Director: Fortune 500 juhtide uus trend – Vegan
Oma keha ja vaimu vajaduste märkamine on väga vegan, murdes aegunud klišee, et üks korralik äriinimene ahmib lõuna ajal “midagi süüa”, käib muul ajal restoranis ja ilmselt sureb kõrgvererõhutõppe või vähki. Uue aja juhid söövad puuvilju, alustavad päeva rohelise smuutiga ja päevitavad oma Lõuna-Prantsusmaal jahil kõrge eani. Veganluse ja ettevõtluse puutepunkte selgitab lähemalt Liisa-Indra Pajuste.
Aina kasvav taimetoitlaste osakaal ärimaailmas peegeldab ühiskonnas levivat üleüldist huvi ja vajadust tervikliku elustiili järele. Ka mitmed rahvusvaheliste suurfirmade juhid peavad veganlust efektiivse elu aluseks.
Ettevõtlikke inimesi tõmbab vegan elustiil, sest see haakub intensiivse, teadliku ja vastutusrikka eluga. Põhimõtted, mis on iga hea äri aluseks – väärikus, hoolivus, teadlikkus, innovaatilisus – on ka vegan filosoofia põhiväärtused.
Ärimaailmas on mitmeid veganist juhte finantsist ja õigusest, turunduse ja IT-ni ning suure kaaluga suurkorporatsioonide eesotsast leiab kurssi hoidmas veganist tegevjuhte, investeerimispankureid ja müügidirektoreid, ka kohtab aina enam taimetoitlaseid avalikus sektoris.
Oma keha ja vaimu vajaduste märkamine on väga vegan, murdes aegunud klišee, et üks korralik äriinimene ahmib lõuna ajal “midagi süüa”, käib muul ajal restoranis ja ilmselt sureb kõrgvererõhutõppe või vähki. See on klišee, sest uue aja juhid söövad puuvilju, alustavad päeva rohelise smuutiga ja päevitavad oma Lõuna-Prantsusmaa jahil kõrge eani.
Vegan Liidrid
“Kui töötajad on haiged, siis meie ju maksame,” selgitab USA üks rikkaim mees, endine hotellikettide omanik Steve Wynn, “kui saan teha nii, et mu töötajad on tervemad, on see ärile kasulik!” Wynn’ist sai vegan tänu Briti telekommunikatsiooniärikale Gulu Lalvanile, kes soovitas talle filmi Eating. Nüüd on terve armee Wynn’i töötajatest samuti taimsel toidul.
Kuigi Twitteri kaaslooja Biz Stone oma taimset lõunasööki väga teistega ei aruta, siis Ameerika meediamogul Mort Zukerman ja hip-hop produktsioonifirmade omanik Russel Simmons räägivad veganismist hea meelega. “Minu maailmavaadet mõjutas jooga, selle kaudu leidsin ka taimetoidu,” vihjab Simmons Business Insider’ile toitumise ja vaimsuse seost.
Mitmed vegan juhid on koondunud rahvusvahelisse võrgustikku Vegan Leaders, kuhu, kusjuures, kuulub ka mitu Fortune 500 ettevõtte juhti, näiteid: Yahoo!, Google, Hewlett-Packard, Boeing, Merck, Intel, Apple, Microsoft, Adobe, IBM, DHL, General Motors, 3M, Sony, Amazon, Coca-Cola, The New York Times.
Turu arendamiseks ja oma väärtuste eest seismiseks asutati 2015. aastal USAs esimene Vegan Ettevõtete Kaubanduskoda. Eestis koondab selliseid inimesi Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum ja osalt ka Organic Estonia. Siit leiab meie kodumaised südametunnistusega äriinimesed, kes pole küll kõik veganid, ent tajuvad oma osa väärtuste kandmisel ja edasi andmisel.
Turu-uuringute firma Euromonitor International andmeil kasvab vegan toodete ja teenuste turg kõige kiiremini Araabia Ühendemiraatides, Hiinas ja Austraalias.
Tundub, et tegemist pole enam ammu triibulisi kampsuneid kandvate hipide pärusmaaga. Vastupidi, needsamad hipid söövad nüüd ühe poti ääres Google’i ja Apple’i juhtidega, pärast laulavad koos mantraid, kallistavad ja räägivad tantrast ka. Ilmselt?
Efektiivsus ja kergus taimsest toidust
Toitumine ja elustiil on äris vägagi arvestatavad faktorid. Mida tervem on keha ja selgem mõte, seda enam jõuad korda saata.
Dr T. Colin Campbell, biokeemik maailmakuulsas Cornelli Ülikoolis, osales ühes ulatuslikumas toitumisalases uuringus The China Study, mille tulemusena leiti, et loomse toidu söömine soodustab degeneratiivsete haiguste teket. Dr Neal Barnard, Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee president ja Washingtoni Ülikooli meditsiinidotsent tõestas, et väherasvane vegan dieet aitab tagasi pöörata ja ennetada 2. astme diabeeti.
Ajakirjas Forbes 50 mõjukaima inimese hulka nimetatud dr Dean Ornish avastas, et surmavaid südamehaiguseid saab tagasi keerata kõigest toitumise ja elustiiliga. Sama kinnitab ka taimetoiduga Bill Clintoni südameveresoonkonna ravinud südamekirurg, Põhja-Ameerika edukaimat südamehaiguste kliinikut juhtinud dr Caldwell Esselstyn.
Selliseid arste on nagu muda, kahjuks kodumaale pole neid veel kuigi palju jagunud. Ent vanade müütide murdmine on ka siinmail hästi teada.
80ndatel sai kummutatud 1971. aastast levima hakanud valgu müüt – muide selle sama poolt, kes müüdi lõi (Frances Moore Lappé)! Iga molekulaarteadlanegi on hästi kursis, et valk on kõiges, mis kasvab, aminohappeid ei pea kombineerima ning inimene saab kasvõi mango ja riisi söömisest vajaliku.
Vana hea klišee raud on samuti alistatud – on küll vahe, kas vereloomeks ja hapniku transportimiseks vajalik raud saabub loomast või taimest. Loomses on keegi teine selle juba valmis varustanud ning inimeses imendub raud edasi ka siis, kui kehal rohkem vaja pole. Taimsest aga võtab keha just nii palju kui tal endal vaja on. Ülejääk tõstab liigse oksüdatsiooni tõttu põletike riske ning aitab LDL kolesterooli kaudu kaasa veresoonte ummistumisele. Oksüdatsiooni mõjude vähendamiseks on suur abi värvilistes puu- ja juurviljades leiduvatest antioksüdantidest. Siin võib vaadata ka efektiivse inimese perspektiivist – milleks mulle midagi, millest mulle kasu pole?
Taimne toit õpetab uuesti ISE olema
Me sööme loomset ja saame looma keha tehtud ja talletatud D-vitamiini, B-grupi vitamiine, rauda, valku jne. Arvestades, et Sa oled see, mida Sa sööd, siis Sa oled ka see, mida Su toit on söönud. Ja see pole enam kena pilt – GMO soja söödad, sünteetilised lisandid ja kemikaalid. Seda tegelaselt, kes on kitsasse kambrisse lükatud? Enda tehtud tundub nagu parem variant? Justnagu loom “vajalikke aineid” oma kehas toodab ja talletab, teeb seda ka inimene. Meie kehaga on lihtsalt see lugu, et ta pole pikka aega pidanud teatud asju ise meisterdama, sest me sööme neid asju loomse toiduga sisse. Ja keha on efektiivne – milleks ise teha, kui saab ka niisama?
See on nagu pisikese lapsega, keda õpetatakse sünnist saati mähkmesse pissima. Hiljem lugu muutub ja nüüd on vaja järsku ise hakata potil käima. Aga miks me üldse õpetasime lapse püksi tegema? Ilmselt mugavusest ja harjumusest.
Taimne toit toetab keha ise-tegemist. Ja see on ilus, kuidas keha loob kõik vajaliku just endale sobivas koguses ja vormis.
Isud peegeldavad sisemist seisundit
Hinnatud arst ja teadjanaine Luule Viilma on öelnud, et toit on keha positiivse energiakao kompenseerija ehk kehas oleva negatiivse energia (viha, hirm ja süütunne) tasakaalustaja. Viha vabanemisega kaob liha isu, hirmu vabanemisega kaob liigne magusa isu ja süütunde vabanemisega kaob liigse hapu vajadus.
Ärimaailmas annavad meile edu ja konkurentsieelise fokuseeritus, kiire taip ja oskus näha laiemat pilti. Sama toetab ka veganism ning aina rohkem intelligentseid inimesi on selle enda jaoks tööle pannud.
Teada-tuntud edukad veganid:
Ellen DeGeneres, Natali Portman, Pamela Anderson, Clint Eastwood, James Cameron, Henry Ford.
Bryan Adams, Michael Jackson, Sting.
Serena ja Venus Williams, Mike Tyson, Dennis Rodman.
Leonardo Da Vinci, Charles Darwin, Charles Darwin, Thomas Edison.
Albert Einstein, Ralph Waldo Emerson, Sokrates, Platon, Nikola Tesla, Mark Twain.
Steve Wynn, Mort Zuckerman, Russell Simmons, Bill Ford, Biz Stone
Veganlus tähendab loomsevaba toitumist, ent tänaseks on veganlus laienenud ka vägivallatuks elustiiliks, mis toetab maailma, kus igaühel on õigus olla ja elada, liigist olenemata. Vaimse praktikana eeldab see enese tundmist ning teistele kaasa tundmist, empaatiat. Veganid söövad puu- ja juurvilju, teravilju, pähkleid, seemneid, rohelist – ehk kõike taimset.
Eduka vegani võtmesõnad
Puuviljane roheline smuuti igal hommikul, piisavalt kaloreid, palju puuvilju, aurutamine ja keetmine fritüürimise ja praadimise asemel, toidu kombineerimine, viimane söök paar tundi enne magamaminekut.
Lugu ilmus detsembrikuu Directoris