Forks Over Knives)
www.vrg.orgThe Vegetarian Resource Group. Mõnus veeb lihtsalt esitatud infoga. Taimetoitluse eetilised ja tervislikud põhimõtted, retseptid, tervisemüüdid, noorteinfo, keskkonnafaktid, uudised, taimetoidu restoranide list USAs ja Kanadas. Vt artiklid Calcium in Vegan Diets.
www.rawfoodsnewsmagazine.com – Judy Pokrase peetud ajakiri.
www.rawdiet.com – blog toortoidust toitumisnõustaja Thom Quinni silme läbi.
www.rawdish.com – blog toortoidul olemisest, autoriks Stephen, kes olnud aastaid toorvegan.
www.rawfoodchef.com – elus toidu kokk Cherie Soria ja tema The Living Light Culinary Arts Institute. Cherie on üks toortoidu maailma veteran, viimased 40a sellega tegelenud!
www.ohsheglows.com – mulle meeldib Angela Liddoni blog väga! Südamega tehtud asjad on alati hoopis teistsugused, onju :). Vt retspete: 22 vegan snäkki ja 3 erinevat kõrvitsapirukat.
rawfoodrevival.com – toortoidu kokad ja toitumisnõustajad abikaasad Jackie ja Gideon Graff. Jacki õppis medõeks, 23 vegan retseptiraamatu autor, tegutsenud sel alal 30 aastat. Leiab retsepte ja blogi juttu.
www.jjvitalityfood.com – 8 lapse ema (! :D) Jaylene Johnson on viimased 11 aastat olnud toortoidu kokk ja toitumisnõustaja ning peab lähedastega veebilehte, kus annavad teada oma toidukogunemistest (potlock), koolitustest jne. Aga neil on ka tervise ajakiri.
www.rawfamily.com – tuntud perekonna veeb – Victoria, Sergei ja Valya Boutenko. Ravisid ennast terveks ja nüüd annavad nõu ka teistele. Leiab retsepte, artikleid, saab osta raamatuid. Eriti vinge, et saab tellida lasteraamatuid ja iPhone´i äppe (nt armsad puuviljamängud lastele – kedagi ei tapeta v ei visata sodiks :), teed hoopis smuutisid v valid puuvilju). Boutenkod on veganite seas väga austatud :).
rawgourmet.com – elus toidu kokk Nomi Shannon, ise toorvegan ´87. aastast (2013 = 26 aastat). Saab osta tema tooteid, lugeda blogi ja vaadata retsepte.
www.terawarner.com – Tera Warner on toortoidu kokk, detoxi- ja ilunõustaja, üsna asjalik leht, saab retsepte, aga ka nippe (nt 4 kastet, mis su lastele meeldivad), blog, pood, tervisenõu, juttu ka kosmeetikast. Töötab muidu šimpansitega ja testib oma menüüsid neil – kui ahvidele meeldib, pakub inimestele kah :D.
www.shazzie.com – toortoidu kokk ja tervisementor. Nõustab inimesi, aga kirjutab ka blogi (nt võib lugeda, kuidas ise hambapastat teha). Tal on oma TV-saade Raw Kitchen, kirjutanud raamatuid, õpetab. Saab tšekata retsepte kah.
www.susansmithjones.com – Susan Smith Jones on 30a õpetanud California Ülikoolis holistilist tervishoidu, tervisekonsultant, räägib vananemise tagasikeeramisest, toitumisest, toortoidust. Retseptides rohelised smuutid, taimeravimid ja peretoidud.
www.vivalaraw.org väga popi toorvegan koka Eric Rivkini veeb. Saab söögitegemise ja prepareerimise ideid.
www.thecureisinthecause.com – tuntud naturopaadi ja tervisenõustaja dr Ruza Bogdanovich´i veeb, The Cure Is In The Cause on tema populaarse raamatu nimi. Esineb, loeb loenguid palju, aga aitab lapsi tasuta, nagu lubas oma pojale Jesse´le, kes samuti toorvegan (vt Jesse blogi).
www.womengoraw.com – inspiratsiooni blog, et alustada elus taimetoidu söömisega.
www.turtlelakerefuge.org – Colorados asuv maa-ala, kus tegutseb holistilise tervise ja metsikute taimede ekspert Katrina Blair. Koha peal koolitatakse, nõustatakse, süüakse… Inspireeriv sait kogukonnast. Maja ise on päikesepatareidel, auto sõidab õliga, ei kasutata kemikaale toidu kasvatamisel, aias 100 puuviljapuud, keskkonnaprojektid, blenderi saab tööle jalgratast vändates (meil saab AHHAA keskuses jalgrattaga lampe põlema vändata :)).

 

KODUKOOLITUS, VABALT ÕPPIMINE

www.holtgws.com – tunnustatud mittekoolitaja (unschooling) veebileht kõige põhilisega. Lisaks on head John Holt´i esseed ja raamat Unschooling Math saadaval siin lehel: https://johnholtgws.squarespace.com/homeschooling-resource-downloads/
sandradodd.com – Sandra on kokku pannud veebi kodukoolituse ja attachment parenting´i kohta.
learninfreedom.org – palju infot kodukoolituse kohta.
www.livingjoyfully.ca – põhjalik ja väga huvitavalt tehtud koduleht kodukoolitamise kohta.
homeedmag.com – Kodus õppimise ajakiri, saab tellida endale e-postkasti. Palju huvitavat infot vaba õppimise kohta. Näeb peresid, kes vabalt õpivad/õpetavad, kuuleb spetside juttu ja ka üleüldist maailma temaatikat.
unschooling.com – hea allikas kõigeks, mis puudutab vabaõpet. Selgitab vabaõppe tagamaad, pakub võimalus arutada teiste peredega. Samad tegijad, kes annavad välja Home Education Magazine´i. Mitmed põnevad artiklid tasuta lugemiseks, saab ka konsultatsiooni.
www.startingtohomeschool.com – vabaõppe seminarid, õppeplaanide koostamise abi jmt. Autoriks tuntud spetsialist Pat Farenga.

 

LOOMAVABRIKUD, TOIDUTÖÖSTUS, LOOMAKAITSE

www.meat.orgPETA koduleht vabrikuloomade kohta. Võikad pildid ja stseenid. Aga kui muidu kohale ei jõua, siis võib vaadata. Siin on ka nt Paul McCartney film Glass Walls ja Alec Baldwini peale loetud film Meet you Meat, mõlemad 13min.
www.peta.orgPETA ehk People For the Ethical Treatment of Animals. Suur rahvusvaheline organisatsioon, infot veganismist, kuid suurem osa loomakaitsel. Uudised, info, provokatiivsed reklaamid, ülesastumised…
www.veganoutreach.org – miks ja kuidas hakata veganiks, palju infot loomadest, aga ka tervisest.
www.bornfree.org.uk – kaitsevad metsikuid loomi.
www.animalia.fi – Soome vanim loomakaitse organisatsioon.
vegansociety.com – Vegan kogukonna veeb, retsepte, terviseinfot, loomade kohtlemise infot.
vegan.fr – Prantsusmaa loomakaitseveeb, infot, videosit, saab ülevaate kohalikust olust. fr.abolitionistapproach.com – prantsuse loomaõiguslaste veeb. Uudised, videod, blog.
www.all-creatures.org – Loomakaitse organisatsioon, veganism usklikust vaatenurgast. Nende osa New York´is – saab tutvuda sealse olukorra ja edasiminekutega. Kohaliku kogukonna toetamine.
www.animalsaustralia.org – üks maailma suurimaid ja aktiivsemaid loomakaitseühendusi! Pidevad kampaaniad, palju infot, filme. Neil on muidugi suur teema kängurude julm tapmine ja seda on väga raske vaadata… Leidsin veebi tänu sõbrannale Shelley´le, kes tutvustas Austraalia kängurude jahtimist (kuidas beebid kisutakse ema kukrust välja ja visatakse ema silma ees vastu maad surnuks, siis lastakse känguruemale kuul pähe! Haige!!!). Viimasel ajal suurimad võidu loomavabrikute osas.
www.makeitpossible.com – Austraalia loomakaitseveebi kampaania. Mida vähem ostavad inimesed supermarketist loomavabrikute tooteid, seda vähem on loomavabrikutel tellimusi.
www.humanesociety.orgThe Humane Society USA. Ühendriikide üks suurimaid loomakaitseorganisatsioone. Hea koht, kust saada olukorrast ülevaadet ja lisainfot.
www.carnism.org – dr Melanie Joy, Harvardi lõpetanud psühholoog ja õppejõud Massachusetts´i Ülikoolis tutvustab siin karnismi ideed ja loogikat (vastand veganismile). Miks on okei armastada koeri, süüa sigu ja kanda lehmi? Pane YouTube´i otsingusse “Melanie Joy” ja leiad tema loengud karnismist, väga avardavad!

 

KESKKOND

www.grassrootsinfo.org – Rohujuure Keskkonnaalane Haridus (The Grassroots Environmental Education). Palju head infot toksiinidest kodus, väljas, söögis, asjadel; mobiilide ja WIFI mõjust, energia tootmisest, rohelised linnad jne. Juhib tuntud ja tunnustatud keskkonnaktivist Patti Wood. Majaomanikud -> nad on välja töötanud ka Tervisliku Muru Plaani (The Grassroots Healthy Lawn Plan), info pdf-is kõik olemas, ainult hakka kasutama!
www.howgreenismytown.org – keskkonnaaktivistide Patti ja Doug Woodi kokku pandud super veeb valitsustele ning ettevõtetele, et aidata muuta organisatsioone ja linnasid rohelisemaks. Üks nõuanne on nt ka hoida mobiilimastid koolidest ja lasteaedadest eemal – Eestis on mõnel koolil majas sees suisa oma mast…
www.greenlifestyles.org – Rohelise Eluviisi Filmifestivali kodu, toimub kord aastas Los Angeles, huvitav jälgida, mis filmid liiguvad. Pluss podcastid ja teemade sarjad, mida saab veebis vaadata.
www.harmonyhikes.com tuntud roheliste smuutide meistri ja elus taimetoidul oleva Boutenko pere poeg Sergei korraldab matkasid metsikusse loodusesse, serveeritakse toortoitu, õpitakse söögitaimi korjama. Karen Ranzi kirjeldas tema matkal osalemist oma tütrega raamatus Creating Healthy Children – tundus tõeliselt põnev! :) Kes USAsse matkale ei lähe, saab lugeda niisama Sergei matkanõu.
www.pbs.com/tradesecrets – avalikustatakse kemikaalid, mida USA valitsus ja suurkorporatsioonid neist teavad ning kuidas inimeste eest on infot varjatud. Tõestusdokumente saab ise lugeda. Pakutud ka lahendusi. 2001. aastal ilmus  dokumentaalfilm Trade Secrets.
www.permaculture.com – keskkonnaaktivisti David Blum´i koduleht. Tutvustab, et alkohol saab olla ka gaas ja seda saab kasutada bensiini asemel. Õpetab ise oma bensiiniautot alkoholiautoks ümber ehitama! Lisaks artiklid permakuluurist.
remineralize.org – maaomanikele! Kuidas jätkusuutlikult taimi kasvatada, maad taasmineraliseerides. Vegan-aiandusest.
www.soilandhealth.org – terve raamatukogu täis lugemist terviklikust maaharimisest. Kõik tasuta!
www.seedsofchange.com – koht, kust osta orgaanilisi mitte GMO seemneid. Müüvad juurvilju, ürte, lille, elus taimi (õunapuu, spargel, küüslauk), aiatarbeid.