Parem, kui loopida kahte lehte teadusfakte ja vingete publikatsioonide viiteid, ma hoopis tutvustan neid inimesi, kes kinnitavad väherasvase taimetoidu tervislikkust inimesele ja maailmale.
Aga olgu selgelt ära öeldud, need inimesed on maailma parimatest ülikoolidest pärit pikaaegsed arstid, teadlased, professorid, kirjutanud tunnustatud meditsiiniajakirjades (nt British Medical Journal, The Lancet, New England Journal of Medicine, American Journal of Clinical Nutrition jne), teadusajakirjades, nende töid leiab suurtest andmebaasidest nagu PubMed, Reasearch Gate, MedlinePlus. Ja nad on ise taimetoitlased.
Enamus neist on esindatud ka USA taimepõhiste arstide nimistus. Vaata ja imesta.
www.plantbaseddoctors.org
I
I
I
INaisena on mul siiras kahju ainult selle pärast, et alljärgnevas nimekirjas on kõigest kaks naist! :)
j
DR CALDWELL ESSELSTYN
Esselstyn on kirurg. Ta on kirjutanud üle 150 teadusartikli ning avaldanud raamatu „Prevent and Reverse Heart Disease“ („Enneta ja pööra tagasi oma südamehaigus“). Esselstyni nimel on ka 20 aastat kestnud toitumisuuring, mis raputas teadusmaailma. 2005. aastal sai ta esimesena Benjamin Spocki Kaastundliku Meditsiini auhinna, juhtinud Clevelandi Kliinikut, oli Ameerika Endokriinsüsteemi Kirurgide Assotsiatsiooni president, lõpetanud Yale´i Ülikooli. Kirurgina kinnitab, et südamehaiguseid saab kergelt ära hoida, kui me vaatame, mida sööme. Tema suur austaja on kunagine USA president Bill Clinton, kes on tänu dr Esselstynile vegan. Clinton kinnitab, et pärast avatud südameoperatsiooni aitas just Esselstyni dieet tema elu päästa ja olukorda tagasi keerata.
J
DR DEAN ORNISH
Ornish on märkimisväärne eelkõige selle poolest, et tema elustiili muutmise programm on esimene omalaadne, mida toetab USA haigekassasüsteem Medicare ja mis seejuures ei hõlma ei ravimeid ega operatsioone (vaid ainult liikumist ja toitumist). See on suur asi.
Aga muidu on ta tavaline mees. Lõpetanud Harvardi Meditsiinikooli, on California Ülikoolis meditsiiniprofessor. Asutas Preventive Medicine Research Institute´i (Ennetava Meditsiini Uuringute Instituut). Uurinud viimased 30 aastat dieedi ja tervise seost, tema tuntud Lifestyle Heart Trial avaldati The Lancetis, Ameerika Meditsiiniassotsiatsiooni Ajakirjas. Kirjutanud kuus raamatut, meeletult artikleid.
Ajakiri Life Magazine järgi on dr Ornish „50 oma generatsiooni mõjukaima inimese hulgas“ ja ajakiri Forbes kohaselt on ta üks seitsmest maailma võimsaimast õpetajaist.
DR T. COLIN CAMPBELL
Ameerika biokeemik, kes spetsialiseerunud toitumise mõju selgitamisele inimese tervisele pikemas perspektiivis. Ta on Cornelli Ülikooli Toitumise Biokeemia emeriitprofessor, kirjutanud üle 300 uurimistöö, millest üks populaarsemaid on The China Study. Campbell oli 1980. aastatel Hiina-Oxfordi-Cornell uurimistöö üks kahest juhist, uuriti dieedi ja haiguste vahelist seost. Uuringut korraldasid Cornelli Ülikool, Oxfordi Ülikool ja Hiina Ennetava Meditsiini Akadeemia, et uurida seost toitumise, vähi, südamehaiguste ja ainevahetuslike haiguste vahel.
Töötanud mainekas MIT´is (Massachusetts Institute of Technology), olnud Ameerika Vähiuuringute Keskuse vanemteadur, kuulub Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee nõukogusse, osaleb Ameerika Ühendriikide Rahvusliku Teadusteakadeemia toiduohutuse ekspertpaneelides.
DR NEAL D. BARNARD
Praktiseeriv arst ja lisaks ka aktiivne loomakaitsja, soovitades loomsete katsete asemel muid meetodeid. Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee (Physicians Committee for Responsible Medicine) president.
Arstikraadi sai George Washingtoni Ülikoolist, 2012. aastast on George Washingtoni Ülikooli Meditsiini ja Terviseteaduste Kooli meditsiinidotsent, Vähiprojekti president, Washingtoni Kliinilise Uurimiskeskuse juht. Kirjutanud üle 50 uurimistöö ja mitu raamatut toitumise mõjust inimese tervisele.
2003. aastal sai Ameerika Rahvuslikust Terviseinstituudist 350 000 dollarit, et uurida vegan dieedi mõju diabeedile. Tulemused avaldatid ajakirjas Diabetes Care, American Journal of Clinical Nutrition, Journal of the American Dietetic Association – väherasvane vegan dieet aitab ennetada ja tagasi keerata. Töötas välja insuliini ELISA, mis on vaba loomsetest produktidest. Teavitanud avalikkust rasvase ja valgurohke dieedi kahjulikkusest, sellega seoses tõi 2004. aastal avalikkuse ette Robert Atkinsi (kuulsa Atkinsi dieedi autori) surma põhjuse ja vastavad dokumendid.
DR WILLIAM P. CASTELLI
Juhtis massiivset ja ajaloo pikimat südamehaiguste uuringut – Ühendriikide Rahvusliku Südameinstituudi (National Heart Institute) poolt 1948. aastal alustatud Framinghami Südameuuringut (The Framingham Heart Study).
Algselt Yale´i Kolledžis zooloogiat õppinud Castelli otsustas suunduda Belgiasse arstiks õppima, spetsialiseerudes kirurgiale ja sünnitusabile. Pärast New Yorgis tehtud internatuuri suundus ta Bostonisse residetuuri. Saanud reumatoloogia stipendiumi Massachusetts´i üldhaiglas, tutvus ta Harvardi Meditsiinikooli Enneteva Meditsiini osakonna professori dr David Rutsteiniga, kes kutsus William Castelli Framinghami Südameuuringu tiimi. Castelli liitus 1965. aastal, 1979. aastal sai temast Framinghami Südameuuringu kolmas direktor, mis selleks ajaks hõlmas nelja põlvkonna inimeste andmeid. Epidemioloogiat ja aterosklerootiliste südameveresoonkonna haiguste ennetamist on ta tänaseks õpetanud Harvardi Meditsiinikoolis 34 aastat, 22 aastat Bostoni Ülikooli Meditsiinikoolis ja 15 aastat Massachusetts´i Ülikooli Meditsiinikoolis. Castelli sõnul on inimesele parim toit väherasvane taimne terviktoit.
DR MILTON MILLS
õppis arstiks maailma ühes parimas koolis Stanfordi Ülikoolis ning kuulub Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komiteesse (Physicians Committee for Responsible Medicine).
Dr Milton Mills töötab Virginia Fairfax´i haiglas ja Washingtoni tasuta kliinikutes. Ta on saanud suurepäraseid tulemusi HIV/AIDSi haigetel vegan toitumisega. Põhilise asjana kirjutabki ta oma patientidele välja taimedel põhinevat toitumist. Dr Mills on vegan, kes loobus teismelisena liha söömisest ning on sellest ajast peale huvitunud toitumise ja haiguste vahelisest seosest. Mills on aktiivne kõneleja, pidades loenguid kirikutes, kogukonna keskustes, haiglates, koolides jne. Ta juhib ka Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komitee kollektiivset hagi eesmärgiga lisada piimatoodetele hoiatussildid.
DR JOEL FUHRMAN
on aastakümneid praktiseerinud perearst, kes spetsialiseerunud ülekaalu ja krooniliste haiguste ravimisele toitumisega. Arstikraadi sai Pennsylvania Meditsiinikoolist. Kuulub American College of Lifestyle Medicine juhatusse, on teadusuuringute direktor Toitumisalaste Uuringute Projektis (Nutritional Research Project). Töötab Hunterdon´i Meditsiinikeskuses.
Kirjutanud raamatuid, teadusartikleid. Tema raamat „Eat to Live“ („Süüa et elada“) on olnud kaks aastat New York Times´i bestselleri nimekirjas. Koostöös telekanaliga PBS tegi saatesarja „3 Steps to Incredible Health!“, et tutvustada inimestele ülekaalulisuse ja krooniliste haiguste tagamaid. Perearstina soovitab lastele elus toidu dieeti, ei soovita vaktsineerida jne. Kasvatanud üles nii ka oma neli last.
DR JOHN A. MCDOUGALL
Dr McDougall on 30aastase kogemusega praktiseeriv arst, samuti ise vegan just nagu tema lapsed ja lapselapsedki. Ta on veendunud, et degeneratiivsed haigused on tagasipööratavad ja ennetatavad taimepõhise dieediga, mis koosneb terviktoidust ja töötlemata väherasvasest toidust, jättes välja loomsed toidud ja lisatud taimsed õlid. Oma kliinikus ravibki ta inimesi just põhiliselt elustiili muutustega.
Kirjutanud raamatuid, artikleid, peab veebilehte ja annab välja populaarset kuukirja.
Dr McDougall on uurinud, kirjutanud ja rääkinud toidu mõjust tervisele viimased 30 aastat. Tema käe alt on läbi käinud tuhandeid patsiente.
Arstikraadi sai Michigani Ülikoolist, töötanud Havail Honolulus Kuninganna Meditsiinikeskuses ja Havai suhkrukasvatuse arstina. Just Havail märkas toitumise mõju inimese arengule ja haigustele. Kuulub samuti Vastutustundliku Meditsiini Arstide Komiteesse.
DR MICHAEL KLAPER
Rohkem kui 40aastase kogemusega dr Klaper praktiseerib ennetavat ja elustiili meditsiini ning on veendunud, et tervis tuleb tervislikest eluviisidest.
Michale Klaper lõpetas Chicagos Illinoisi Ülikooli Meditsiinikolledži ning siirdus siis internatuuri Vancouver´i üldhaiglasse. Samas õppis ta Briti Kolumbia Ülikoolis lisaks kirurgiat, anestesioloogiat ja ortopeediat ning hiljem California Ülikoolis sünnitusabi.
Praktiseerimise käigus hakkas talle tunduma, et mitmeid haigusi saaks õigete elustiili valikutega selgelt ära hoida ja ka ravida.
Dr Michael Klaper nõustas toitumisalaselt ka NASA. Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid, peab koolitusi (näiteks osaleb koolitajana Vegetarian Health Institute´is) ja aitas Ühendriikide telekanalil PBS toota kaks tervisealast saadet – Food for Thought ja Diet for a New America. 10 aastat juhtis dr Klaper Washingtonis ja Hawaiil terviseteemalist raadioprogrammi Sounds of Healing. Dr Michael Klaper on vegan ning töötab praegu arstina TrueNorth Tervisekeskuses.
DR DOUG LISLE
Dr Lisle lõpetas California Ülikooli (Summa Cum Laude) ja sai oma meditsiinikraadi Virginia Ülikoolist. Olnud Stanfordi Ülikoolis kliinilise psühholoogia õppejõud, töötas ka Veteranide Haiglas.
Dr Lisle on teadusuuringute direktor TrueNorth Tervisekeskuses, avaldanud mitmeid teadusartikleid. Tema populaarne raamat “The Pleasure Trap” (“Naudingulõks”) on maailmakuulus ja selgitab lahti tänase inimese toitumisharjumuste psühholoogilised lõksud.
On töötanud kohtuekspertiisi psühholoogina ja Teksase Ülikooli Meditsiinkeskuses depressiooni ja kognitiivse teraapia alal. Dr Lisle on praktiseeriv arst ja viib läbi psühhoteraapiat TrueNorth Tervisekeskuses.
DR ALAN GOLDHAMER
30 aastat tagasi asutas Alan Goldhamer Californias TrueNorth Tervisekeskuse (TrueNorth Health Center), kust tänaseks on abi saanud üle 10 000 inimese. Goldhamer on kogenud kiropraktik ning põhjaliku kogemusega paastu läbiviimises – tema käe all on edukalt paastunud tuhanded inimesed. TrueNorth Tervisekeskusesse tulevad ka arstid, et õppida teraapilise paastu läbiviimist. Keskuses on abiks klassikalised arstid, kiropraktikud, naturopaadid, psühholoogid, massöörid ja akupunktuuri spetsialistid ning seal soovitatakse elusat taimset terviktoitu.
Alan Goldhamer on kirjutanud paastu kohta ka kaks uurimust, milles ta käsitles kõrge vererõhu ravimist paastuga (Medically Supervised Water-Only Fasting in the Treatment of Hypertension ja Medically Supervised Water-Only Fasting in the Treatment of Borderline Hypertension). Koos dr Douglas J. Lisle´ga kirjutasid nad populaarse raamatu The Pleasure Trap, Alan Goldhamer on ka kokaraamatu The Health Promoting Cookbook autor.
DR MELANIE JOY
Harvardis psühholoogiaõpingud lõpetanud Melanie Joy on tuntud kõneleja ja psühholoog ning Karnismi Teadlikuse Keskuse asutaja (Carnism Awareness & Action Network). Ta on Bostonis Massachusetts´i Ülikooli psühholoogia- ja sotsioloogiaprofessor ning tema auhindu võitnud raamat “Miks me armastame koeri, sööme sigu ja kanname lehmi” (“Why we love dogs, eat pigs and wear cows”) on tõlgitud juba 9 keelde! Melanie tutvustab ideed karnisismist ehk loomasöömise kultuurist (vastand veganismile). Tema loengud on haaravad ja loogilised, soovitan!
L
DR GABRIEL COUSENS
Samuti Ameerika arst ja autor, teatud eelkõige vaimse liidri ja holistilise meditsiini praktiseerijana. Levitab elus toidu sõnumit, on veendunud, et väherasvane elus taimetoit on võimas ravija, millega saab üle diabeedist, vähist, depressioonist ja muudest tänapäevastest populaarsetest haigustest. Lisaks on ka Esseenide õpetuste järgija ja edasiõpetaja (iidsed Juudi ja Hindu õpetused, Esseenide Rahuevangeelium annab kogu piibli- ja usuõpetusele uue vaatenurga). Juhatab Arizonas Elupuu Noorendamise Keskust (Tree of Life Rejuvenation Center).
Muidu algupäraselt oli täitsa tavaline arst. Algul sai BA kraadi bioloogias ja siis Columbia Ülikoolist meditsiinikraadi. Olnud täistaimetoitlane 30. eluaastast. Otsis toitumist, mis toetaks inimese vaimsust. Nüüd lisaks ka jooga- ja reikimeister, paastuspetsialist ja toortoidu ekspert :). Tema raamatud ja õpetused tunnustatud üle maa.
DR DAVID KLEIN
on juhtinud Havail asuvat Koliidi ja Crohni Tervise Taastamise Keskust ´92. aastast. Alustas teemaga sellepärast, et haigestus ise tõsiselt soolehaigusesse ning ravis end siis terveks. Nüüd aitab teisigi. Doktorikraadi sai Loomuliku Tervise Ülikoolist (University of Natural Health), toitumise eriala lõpetas Baumani Kolledžis. Õpetab mitmes koolis, on nõukogudes, annab välja toortoidu eluviisi ajakirja Vibrance, kirjutas raamatu „Self Healing Colitis and Crohns“. Ta on ´84 aastast 100% vegan suuremas osas toortoidul. Ravinud soolepõletikust, soolevähist jm üle 2000 inimese, konsulteerinud veel sadu, lastest pensionärideni, 20 riigist. Ravib peamiselt puuviljadega ja juuriviljamahladega.
DR HIROMI SHINYA
Hiromi Shinya on Jaapani päritolu üldkirurg ning maailmatuntud gastroenteroloog. Ta on ühe olulisima kolonoskoopilise tehika autor – 70ndatel mõtles välja ja arendas dr Shinya elektrilise polüpektoomia vahendid ning tehnika. Tänu sellele sai soole polüüpe eemaldada ilma invasiivse kirurgiata. Ehk et kui enne oli vaja kõht lahti lõigata, siis dr Shinya leiutas voolikulaadse vahendi, mis pärakust sisestatuna võimaldas polüüpe eemaldada.
Tänaseks on dr Hiromi Shinya teinud pea 400 000 kolonoskoopiat ja kirjutanud mitu raamatut.
Dr Hiromi Shinya oli meditsiiniprofessor Albert Einsteini Meditsiini Ülikoolis, Beth Israeli Haigla endoskoopia direktor ning mitmete Jaapani haiglate konsultant.
Dr Shinya hakkas ükshetk märkama seost elustiili, toitumise, üldise tervise ning soolestiku tervise vahel. Viimased aastad ongi ta pööranud suuremat tähelepanu haiguste ennetamisele toitumise ja elustiiliga. Tema soovitatav toitumine on väherasvane ja 90% elus täistaimne toit (soovitab väikseid kalu ja mune aeg-ajalt).
DR MICHAEL GREGER
Dr Greger on praktiseeriv arst ja raamatute-artiklite autor. Ühtlasi on ta täistaimetoitlane 1990. aastast, seega tänaseks 23 aastat. Lõpetas Cornelli Ülikooli Põllumajanduskooli ning sai meditsiinikraadi Tuftsi Ülikooli Meditsiinikoolist. Peab populaarset veebi, kus on ka blogi. On rahvusvahelise loomakaitseorganisatsiooni Humane Society of the United States Tervise ja Põllumajandusloomade osa direktor.
Tema kaks raamatut on: “Linnugripp: meie enda tehtud viirus” ja “Karbofoobia: hirmus tõde Ameerika madala süsivesiku tarbimise taga” (“Bird Flu: A Virus of Our Own Hatching”, “Carbophobia: The Scary Truth Behind America’s Low Carb Craze”).
L
DR RITAMARIE LOSCALZO
on kiropraktik (PhD) ja akupunktuuri spets, sertifitseeritud kliiniline toitumisnõustaja, toitumise magistrikraadiga ja Ameerika Kliinilise Toitumise Liidu diplomaat, elus toidu kokk, instruktor ja õpetaja. Nagu tihti ikka, sai kõik alguse sellest, et tal endal oli haigus, mida tavameditsiin ei suutnud ravida. Täna on abikaasa ja kahe pojaga vegan.
Dr Ritamarie on 30. aasta jooksul aidanud pea 3000 inimest. Ta on veendunud, et inimese jaoks on parim väherasvane gluteenivaba ja lihtne täistaimetoit. Peab veebi, kus on põnevaid artikleid, videosid ja blogi. Palju tasuta materjale (nt väiksed raamatud gluteenivabast toidust, hormoonsüsteemist, emotsionaalsest söömisest jmt).
Inimesi ravib ainult loomuliku kraamiga, kasutades toitumist, paastu, ürte, homöopaatiat ja kiropraktikat.
J
DR MATTHEW LEDERMAN
on arstiks õppinud ja samuti ametlikult registreeritud arst, kelle põhiline huvi on toitumisel ning elustiili meditsiinil. Esialgu haiglas töötanud Lederman pööras oma tähelepanu toitumisele ja elustiilile kui hakkas märkama selle olulist mõju. Koos oma naise dr Alona Pulde´ga rajas ta erapraksise Exsalus Health and Wellness Center, kus ravitakse kroonilisi haigeid tavapärasest teistmoodi – toitumise ja elustiili muutmisega.
Dr Lederman on seotud Cornelli Ülikooliga, kirjutanud raamatu, osalenud filmides “Healing Cancer” ja “Forks Over Knives” ning 2010. aastast on nad koos abikaasaga USA suure toidupoeketi Whole Foods Marketi töötajate heaoluprogrammi meditsiinilised eksperdid.
l
DR DAVID J. JENKINS
nimekirja toitudest, mis on järjestatud nende mõju järgi veresuhkrule. Sellest teadlasest ja tema nimekirjast sai toitumismaailmas tõeline revolutsioon. Daamid ja härrad, lubage tutvustada – Glükeemilise Indeksi looja dr David Jenkins.
Kuigi glükeemiline indeks sai tuntud dieetide nagu Atkins, Zone, South Beach, Sugar Busters jt alustalaks, on David Jenkins ise veendunud vegan!
Dr Jenkins on mõjutanud Maailma Tervishoiuorganisatsiooni toitumissoovitusi, USA Riikliku Teaduste Akadeemia ja mitmete diabeedi-assotsiatsioonide soovitusi. Tema uurimistöö näitas, et toitumisega saab kolesterooli langetamisel statiinidega sarnaseid tulemusi. Ta on Kanada Uurimisjuht toitumises ja metabolismis (Canada Research Chair), Toronto Ülikooli meditsiiniteaduskonna toitumisteaduste professor, St Michael´i Haigla teadlane. 2015. aastal sai David Jenkins´ist esimene kanadalane, keda austati prestiižika auhinnaga Bloomberg Manulife Prize. Lisaks sai dr Jenkins Kanadas orderi kui toitumisteadlane, kes on aidanud kanadalastel teha teadlikke toitumisvalikuid. Praegu suunab ja soovitab ta inimestele vegan toitumist.
j
DR DOUGLAS GRAHAM
Elus täistaimetoidu liikumise ühe popima raamatu 80/10/10 autor Graham pole teadusmees ega tavapärane doktor. Ta on sportlane ja kiropraktik. Kuid tema puhul annab kaalu kogemustepagas, nii et ma tahtsin ta siin ära mainida. Graham on olnud elus täistaimetoidul 1978. aastast peale, ehk siis 35 aastat, samamoodi elavad ka tema naine ja pisitütar. Võimalik, et ülalmainitud arstidega võrreldes liigub just Grahami kohta veebis kõige rohkem pahna. Graham on ise eluaegne sportlane ning nõustanud maailmaklassi sportlasi, aga tema nimistus on ka Demi Moore, kes sai Grahamilt inspiratsiooni toortoiduga alustamiseks.
Viimased 10 aastat on Graham paastulaagreid korraldanud. Kuid ta praktiseeris 20 aastat ka kiropraktikat, nüüd räägib ja kirjutab. Tema käe alt on ilmunud mitu populaarset raamatut. Osaleb juhatustes ja nõukogudes, õpetab Hippocratese Instituudis (Natural Hygene suund). Tema veeb foodnsport.com on sportlaste seas üsna levinud.
DR DAVID PIMENTEL
Cornelli Ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Pimentel jätkas uurimistööd Oxfordi Ülikoolis. Hiljem tegutses ta teadlasena ka Chickago Ülikoolis ja Massachusetts´i Tehnikaülikoolis (MIT). Praegu on David Pimentel Cornelli Ülikooli ökoloogia ja põllumajandusteaduste professor, kelle uurimishuvide hulka kuuluvad energia, biotehnoloogia, jätkusuutlik ja rahvusvaheline põllumajandus, maa ja vee kaitse, putukate kontrollimise majanduslik ja keskkonnaalane mõju ning keskkonnapoliitika.
Ta on kuulunud mitmetesse rahusvahelistesse ja valitsusalastesse nõukogudesse (U.S. Departments of State, Energy, Agriculture, Health, Education and Welfare; Office of Technology Assessment of the U.S. Congress) ning töötanud ka presidendi heaks (President´s Science Advisory Council). Pimentel juhtis ka USA Rahvuslikus Teadusakadeemias Keskkonnauuringute Nõukogu. Ta on avaldanud sadu teadustöid ja kirjutanud 27 raamatut. Pimentel on uurinud ka tava- ja ökoloogilist põllumajandust ning peab viimast igati mõistlikumaks, lisaks jagab ta oma loengutel võimsaid andmeid loomapidamise mõjust maailmale.
DR BRUCE MONGER
Bruce Monger on Cornelli Ülikooli Maa- ja Atmosfääriteaduste osakonna vanemteadur. Ta on rahvusvaheliselt tuntud Cornelli Sateliitkaugseire Treeningprogrammi autor (Satellite Remote Sensing Training Program).
Dr Bruce Monger uurib satellitseireprogrammiga iga-aastaseid kevadisi fütoplanktoni vohamisi ning selle variatiivset mõju toiduahelale (trophic level).
Õppejõuna on Bruce energiline ja inspireeriv. Ühe ülesandena kirjutavad tema õpilased kursuse lõpus kirja kohaliku võimu esindajale soovitustega, kuidas lähikonna keskkonda paremini hoida ja taastada.
Bruce jagab loengutel infot ookeanide, kalade ja maa tervise kohta, selgitab klassikalise põllumajanduse mõjusid ning räägib taimse toidu tervistavast jõust.
NATHANIEL J. DOMINY, PH.D
Darthmouth´i Kolledži antropoloogiaprofessor Nathaniel nimetab ennast antropoloogiks ja evolutsiooni bioloogiks. Ta uurib inimeste ja primaatide käitumist, ökoloogiat ja funktsionaalset morfoloogiat, põimides selle välitöö, molekulaarbioloogia ning isotoopanalüüsidega, et paremini mõista evolutsioonis esinenud adaptiivseid muutuseid.
Cum Laudega John Hopkinsi Ülikoolis antropoloogia ja Inglise kirjanduse lõpetanud Nathaniel jätkas õpinguid Hong Kongi Ülikooli Meditsiinikoolis ja sai sealt anatoomia doktorikraadi. Internatuuri läbis ta Strasbourg´is Geneetika, Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudis. Aastaid oli Nathaniel Chicago Ülikoolis, töötades doktorantuurijärgse stipendiumiga evolutsiooni ja ökoloogia osakonnas. Hiljem töötas Nathaniel samal alal ka California Ülikoolis, olles seal antropoloogia abiprofessor. Ta annab kursuseid antropoloogiast, primatoloogiast, ökoloogiast, inimese anatoomiast ja füsioloogiast, inimese evolutsiooni ja arenguni.
Darthmouth´i Kolledžis ja John Hopkinsi Ülikoolis on tema uurimistöid erinevate auhindadega korduvalt tunnustatud. Huvitaval kombel on ka tema NASAt nõustanud.
Nathaniel on veendunud, et inimese jaoks on kõige õigem toit taimne.
I
MIKS MA PEAKS MITTE USKUMA SELLISEID INIMESI JA OMA KEHA?
Mitte, kuidas meie saame uskuda, vaid kuidas teised saavad mitte uskuda, on minu jaoks ilmne küsimus ausalt öeldes.