Kuidas täistaimetoitumisega alustada, eriti kummaline tundub kindlasti elus toit :). Ja mida siis üldse süüa? Mäletan, et mul oli palju küsimusi ja ma ei osanud kogu sellest vaimustavast toormaterjalist algul suurt midagi tehagi. Igal juhul on täistaimetoitlus elustiil, mitte dieet, see on soov elada vägivallatult, olla maailmale kasulik, mitte kahjulik.
Peale selle teksti lugemist ei jookse mööda külge maha ka mõne raamatu, vaba teksti või kokkuvõtte lugemine banaanisaare raamaturiiulilt. Või vaata mõni film, ma lisasin päris mitu.
Kirjutan siin üles üldised soovitused, ei hakka väga viitama, sest enamus sellest jutust tuleb tervisemüütide alla ja on ka muidu mööda banaanisaart täiesti olemas. Põhinen nendele samadele teadlastele ja arstidele, kes on välja toodud lehel teadus & taimetoit.
1. TERVISLIK ON VÄHERASVANE TAIMETOIT
Enne alustamist on vaja teada, et ükskõik, millisest rasvast me räägime, liiga palju rasva pole hea. Isegi, kui see on toores kookosrasv, orgaanilisest põllumajandusest pärit oliiviõli, pähklid või avokaado. Liiga palju rasva pole hea, sest see ei lase toitainetel imenduda ja segab suhkru pääsemist rakku. Kui sa õlitad oma käe ära ja pigistad sinna peale sortsu apelsinimahla, siis õli on ju nii tihkelt nahal, et nahani see apelsinimahl ei jõua. Sarnane olukord on kehas, toitained ei saa imenduda. Vähe sellest, paljud tavalised õlid muutuvad kuumutamisel kantserogeennseks.
Rasval on ka mitmeid eeliseid – see aitab hoida kehasoojust, hoiab liigsest vee välja imendumisest (läbi naha), kaitseb närvikiude. Kuid süües liiga palju rasvast toitu katab veresoonte seinu õhuke rasvakiht, mis ei lase suhkrumolekulidel insuliiniga rakku minna. [highlight]Kui veres on liiga palju rasva, kleepub veri kokku, rasv vähendab vere võimet viia rakkudesse hapnikku, toitainetel imenduda[/highlight].1
Kõige selle juures tuleb silmas pidada, et tervislik tähendab seda, kui rasv moodustab kogukaloritest max 10-15% (üle selle väga ei soovita). Aga peab meeles pidama, et lapsed vajavad rohkem rasva kui täiskasvanud, naised imetamise ajal rohkem kui tavaliselt. Tavapärase 10-15% puhul on okei päevas nt 1 avokaado või peotäis pähkleid. Tervislik rasv tuleb täistoidust, see pole kuskilt välja pigistatud. Eelista alati täistoitu õlidele. Head rasvaallikad on nt avokaado, pähklid ja seemned (leotatult). Õlide asendamine täistoidust saadava rasvaga vähendab ka isusid (aga sellest allpool).
2. KUST SAAB ASENDAMATUID RASVHAPPEID?
Tumerohelised lehed, avokaadod, leotatud pähklid ja seemned, seemne- ja pähklivõid (näiteks seesami tahini, toormandlivõi jm) on suurepärased asendamatute rasvhapete allikad. Asendamatuid rasvhappeid on nii kanepi- lina- ja kõrvitsaseemnetes, tavalises kapsas, chia seemnetes ning kõikides idandites.
Kala pole tervislik toit. Läänemeri on saastunud, kalakasvatustes kasutatakse uskumatuid kemikaale ja sünteetilisi lisasid… Kui sa vaid teaksid, siis sa ei tahaks kogu seda kompotti raskemetallidest, parasiitidest ja keemiast oma kehasse. Rootsis soovitatakse ammu eriti just rasedatel naistel Läänemere kala kindlasti mitte süüa. Mis puutub kalamaksa, siis enam tobedamat asja ei saa olla – kogu selle taustal on ju maks see, mis nende mürkidega tegeleb, miks peaks olema tervislik süüa mürgisest organist välja pigistatud õli?
Prantsuse toitumisspetsialist, 25 raamatu autor, eluaegne vegan ja Natural Hygene´i doktor Albert Mosseri: „[highlight]Kala on hullem kui tavaline liha, sest see mädaneb kiiremini[/highlight]. Aga põhiline lima põhjustaja on teravili.“2 Kui sul on kala isu, siis võib olla maitseks sulle orgaanilise nori või dulce tükke söögi sisse puistata (vetikad).
3. KÕIGE LIHTSAM ON HAKATA TOIDUKORDI ASENDAMA PUUVILJADEGA
Näiteks söö hommikul ainult puuvilju (mina söön tavaliselt 1 meloni, 3-4 banaani ja paari apelsiniga tehtud smuuti / lastele maitseb nt kaerahelbepudru rosinate, kaneeli ja rohke õunasmuutiga, aga nad alati söövad melonit ka enne ja vahel tahavad ka smuutit – lihtsalt mõned näited). Söö lõunal puuvilju (nt max viiest puuviljast salat kastmeks puuuviljasmuuti) või eriti suur roheline salat avokaado kastmega. Ja õhtul tee mingi kerge täistaimetoidu eine. Näiteks tatart, kinoad, riisi või kartulit rohelise, mõne kastme ja aurutatud köögiviljadega. Meie pere sööb õhtuks kergelt kuumutatud toitu – teravilju enamasti leotame, aga aurutame kartuleid, brokolit, lillkapsast, porgandit jne. Oleme teinud ahjus ka vegan quiche´i, pitsat, küpsiseid. Sellisel juhul püüan jälgida, et oleks gluteenivaba ja väherasvane ning pigem lasen kauem ahjus olla, aga hoian temperatuuri max 160 kraadi (et ei tekiks mürgiseid ühendeid, toit on surnud nagunii). Kui sa arvad, et tahaksid pärast õhtust toitu ka puuvilju, siis söö need enne kuumutatud toitu, sest puuviljad seeduvad kiiremini. Aga sellest toidu kombineerimise punktis lähemalt.
4. PUUVILI EI KÄI KÜLMKAPIS + PEHME TÄPILINE PUUVILI ON KÜPS
Puuvilja puhul on oluline mitte süüa külma puuvilja. Puuvili küpseb sul kodu edasi. Ma olen märganud, et paljud tegelt ei oska puuvilja osta. Valitakse helekollased banaanid ja pannakse need siis külmkappi, võetakse poest kõvad mangod ja apelsinid – need ei maitse jah üldse hästi. Eriti kui sa võtad selle toore banaani külmkapist. Täpiline banaan näiteks on valmis banaan, selles olevad ensüümid muudavad tärklise suhkruks, nii et banaan justkui ise juba eelseedib ennast. Apelsin on valmis, kui ta on pehme, koor tuleb kergelt ära. Mango on valmis, kui see on hästi pehme ja vetruv, täpiline. Avokaado sobib hästi, kui on samuti täiesti pehme, võilaadne, kerge määrida ja lõigata.
Puuvilja koht pole külmkapis, ta ei saa seal edasi küpseda. Ja olgem ausad, maitse on ka üsna ebameeldiv.
Et talvel kipub ka kodu jahe olema ja puuviljad polegi väga soojad, siis olen pannud ahju soojenema 50 kraadini, jätnud ukse lahti ja puuviljavaagna sisse lükanud. Käin käega katsumas, kui puuviljad on käesoojad tõstan välja ja naudin mõnuga oma sooja melonit :). Kiirem variant on puuvili lihtsalt väga sooja vee all korraks üle loputada.
5. JÄTA VÄLJA KÕIK LOOMNE
Loomne toit on kõiksugune liha, muna, loomsed piimatooted. Tegelt ka mesi. Uuri, mismoodi need toidud poeriiulile said, kuidas loomi koheldakse ja kasvatatakse, mida see keskkonnale teeb, mida see su kehale teeb. Hakka küsima ja vastused leiavad su ise üles. Vaata banaanisaarel ringi, abiks ikka :). Inimene saab ilma loomseta palju paremini hakkama.
Paastu kolm päeva – mis söök ajab pärast suu vett jooksma? Toores lihakäntsakas?
Vali elus toit, küps, orgaaniline, täistoit, vegan toit. Baseeri oma dieet puuviljadele ja juurviljadele ning söö toite, mis on sinu meeltele, eriti maitsemeelele, atraktiivsed. Söö piisavalt kaloreid puuviljadest, et sul oleks energiat. Väldi loomseid toite – need seeduvad kehvalt ja muutuvad küpsetades mürgiseks. Kui sa valid teraviljad ja kaunviljad, vali need täistoiduna ning küpseta kergelt või hoopis idanda. Kui otsustad juurvilju küpsetada, siis auruta. Umbes 80% oma kaloritest võiksid saada süsivesikutest, 10% rasvast ja 10% valkudest. Mina olen märganud, et vähemalt imetamise ajal tunnen end hästi, kui saan rasva u 15-20%.
Üldiselt võib öelda, et tervislikult toitumine on kallim, kui rämpsu söömine. Aga seda siis, kui sa elad linnas ega oma ligipääsu peenramaale (nagu meie). Kui sul on võimalus kasvatada juurvilju-puuvilju, süüa oma rohelist ja metsarohelist, siis tegelt tuleb palju odavam. Liha, piimatooted ja munad on kallimad kui taimetoit, nende toitude ärajätmine aitab rahakotti siis, kui sa ei hakka neid töödeldud taimse kraamiga asendama.
[highlight]Loomse ärajätmise alla käib ka loomadel testitud kosmeetika, loomavillast lõngad (Eestis müüakse ka bambus-, puuvilla- ja maisikiulõngasid, esimene neist on minu lemmik – nii sile ja pehme), nahksaapad, nahkkindad, nahkkotid jne.[/highlight] Ei pea kõike ära viskama, mul on ka selliseid asju, otsustasin need ribadeks kanda ja uued asjad osta “vägivallatud”.
6. LEOTAMINE JA AURUTAMINE KEETMISE, PRAADIMISE JA KÜPSETAMISE ASEMEL
Proovi alustuseks täisterasid hoopis leotada, juurvilju kergelt aurutada. See on täiesti ajuvaba, kui tobedaid retsepte välja mõeldakse. Väga tavaline retsept: kuumuta keemiseni (tapa kõik ensüümid ja vitamiinid), jahuta (sest seda keevat toitu ei anna ju süüa) ja serveeri! Täiesti ajulage! Miks pagana pärast peaks toidu ära tapma ja siis ootama, kuni see on söömiseks sobiv (max 45kraadi ja see on juba päris kuum!), kui selle võiks ju kohe käesoojaks soojendada, et seda saaks kohe süüa ja kõik oleks veel elus?
Kuidas teravilja leotada? Kalla sõelale ja lase külma vee alt läbi, käi käega üle. Siis paned potti, vesi peale ja päikese kätte (nt suvel) või lihtsalt toasooja seisma. Tatar on nii õhtuks valmis (poest ostetud pruun tatar on juba röstitud, aga leotada ja miks mitte ka idandada tasub just toortatart, mis 2013 seisuga on kõige soodsam Mahemarketis – u 3eurot sentidega kg). Kinoa ja riisi puhul on erinevad ajad, aga üldjuhul on nad kõik üle öö valmis. Tulemus on sama, lihtsalt toit sisaldab rohkem toitaineid ja vähem küpsetamisel tekkivaid mürke.
Kui on vaja keeta, siis mõtle, võib olla annab seda asendada aurutamisega? Aurutamine on veidi leebem. Näiteks auruta kartuleid, brokolit, porgandit, lillkapsast. Nii kui juurvili on ereda värviga, tõsta ära, sest siit edasi läheb see ainult plögaks.
[highlight] Miks mitte praadida ja ahju pista? Peale selle, et kaovad ensüümid ja vitamiinid? Sest on teada, et tärkliste kõrgkuumutamisel tekib akrülamiid, see on mürgine aine, närvimürk, rikub DNAd.[/highlight] Vt lehte Miks elus toit. Kui sa praed ja kartul läheb pruuniks – siis just seal on kõige rohkem akrülamiidi.
Pluss, tavapäraselt praetakse Teflon-pannil, aga selle kate on mürgine, mis kuumutamisel hakkab eraldama mürke nii toitu kui õhku. Kui see on kriimustatud, on toidutegemine eriti mürgine. Parim on keraamiline kate, siis teras, klaas (jah, klaaspanne tehakse ka) ja kõige viimasena malm (sest see eraldab meeletult rauda). Kui on vaja midagi pannil teha, siis õli asemel pane törts vett!
7. SA SAAD HAKKAMA ILMA LISANDITETA
Kust tulevad vitamiinid – peamiselt pinnasebakteritelt. Kust tulevad mineraalid – samuti peamiselt maa seest. Kui oluline on lõpetada maa ja taimede mürgitamine, sest see kõik tuleb meile tagasi. Ükski laboris tehtud üksik vitamiin pole sama, mis loomulik vitamiin. Teada on, et üks element on seotud vähemalt 8 teise elemendiga, mis on vajalikud selle omastamisel ja toimimisel. [highlight]Parimaks vitamiinide allikaks on puuviljad, parimaks mineraalide allikaks on juurviljad ja tumerohelised lehed, eriti metsikud taimed (umbrohi)[/highlight]. Mürkideta kasvatatud mahetooted on ses osas muidugi rikkamad. Kõik viljad sisaldavad elemente sellistes kombinatsioonides, et need imenduksid maksimaalselt. Seda ei anna võrrelda üksiku elemendiga, mis laboris plastpurki pandud.
B12 on klassikaline hirm. See tuleb pinnasest, korja metsast rohelist ja ära nühi seda enne sööki, hinga värsket puhast õhku, kui on orgaaniline (mürkideta) kompostitud (mitte lehma kakakga väetatud) muld, siis võib mullaseid porgandeid vabalt süüa. Lase jooksva vee alt läbi, aga ära kuumuta ja nühi. B12 kohta kirjutasin loo ka.
D-vitamiin pole lihtsalt üks vitamiin. See on päikesest tulenev keemiliste reaktsioonide jada, ained, mis tänu päikesevalgusele meie kehas tekivad. Päike paneb tööle hormoonid, mis teevad siiani lõplikult teadmata toiminguid rakutasandini välja. On leitud, et ka sünteetiline D-vitamiin ei imendu hästi, kui pole päikest. Loogilisem oleks siis võtta midagi, mis on päikest saanud, kevadel näiteks esimesed rohelised (võilill, naat, kuuseokkad on terve aasta rohelised, pungad, puulehed jm) on ju läinud roheliseks (fotosüntees -> klorofüll) päikese toimel. Päikesekiiri pole võimalik purki panna. Sille kirjutas Päikesetoidu blogis, et 6 päeva päikese käes annab 49 päeva eest D-vitamiini ja kui maist-augustini on 120 päeva ja need kõik oleks päikselised, annaks see meile 980 päeva D-vitamiini varu. Et on ka pilviseid päevi, siis ikkagi oleme me päikesega toidetud, sest aastas on ju ainult 365 päeva ja tõenäoliselt näed sa päikest ka septembrist-aprillini. Päike muutub ka Eestis aina soojemaks, UVI ehk ultraviolettkiirguse indeks on iga aastaga aina intensiivsem, jõudes juba märtsis-aprillis sellisesse punkti, kus keha reageerib UV-kiirtele aktiivselt D-vitamiini tootmisega.
Tunnustatud teadlane Colin T. Campbell rääkis 2012 kevadel toimunud Food Revolution konverentsil, et lisanditest on kõige müüdum ja kõige suurema käibekasvuga D-vitamiin. Paneb mõtlema, vähemalt võiks panna :). Et päike hästi toidaks, siis ära kasuta päikeseprille ja UV-kaitse kreeme.
Head kaltsiumi allikad on rohelised lehed, merevetikad, apelsinid, päevalilleseemned, seesami seemned, mandlid ja viigimarjad, brokoli, kapsas. Kuid kaltsiumi saab igast puuviljast või juurviljast. Peaasi, et need on kuumutamata, sest siis enamus heast kaob või seda on raskem omastada. Kaltsiumi ei saa kasutada ilma vitamiinideta D ja C. Vitamiin D parim allikas on päike ja C parim allikas puuviljad-juurviljad.
Loomse valgu rikas toit viib luudest ja hammastest kaltsiumi välja. Riigid, kus on kõrge piimatoodete tarbimine on vastavalt ka kõrge osteoporoosi ja luumurdude tase.
Vitamiin A leidub kollastes juurviljades ja puuviljades, näiteks aprikoosis, porgandis, virsikutes ja tomatites ning jällegi rohelistes lehtedes.
Heaks vitamiin C allikaks on brokoli, tumedad rohelised lehed, idandatud idud, tomatid, apelsin, sidrun. Kiviga puuviljad nagu virsikud, nektariinid ja aprikoosid sisaldavad nii vitamiini C kui ka rauda. Liha sisaldab ka palju rauda, kuid üldse mitte vitamiini C, et raud saaks imenduda. Kõik piimatooted raskendavad raua imendumist.
Rauda on tumerohelistes lehtedes, punastes viljades (nt granaatõun, tomat).
30-aastase kogemusega perearst, teadlane ja vegan Dr McDougall selgitab: „Kuna raud on nii tähtis rasedatele naistele, on paljud veendumusel, et nad peavad võtma juurde rauatablette. Kuid rauatablettide juurde võtmisest pole teada mingit kliinilist kasu naise või tema beebi tervisele. Pigem võivad need hoopis kahju teha. Uuringud on näidanud, et raua juurde võtmine võib pärssida soolestikus tsingi imendumist. Samuti võivad raualisandid ärritada seedetrakti, tuues kaasa iivelduse, oksendamise ja puhituse ning võivad põhjustada vere tootmise ülestimuleerimise. Lapsed, kes on neelanud oma ema rauatablette, on surnud raua üledoosi. Kahtlen, kas loodus plaanis inimesel võtta lisaks toidulisandeid, et tervena püsida.“
Poola keemik Casimir Funk, mees, kes võttis 1912. aastal kasutusele sõna „vitamiin“ ja avastas tiamiini, ühe B-vitamiinidest, on öelnud: “Sünteetilised vitamiinid on naturaalsetest allikatest tunduvalt halvemad, kusjuures on teada, et sünteetilised on ka mürgisemad.”
Looduslikust toidust tulevad vitamiinid on ensümaatiliselt elusad. Inimese poolt valmistatud sünteetilised vitamiinid on aga elutud kemikaalid.
Ammu on teada, et sünteetilise lisandina on raud, foolhape, A-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin ja vask inimesele mürgised ja võivad olla väga ohtlikud! Vt lehte sünteetilised vitamiinid.
Kui sa arvad, et lisand töötab, sest sul hakkab parem, siis loe b12 juttu, lisand on stimulant, keha tahab sellest vabaneda ja töötab ületuuridel. Pikas perspektiivis on see ohtlik.
Nii et söö täistoitu, elus toitu, taimetoitu ja naerata päikesele – sul pole lisandeid vaja.
8. MILLEGA PIIMATOOTEID ASENDADA?
Koore saad kergelt asendada soja- või riiskikoorega, mida saab igast tervisepoest ja ka suurematest toidupoodidest. Kuigi sojapiim on populaarne, siis mulle see üldse ei maitse. Aga ma armastan mandlipiima ja riisipiima :). Samuti on hea see, et mandlipiima on väga lihtne ise teha (paned tassitäis kuumutamata mandleid ööseks likku, hommikul loputad ära, paned veega blenderisse, kurnad läbi peene marli vmt, paned tagasi loputatud blenderisse ja segad juurde mingit magustajat ja valmis).
Aga merevaik ja või? Ma soovitaks siin avokaadot. See on kõige lihtsam. Otsid poes pehme avokaado, kodus lõikad selle pikuti pooleks ja saad võinoaga kohe leiva peale panna. Lisaks on avokaado ka väga tervislik, sisaldades nii rasvlahustuvaid vitamiine kui asendamatuid rasvhappeid. Avokaado päevas on okei. Aga võid kogu avokaado sisu ka näiteks uhmrisse või kaussi koorida, juurde lõika tilli, pigista veits sidrunit ja lisa näiteks üks küüslauguküüs, sega ära ja voila – imemaitsev võie, mis püsib külmikus paar päeva.
Aga kui avokaadot ei taha, siis on ka taimseid pasteete, näiteks seentega, vahemere ürtidega, tomatiga… Neid leiab pea igast tervisetoodete poest ja need on peamiselt tehtud pähklivõi peal. Et sellised pasteedid on ka üsna soolased, siis maitsevad need enamikule.
9. MILLEGA LIHA ASENDADA JA KUST VALKU SAAB?
Kui sa tunned, et sul on vaja liha asendada, siis soovitatakse ikka tofut. Et maitsestad selle nii, et maitseks nagu liha. Soja puhul on kõige ohtlikum geneetiliselt muundatud soja, sellest hoia eemale, lisaks kõigele muule on see veel ka mürgine. Kui pole kirjas, et on GMO vaba, eelda, et see on GMO ja ära osta. Tunnustatud GMO ekspert Jeffrey Smith rääkis 2012. aasta kevadel toimunud Food Revolution konverentsil, et ohtlik on just geneetiliselt muundatud soja, mahesojaga ei teki pooltki selliseid probleeme ja mõõdukalt võib see olla kasulik.
Samuti võid aurutada juurvilja, näiteks kõrvitsat ja selle siis kinoas (või muus) paneerida. Üsna lihtne on teha ka juurvilja- või oakotlette. Mina neid soovitakski. Ükskord proovisin poest toodud sojaliha ka – see tõesti maitseski nagu liha ja mul läks süda pahaks. Täistaimetoidu mõte on minule veits teine – ma ei taha loomset süüa, ka mitte seda, mis sellele sarnaneb. Ma küll armastan mandlipiima, aga üldse ei istu mulle taimsed pähklijuustud ja pärmil põhinevad juustu asemikud. Kui ma ajan toitumise liiga keeruliseks, söön palju asju korraga, siis mul on seedimine ka kohe aeglasem ja tekivad kummalised isud.
Igal juhul peaks asendamine olema ajutine, et sa sisse elaksid, näeksid, et kui taldrikul pole nisu-piima-liha, siis on veel palju muud süüa. Ei tasu asendada üht liha teisega.
Mis puutub valku, siis kõik, mis kasvab sisaldab valku. On ammu teada, et kui valgud moodustavad sinu kogukaloritest rohkem kui 20%, on see ebatervislik ja soodustab degeneratiivsete haiguste tekkimist. Valku saab ohtralt ubadest, läätsedest, aga ka näiteks spinatist.
Ameerika Ühendriikide Põllumajandusministeeriumi (USDA) andmeil 3:
10. VÄHENDA SOOLA JA PIPRA KASUTAMIST
Lauasool pole tervislik, see on naatriumkloriid, mis on mürk. Inimesele on vaja aluselist mineraali naatriumit (soodium) ja seda saab täiesti piisavalt näiteks sellerist ja tomatist. Iga meremees teab, et kui merel saab laevast vesi otsa, on jama. Sest merevee joomisel sureb janusse. Mis puutub mineraalsooladesse, siis ütles triatleet ja 30 aastat toorvegan olnud kiropraktik Douglas Graham: [highlight]”Süüa mineraliseeritud mürki on absurdne.”[/highlight]
Pista näpp soola sisse ja siis lükka see ninna – hakkab kipitama, onju :). Sama asi on pipraga. Ka kõhus, nii maos kui sooles, ärritavad need limaskesta. Milleks ise oma elu keerulisemaks teha?
[highlight]Väga kuum, väga külm, soolane, piprane ja terav toit, gaseeritud joogid, alkohol ärritavad ja kahjustavad magu ning limaskesta. [/highlight]Kui neid aastaid kasutada, siis ei saa need organid enam kahjustuse tõttu korralikult oma tööd teha, tekivad häired, haigused.
Algul tundub toit maitsetu, aga siis sa harjud sellega ja hakkad märkama toidu loomulikku maitset, hakkad ihaldama värsket elus toitu. Soola asemel on saadaval ka hapendatud soja kaste – võib olla kahest halvast parem.
11. VÄHENDA GLUTEENIRIKKAID JA “PARENDATUD” TOITE
Gluteen on teraviljavalk, mida leiab peamiselt nisus, odras, rukis, aga seda võib olla ka kaeras. Gluteen on see, mis muudab saia õhuliseks. Kaeras leidub seda siis, kui tegemist on hübriidiga, kui on tehtud nii, et see sisaldaks gluteeni. Kaeras on jällegi ka teine valk, mis on gluteenile sarnane. Nii et mõni, kes ei kannata gluteenirikkaid teravilju, ei kannata ka kaera. Gluteen on soolestikus seisev liim. Võta sai, tee see veidi niiskeks ja siis sõtku – see muutub klombiks, klimbiks. Ja selline on see ka su sooles. Suur kleepuv junn, mis on ees ja ei lase muul toidul korralikult seeduda. Nüüd kujuta ette puuviljapüreed või tumerohelisi lehti – midagi ei kleepu, see läbib soole kergelt, imendub ilusti, ei vigasta soolt, pole jääke, see ei tooda sooles mürke juurde – sest see on inimese loomulik toit.
Dr Rita Marie Loscalzo rääkis Vegetarian Health Institute´i loengus, et gluteeni puhul on põhiline see, et see on soolestikus seisev liim, mis ei lase toitainetel imenduda ja tekitab põletikku. Tema sõnul ei talu ametlikult 30-50% populatsioonist gluteeni, kuid 25aastesele kogemusele tuginedes ütleb ta, et 95% tema patsientidest (senini olnud üle 3000) on teema gluteeniga.
Nii et jäta välja kõik valge ja rafineeritud – valge nisujahu, valge suhkur, valge riis. Poes loe silte, sa üllatud, mida toiduks lubatakse nimetada.
12. EELISTA MAHEDAT JA GMO VABA VÄHETÖÖDELDUD TOITU
Need puuviljad, mis meil poes müügil on, pole geneetiliselt muundatud, aga need on kõva väetise peal kasvanud. Tõenäoliselt on need tundnud ka raskeid mürke. Siiski, kõike seda teades, ikkagi on puuvili kõige parem toit poes. Sest see on täistoit, see pole kuumutatud, töödeldud (nii et vitamiinid, ensüümid on alles). Pealegi, sa ju koorid ja loputad oma välismaiseid puuvilju. Soovitan osta puuvilju kastiga, kui nii vaadata, siis mahebanaani kast polegi väga palju kallim (1kast=18kg ja on u 10eurot kallim) ja mahe apelsin on samuti täiesti okei hinnaga (1kast=10kg, hind u 15eurot).
GMO vaba, sest selliseid organisme pritsitakse ja väetatakse meeletult, see aga mürgitab keskkonda, loodust ja inimest. Lisaks ristuvad sellised taimed loomulike taimedega, mis rikub looduse tasakaalu.
Mulle meeldib mõelda, et minu valikud on nagu hääletamine. Kui ma ostan poest loomset, siis ma tegelt ju annan tellimuse järgmiseks selliseks tooteks. Aga kui ostan puuvilju, mahedaid või mitte, siis ma pigem tellin juurde just seda toitu. Parem kui loomne igal juhul. Kuskilt peab ju alustama :).
13. SÖÖ PIISAVALT KALOREID!
See on väga oluline ja sellega panen ma ise ka tihtipeale mööda. Lihtsalt teen päevas nii palju, et unustan süüa. Ja siis õhtul tuleb meelde. Seni, kuni sa sööd piisavalt kaloreid ja saad ka rohelisi, ega pinguta üle tugevalt küpsetatud toiduga, pole isusid rämpstoidu järele. Õhtul söömine on üsna nigel variant, sest kui sa magama lähed, siis keha tegeleb veel seedimisega ja see segab une kvaliteeti. Mina püüan vähemalt 2h enne magamaminekut mitte süüa. Mõni hoidub söömast 4h enne magama minekut.
On üsna tavaline, et üks inimene tarbib vähemalt 2500 kalorit. Aga see on varieeruv. Kui on suur mees, laps, imetav naine jne. Kõigepealt vaatad, palju sul on kaloreid vaja, et keha üldse töötaks ja siis vastavalt oma aktiivsusele vaatad palju siia juurde vaja on. Siin saad arvuta, palju sul kaloreid päevas vaja võiks olla (või pane ise otsingusse Basal Metabolic Rate calculator).
Kuigi ka juurviljad on vajalikud, sest neis on enim mineraale (ja puuviljades enim vitamiine), siis kalorite osas keskendu pigem puuviljadele.
Kui sa tahad täpselt kaloreid teada, siis sa võid ju oma söögi kõik kirja panna ja programm arvutab sinu eest. Siin mõned aadressid: caloriecount.com, cronometer. com, nutridiary.com. Pane sealseid numbreid tähele, nutridiary näiteks ei arvesta spinatist väga valke, ei tea miks.
14. SÖÖ ROHELIST!
Näiteks tee smuutisid. Kõik tumeroheline sisaldab võimsalt mineraale ja vitamiine. Kevadest sügiseni leiab turult kõiksugu rohelist kraami, aga kõige parem on korra nädalas metsa alla sõita ja ise korjata! Metsikud taimed on võimsad. Ja metsas loomulikus keskkonnas kasvavad taimed kannavad endas suurt elujõudu, neis on metsikult mineraale ja vitamiine, ensüüme jne – kõike, mis sulle ainult head teeb. Võilill on nii kõva taim, et selle ladinakeelne nimi Taraxacum officiale on otseses tõlkes „ravim haiguste vastu“ (tuleb kreeka keelest taraxos-haigus, akos-ravim).
[highlight] Rohelise smuuti nipp on teha seda koos puuviljadega[/highlight]. Suur rooma kapsas ja melon, banaan teeb kreemisemaks jne.
Kui sa jood iga päev u liitri rohelist smuutit, vähendad stimulantide kasutamist (ka tugevalt küpsetatud toit ja rafineeritud ning täistoidust eraldatud osad) ja täistoidust eraldatud õlisid (olgugi et extra virgin oliiviõli), siis see aitab palju isutamise vastu.
15. KOMBINEERI TOITU ÕIGESTI
Süsivesikurikkad toidud lõhustatakse kõhus lihtsuhkruteks, valgud aminohapeteks ja rasvad rasvhapeteks. Kui need aga kõhtu seisma jäävad, siis süsivesikud lähevad käärima, valgud mädanema ja rasvad rääsuvad. Toidu kombineerimise osas on oluline see, mida koos mälutakse ja mis toidud koos maos ja peensooles seeduvad. Näiteks puuviljad on kerge toit, neid tuleb alati süüa eraldi või koos rohelisega ja enne raskemat küpsetatud toitu (sest muidu need jäävad raskema toidu taha ootama ja lähevad pahaks). Tärkliserikkad toidud (kartulid, teraviljad ja vanemad porgandid) kombineeruvad hästi juurviljadega, aga ei sobi rasvarikaste toitudega (avokaadod, seemned, tomatid), rasva- ja valgurikkad toidud (pähklid, seemned, avokaadod) kombineeruvad hästi mittetärkliseliste juurviljadega (nt rohelised, seller, tomat, kurk).
Põhilised kehvad kombinatsioonid on palju süsivesikut+palju rasva ja valgurikas+süsivesikurikas.
[highlight]Toidu kombineerimine aitab tagada selle, et toit saab seeditud ja toitained korralikult imenduda.[/highlight]
Enamik toite, mis on kotis-karbis-purgis-pakis on surnud toit, mille söömine toob kaasa nii valgete vereliblede tõusu kui ka seederaskused.
Puuviljad ei pane kõhtu valutama või kinni – seda teeb rumal inimene, kes topib endale sisse igast jama suvalises järjekorras. No siis jah valutab, kui kõige peale puuvilja süüa! Puuvili on kerge toit, kohe suhkuteks lahti, vups rakku ja voila. Aga kui inimene sööb rasvarikast toitu, on tal veres palju rasva, mistõttu insuliin ja suhkur ei saa kokku, et rakku pääseda. Ja siis jääb suhkur verre, on paha olla. Kui enne oled veel söönud korralikku „Eesti toitu“ ehk siis näiteks kartulit ja liha hapukoorekastme, võib olla nisukukliga, siis see puuvili ju jääb sinna taha kinni. Ta ei saa edasi ja läheb käärima, tekivad gaasid. Ja inimene mõtleb, et näe, sõin puuvilja, nüüd on paha olla!
Toidu kombineerimise kohta kirjutasin eraldi loo, seal on täpsemalt kõik lahti kirjutatud.
16. MÄLU KORRALIKULT!
Kui tähtis on see lihtne asi! Seda tasub õpetada ka lastele. Oma toidu mälumist, mitte ainult püreede andmist. Kui oluline on võtta aega söömiseks, nautida oma ilusat toitu silmadega, tunnetada suus toidu tekstuuri ja maitset, seda rahulikult ja mõnuga närida ja alles siis neelata. Vaba rahulik keskkond, perega laua ääres või suvel puu all, vaba telekast ja lärmist, kiirustamisest. Toit seedib palju paremini, sa naudid toitu rohkem ning märkad, et tahad vähem süüa.
Söö inimesele loomulikku toitu ja tee seda õigesti – söö ainult siis, kui sa oled tõeliselt näljane, rahulik, söö õiges järjekorras ja kombinatsioonis, mitte liiga palju, värskena, elus toitu, [highlight]mälu seda nii kaua, et see on peaaegu vedel puder [/highlight]– ainult siis saame nautida täielikku, perfektset seedimist ja suurepäraseid eeliseid, mida pakub hästi toidetud ja puhas keha.
17. ASTU VÄIKESTE SAMMUDEGA, SIIS KUKUD TAGASI EELMISE SAMMU JUURDE, MITTE ALGUSESSE
Soovitan küpsetatud toitu, sest ma tean, sellest võib olla raske loobuda. Ja just seepärast soovitasingi lugeda/filme vaadata, sest mida rohkem sa tead, seda kindlam sa endas oled. See pole loobumine, vaid sa ei taha oma kehasse enam seda jama panna. Ja kui on isu pitsa järele, siis mine ja söö südamerahus seda pitsat. Ei pea ennast seepärast halvasti tundma. Järelikult sul on vaja seda teha, kuid jälgi siis ennast, õpi sellest. Tasapisi hakkad märkama, mida see su kehale teeb, kuidas sa ennast tunned, mis kõhus toimub. Ja siis sa enam ei taha seda. Mõtle, mis sulle pitsa juures maitseb – kas soolane maitse, soe toit, kreemine tekstuur. Ja siis mõtle, mis oleks pitsa ilma soolata, üsna papi moodi. Mõtle gluteenile, mõtle sellele, mis on juust ja kust see tuleb, mõtle sellele, et enamik pitsasid tehakse ahjus 300kraadi juures, kuidas see toitained hävitab ja massiliselt akrülamiidi tekitab. Sa valid selle, et sa ei taha seda jama oma kehasse panna. Pärast taimetoidule minekut võttis mul oma kümme juustust pitsat (ilma lihata ikka), et sellega lõpparve teha. Nüüd on mul isud peamiselt küpsete mahlaste puuviljade järele, näiteks apelsini või meloni järele. Isud sõltuvad ka sellest palju sa sööd küpsetatud toitu (ahjus kõrgel kuumusel küpsetatud, pannil pruuniks praetud), rämpstoitu, õlisid, palju sa saad kaloreid ja kas sa sööd rohelist kraami ning täistoitu. Küpsetatud toit on konsentreeritud ja selle kõrval võib loomulik toit tunduda suisa maitsetu, küpsetatud toit muudab su maitsemeelt.
Kui sa sööd palju värsket puuvilja-juurvilja ja rohelist, siis sul pole sooles enam nii palju lima kui enne. Tugevalt küpsetatud toidu söömine võib sellisel juhul väga kehva enesetunde tuua, sest lima kaitseb keha mürkide eest. Elus toidul pole aga sooles enam lima vaja, mistõttu on friikartulid, burger vmt toortoidulisele palju mürgisemad kui tavatoidul olijatele. Ent millised eelised elus taimetoidust saab! :) Lihtsalt jälgi enesetunnet ja kuula oma keha.
Igal juhul inimesed on ju erinevad. Minule oli mugav liikuda väikeste sammudega, sest kui ma kukkusin tagasi, siis kukkusin tagasi eelmise sammu juurde. Ja see eelmine samm oli mul juba omaks võetud ja kodune. Oleks ma läinud küpsetatud liha-piima-nisu juurest kohe puuviljadele, oleks ma tõenäoliselt mitu korda avastanud ennast söömas koorest pastat juustuga või lihaga sööke. Aga et ma olin taimetoiduga juba harjunud, siis mul oli sellevõrra lihtsam.
Kui sa astud väikeseid samme, siis sa ei kuku tagasi algusesse, vaid eelmise sammu juurde. See tähendab, et sa liigud järjekindlalt ning ühtlaselt tervislikumate toitumisharjumuste ja parema elukvaliteedi poole.
18. KUI SUL ON ISU, SIIS MÕTLE KORRAKS UUESTI – EMOTSIONAALSEST SÖÖMISEST JA SÕLTUVUSTEST
Mille järele sul isu on? Kas sa igatsed pannkooke moosiga – millega see sul seostub? Minul seostub vanaemaga, sest ta on meil suur pannkoogimeister, seostub kodu ja lapsepõlvega, soojusega. Pitsa seostub minul aga iseseisvuse ja lihtsusega, sest kui ma olin ülikoolis ja sain ise oma söögi üle otsustada, siis ma sõingi pitsat, burksi ja friikaid, lapsepõlves olid need kättesaamatumad. Kui ma tahan šokolaadi või kreemikooki, siis minul seostub see patustamisega, kiire energiaga, naudinguga, lohutuse või millegi korvamisega – et luban endale midagi head. Kui ma igatsesin krõbedaks praetud kana, siis mulle meeldis soolane maitse ja soolast, soojast ja kuumutamisel tekkinud mürkidest saadav stimulatsioon. Kartulisalat viineri ja ketšupiga on rõõmus toit, sünnipäeva toit, mida sai ainult pidupäevadel.
[highlight]Tasub tähele panna, mida sellest ihaldatud toidust sa igatsed. Pitsa ilma soolata maitseb nagu papp. Juust ilma soolata on samuti üsna ilmetu. Kas sa igatsed tekstuuri, maitset, täis kõhu tunnet, stimulatsiooni.[/highlight]
Mäletan esimest korda, kui sõin kinoad. Imestasin, et mul on kõht täis, aga kerge olla, pole unine, vaid väga hea rahulik energia, kõhus oli hea tunne. Väherasvase taimetoiduga nii ongi, see annab hea kerge tunde, aga samas toidetud tunde. Kui sa igatsed täiskõhutunnet, siis lihtsalt söö rohkem.
Kui sul on mingi isu, aga sa alles sõid, siis mõtle, kas sa sõid piisavalt, et isu täis saada (just isu, mitte kõhu!), kas sa võtad aega toidu nautimiseks ja rahulikuks söömiseks, mis emotsiooniga sa sõid, kas sind katkestati tihti…
Minu puhul mõjutavad need kõik seda, kuidas ma ennast pärast söömist tunnen. Kui lastel mitu korda „juhtub“ äpardusi, kui on lihtsalt edasi-tagasi käimist, siis ma ei naudi toitu ja ei mõtle, et ma söön nii, et naudin ja isu saab täis. Taavi, mu abikaasa, ikka naerab, et ma pean mõtlema, et kõhu täis saaksin. Aga see on tõsi. Kui ma ei naudi toidukorda, ei saa ma isu täis.
Oluline on oma keha kuulata, kas isu sai täis, mitte kõht. Ja siis mõelda edasi, kas/mis isu veel on. Ma küsin alati lastelt ka, et kas „isu on täis, soovid sa veel midagi“, sest oluline pole kõht täis saada.
Kui ma jätsin ära küpsetatud toidud, kui ma olin vähemalt kümme korda järgi andnud ja pitsat juustuga söönud, kui ma olin ostnud croissante ja šokolaadi, alles siis jõudis mulle ka füüsiliselt kohale see erinev tunne, mida ma toidust saan. Vahel olin lihtsalt väsinud vastuvoolu käimisest ja trotsist sõin rämpsu. Aga ma püüdsin seda siis vähemalt täiega nautida. Piitsutasin ennast päris palju, olin enese peale pahane ja solvunud, et ma ei suutnud olla ideaalne. Sellest on kahju, aga mul oli seda vaja. Mul oli vaja teadmist raamatust ja praktikat oma kehal. Kui ma sõin palju nisust saia, siis mul tulid gaasid, silmaalused läksid tumedamaks (olen märganud, et silmaalused lähevad mul tumedaks vähesest vedeliku joomisest, vähesest magamisest ja mingisuguse allergilise reaktsiooni tulemusena), kui ma sõin pitsat, siis mul olid alati seedehäired, oli rohkem lima ja gaase. Toidust tulid ka vahel alakõhu ja alaselja valud või ebamugavustunne. Alati kaasnesid isud küpsetatud toidu järele. Sest küpsetatud toit on stimuleeriv nii sooja poolest kui ka selle poolest, et selles olevad mürgid panevad keha rohkem vaeva nägema, et neist lahti saada. Teadus on tõestanud, et [highlight]küpsetatud loomne toit toob kaasa ka negatiivsed emotsioonid.[/highlight]
Tundsin oma kehal, kuidas mulle mõjub värske elus toit ja kuidas küpsetatud loomne toit – see kogemus oli vajalik ja oluline. Ma tunnetan oma keha nii palju paremini kui enne, energia tase on hoopis teine. Üks asi on minu keha, aga teine asi teiste kehad – püüan võimalikult vähe panustada sellele, et teised saaksid kuidagi viga, et mina saaks elada. Ja et ma osaleks saastes võimalikult vähe, sest ma soovin jätta endast maha paremat maailma. Soovin oma eluga olla abiks ja kasuks, mitte kahjuks.
Üks asi on emotsionaalne söömine – kui mu toit seostub mingi emotsiooniga, mis on mulle lohutuseks või stimulatsiooniks. Teine asi on sõltuvused. Näiteks isud soolase ja küpsetatud toidu järele. Ja kolmas asi on keha vajadus toitainete järele. Muudkui sööd ja sööd, aga keha ei saa vajalikku ning saadab ikkagi välja signaali veel rohkema toidu järele. Nii need inimesed paksuks lähevad – keha rakutasandil nälgib. [highlight]Isutamise korral on mind alati aidanud rohelised smuutid, piisav hulk kaloreid puuviljadest, vähe küpsetatud toitu ja õlisid (üldse rafineeritud toite), täistoidud (rasvad avokaadost, leotatud pähklist, seemnest) ning lihtsad toidukooslused.[/highlight]
Soe toit on stimuleeriv. Olen mõelnud, et talvel on mul näiteks suurem vajadus soojendava ja stimuleeriva toidu järele, aga selleks võib olla ka käesoe elus toit, mis on palju suurema toitainelise väärtusega.
Karen Ranzi seletab oma raamatus hästi lahti, miks küpsetatud toit tekitab sõltuvust, tsiteerides terviseeksperti Victoria Boutenkot: „Kui soolestiku kaudu pääseb meie vereringesse ükskõik milline ebapuhas aine, ärritab see neerupealseid, mis hakkavad tootma epinefriini (adrenaliini), norepinefriini ja erinevaid steroidhormoone. Need hormoonid stimuleerivad meie tundlikku närvisüsteemi, mistõttu esialgu tunneme end ärksalt. Samuti sunnivad need südant kiiremini töötama, pumpamaks rohkem verd läbi keha, mis tekitab sooja tunde. See soe tunne ei kesta aga kaua ja me maksame selle eest kõrget hinda. Pärast 10-15 minutit on keha lisatööst väsinud ning süda tahab puhata, närvisüsteem on pärsitud ning me tunneme end väsinuna, unisena ning olemine on veel jahedam kui enne. Ent pärast küpsetatud toidu söömist mäletame ainult sooja saamise tunnet, mistõttu kordame sama stimulatsiooni ikka uuesti ja uuesti. See kurnab keha ära ning talve lõppedes on paljud inimesed väsinud, kurnatud ja tühjad.“4
19. LIIKUMINE!
Üldiselt ütlevad paljud toortoitlased, et kui nad on elus toitu peal, siis tekib mingi sisemine vajadust ennast liigutada. Ühelt poolt on ebatervislik süüa liiga vähe kaloreid, aga teiselt poolt on ebatervislik neid ka üleliia süüa.
Ma armastan jalutamist. Mitu korda olen kesklinnast Mustamäele sõbrannale külla jalutanud, sest mulle nii hullult meeldib. Alati, kui olen Pariisis olnud, siis lihtsalt jalutan mööda neid pikki perspektiive ja naudin oma keha liikumist.
Liigu, kuidas tahad, jaluta, jookse, aga leia mingi väljendus. See annab tohutult palju juurde. Ühelt poolt emotsionaalselt, sest see on sulle keskonna vahetus; teiselt poolt ka füüsiliselt – su keha higistab, ajab kiirenenud ainevahetusega mürke välja, veri rikastub hapnikuga, kerge pinge lihastes on nauditav, keha toodab naudingut suurendavaid kemikaale…
20. MAGAMINE, VESI, PÄIKE, VÄRSKE ÕHK, ARMASTAMINE, RÕÕMUSTAMINE…
Ära unusta vett joomast! Üsna hea oleks alustada päeva vee joomisega, see paneb keha käima ja on puhastav. Seda, kas sul on lisaks vett vaja, saab väga kergelt aru uriini värvist – mida tumedam uriin, seda rohkem vett on vaja. Ja mida tumedamad silmaalused, seda suurem tõenäosus, et on vaja vett juua. Samas, liiga palju pole ka väja, joo siis, kui tunned janu. Või söö näiteks melonit.
Sul pole vaja juurde võtta D-vitamiini. Sa ei saa purgist seda, mida loomulik päike annab. Pealegi, on suur vahe, kas sa võtad purgist D2 või D3 vitamiini. D-vitamiin polegi tegelt vitamiin, see on rida reakstioone, mis saavad alguse sellest, et su keha kohtab oma nahal päikest. Seda ei saa purki panna. [highlight]Kanna päikeseprille võimalikult vähe, sest see segab D-vitamiini tekkimist[/highlight] (silmast läheb ajju signaal erinevate hormoonide tootmiseks). Talvel on täiesti piisav, kui paljastad päikesele oma näo ja käed. Püüa seda iga päev teha. Naudi sooja valgust oma nahal. Ja tea, et su keha on kõikvõimas ja tark, kui tal ainult lastakse olla. Ka Eestimaa hallil talvel pole vaja D-vitamiini juurde võtta. Mõtle, kes seda sulle peale ajab, mis tema huvi on – farmaatsiatööstus on pärast naftatööstust üks suurimaid. Vaata väikelinnu, kus suurimad majad on kool ja haigla ning peatänav on täis ebatervisliku toiduga söögikohti – see kõik on äri. Uuri, palju kulutatakse ravimitele – need summad on üüratud.
Oh, ja kui oluline on uni ja normaalsel ajal magama minek! Hakka märkama oma keha. Mina näiteks tunnen, kuidas mul tuleb umbes kümne ajal täielik uneaeg, kui ma selle mööda lasen, siis jah, pärast südaööd tuleb uus energia. Aga sa ju tead, mis siis hommikul on, onju. 8tundi on täiesti miinimum magamiseks, soovituslik on kuni 12tundi! :D Sa võid vabalt magada nii palju kui soovid, ei tasu end seepärast süüdi tunda. Lihtsalt mine varem magama, siis ärkad varem ja päev ei lähe mööda.
Inimese kehas toimub magamise ajal palju keemilise protsesse, mille efektiivsusest saad aru hommikul ärgates – kas sa magasid sügavalt, katkestamatult, rahulikult; oled sa puhanud, on sul kerge ärgata, on sul hea tuju. Minul on veel nii, et kui ma korralikult ei maga, läheb nahk kuivaks.
[highlight]Magamine, söömine, veejoomine, päikese ja värske õhu käes olemine, lõõgastumine, koosolemine, armastamine, andestamine, rõõmustamine, oma elu tegevuste nautimine – see kõik on osa tervisest.[/highlight] Kõik ei sõltu ainult toitumisest, kuid toitumine loob kõigeks muuks olulise pinnase.
21. MIDA JÄLGIDA
Asjad, mida ma jälgin enda, mehe ja meie laste puhul.
Kuidas aru saada, et sul läheb hästi? :)
Kui su juuksed kasvavad ega kuku välja;
kui su küüned on ilusad siledad, mitte soonelised ja kasvavad kenasti ega murdu;
kui sul ei teki igast põntsust sinikaid;
kui su haavad paranevad kiirelt (nt sügav lõikehaav 4-5 päevaga täiesti terve, et ei ole märkigi haavast);
kui sa pole kogu aeg väsinud, vaid oled rõõmsas tujus;
kui negatiivne sind väga ei kõiguta;
kui sa ei mõtle päev otsa toidule ega tunne vajadust pidevalt süüa;
kui su nahk on puhas, toonuses ja ilusa tooniga;
kui su higi on lõhnatu ja üldse higistad sa vähe;
kui sul pole halb hingeõhk ja keel pole valge või täpiline;
kui su kõht käib vähemalt korra päevas läbi ja see, mis sealt tuleb on hele, kerge ega oma erilist odoori;
kui sul pole gaase, puhitust, ebamugavustunnet või valusid alakõhus ja alaseljas;
kui su hambad on terved ja valged;
kui su nägu pole hommikul ärgates paistes ja silmaalused on normaalset värvi;
kui sul pole enam pärmseenega probleeme, pole kummalisi voolusi (naistel), pole liigesevalusid;
kui sa taastud pärast trenni kiirelt ja jaksad palju…
Siis võib öelda, et sul läheb hästi ja sinuga on kõik korras! :D
LÜHIDALT:
1. Tervislik on väherasvane taimetoit, asedamatuid rasvhappeid saab palju tervislikumalt ka taimedest.
2. Kõige lihtsam on hakata toidukordi asendama puuviljadega, alusta hommikusöögist. Aga pea meeles, et puuvili ei käi külmkapis ning vali söömiseks pehme täpiline puuvili.
3. Jäta välja kõik loomne, lisaks toidule ka loomadel testitud kosmeetika, nahktooted, villased tooted – kasuta ära see, mis on ja uued asjad osta vägivallatud.
4. Proovi keetmise, praadimise ja küpsetamise asemel leotamist ja aurutamist. Söö enamus toidust täistoiduna, rafineerimata. Proovi alustuseks täisterasid hoopis leotada, juurvilju kergelt aurutada. Mikroahi viska minema, väldi grillitud ja praetud toite (ja tee grillist lillepott :))
5. Sa saad hakkama ilma lisanditeta – ära usu mind, uuri ise juurde, see on nii loogiline, et silm läheb märjaks.
6. Piima saad asendada pähklipiimaga, merevaigu näiteks avokaadoga, kaltsiumi saab taimedest palju tervislikumalt.
7. Liha võib asendada juurvilja- või oakotlettidega, valk on kõiges, miks kasvab ning seda saab taimedest palju tervislikumal viisil.
8. Vähenda soola, pipra, kuumade, külmade, gaseeritud ja alkohoolsete jookide ning teravate maitsete kasutamist, need kahjustavad mao ja soole limaskesta.
9. Vähenda gluteenirikkaid ja „parendatud“ toite.
10. Eelista mahedat ja GMO vaba vähetöödeltud toitu.
11. Söö piisavalt kaloreid ja rohelist, vähenda õlide tarbimist (vaid võta rasvarikas täistoit nt avokaado, leotatud pähklid-seemned), see aitab isutamise vastu.
12. Kombineeri toitu õigesti ja mälu korralikult!
13. Astu väikeste sammudega, siis kukud tagasi eelmise sammu juurde, mitte algusesse.
14. Kui sul on isu, siis mõtle korraks uuesti – emotsionaalsest söömisest ja sõltuvustest.
15. Liikumine, magamine, vesi, päike, värske õhk, armastamine, rõõmustamine… – need kõik käivad tervise juurde.
Liisa-Indra Pajuste
Allikad: