Äripäeva vegan-ultrasportlasest ajakirjanik Rivo Sarapik küttis oktoobri lõpus toiduliidu-Sirjel tagumiku kuumaks, väites, et toiduliitu ei saa usaldada. Sirje hakkas seepeale taimetoitlust tuuseldama.

Oktoobri lõpus selgitas Äripäeva taimetoitlasest ajakirjanik Rivo oma artiklis, kuidas toiduliit tarbijat eksitab. Toiduliidu juht Sirje viskas seepeale paari tunniga mõtted paberile, et Rivole vastata. Eks toiduliidule tuleb ka kaasa tunda, sest taimetoitu pooldavaid arste ja teadlasi tuleb aina juurde, enam pole nii kerge inimestele piima-liha-alkoholi peale suruda. :)

Rivo tõusis minu jaoks areenile oma blogiartikliga Äripäeva maratonitiimis, mida mu sportlasest abikaasa luges. Seejärel kirjutas Rivo veendunud veganina Äripäeva veebi oktoobri alguses artikli “Lõpeta lihasöömine“, selgitades pehmelt mida ta ultrasportlasena taimses toidus hindab.

Oktoobri lõpus ilmus Rivo artikkel “Toiduliit petab tarbijat”. Ja siin Rivo enam kuigi pehme pole, kuid tema selge otsekohesus on vaimustav! Ta võtab ette toiduliidu “piimapushijast” juhi Sirje Potisepa.

“Joogi-toidutööstuste huvide eest seisva toiduliidu juht Sirje Potisepp nõuab vastutustunnet ja tarbija huvidest lähtumist toidust-joogist rääkimisel, kuid ise nii ei toimi,” kirjutab Rivo.

Sirje on praegu veits nurka aetud, sest ta ei selgita seisukohti ega argumente, vaid kipub ründama persooni.
Rivo kirjutab: “Kui Tervise Arengu Instituudi juht Maris Jesse selgitas 22. oktoobril tele-eetris senise alkoholipoliitika muutmise vajadust, siis asus Potisepp Jesse argumentide ümberlükkamise asemel tema autoriteeti õõnestama.”

Teine näide puudutab piima. Seda artiklit jagasin ka Banaanisaare FB lehel ja seda jagati kuumalt. Küllap osalt vist ka seetõttu, et inimesed ei suuda seda väiklust ära imestada.
“„Toitumistrendid, mis tapavad“ – sellise pealkirjaga artikli kirjutas toiduliidu juht mõned nädalad tagasi. Selle eesmärk oli edasi anda sõnumit, et piima menüüst välja jätta ei või. Ent seda, kes on lehmapiima mittejoomise tagajärjel surnud ei saa teada ei artiklist ega ka hiljem mitme nädala jooksul vastavatele uuringutele või juhtumitele viitamist paludes,” kirjutab Rivo.

Toiduliit pommitab toimetusi propagandaga
Rivo kirjutab, et toimetusse jõuab tervisealast kirjandust kogu aeg. Kui töötasin Eesti Ekspressis ajakirjanikuna ja juhtisin Eesti Ekspressi noortelisa Versus, oli täpselt sama asi. Mina toona õnneks toitumisteemaga väga ei haakunud, mul oli piimast või selle puudumisest suht savi.

“Piimatoodete reklaamimiseks jõuavad PR-firmade vahendusel toimetustesse sageli kirjatükid, mis piima teadlase või professori sõnadega ülistavad – piim sobib spordijoogiks, 10 põhjust piima tarbimiseks jne. Saateks tööstuste rahastatud uuringud või teadlase spordiarstiks nimetamine. [highlight]Sellistes tekstides pole kunagi viiteid eetilisematele või keskkonda säästvamatele alternatiividele ega viiteid piima kõrvalmõjudest tervisele[/highlight],” selgitab Rivo.

“/…/ [highlight]on aga ebaõiglane, et liit jätab endast mulje kui erapooletust toitumiseksperdist, lastes töösturite huvide eest kõnelda näiteks teadlastel-õpetajatel.[/highlight] Kuigi avalikkuse ette saadetav materjal viimistletakse näiliselt tarbijale kasulikuks, on tegemist siiski tootjate huve soosiva info edastamisega, mis ei lähtu tarbijast.”

Toiduliidu-Sirje andis vastulöögi
Toiduliidu-Sirje ei jätnud asja sinnapaika. Paari tunniga ilmus Äripäeva veebis ka tema lugu “Miks ei usu taimetoitlased Eesti teadlasi?”.

Sirje selgitab, et Toiduliit nägi suurt vaeva “piimateadustekstide” kokkupanemisel. “Seda suuremat pettumust valmistas Äripäeva portaalis ilmunud taimetoitlasest ajakirjaniku Rivo Sarapiku põhjendamatult ründav artikkel, mis on pealkirjastatud „Toiduliit petab tarbijaid“.

Ja siin on Sirje pomm:
“/…/ saatsime ajakirjanikule teadlase Tiiu-Maie Lahe valiku kohtulugudest, kus taimetoitlastest lapsevanemad olid oma lapse tapnud, jättes enda või lapse menüüst välja kõik loomsed saadused ja toites last nn taimepiimadega. Need lapsevanemad said karistatud tahtmatu tapmise eest, sõltuvalt riigist 2–7 aastat vanglakaristust. Tiiu-Maie Laht on teinud ainevahetushaiguste diagnostika jaoks analüüse lastehaiglatele ning ka Eestis on esinenud juhtumeid, kus tõsiselt haige või arengupeetusega lapse tervisehädade taga on piima puudumine tema või lapsevanema menüüst. Rangete taimetoitlaste lastel on sageli B12-vitamiini puudusest tingitud terviseprobleemid.”

Vau!
Tegelt ka?
Meil on teada, et “tõsiselt haige või arengupeetusega lapse tervisehädade taga on piima puudumine tema või lapsevanema menüüst”???
Huh, ma pean silmad naerupisaratest kuivaks tegema, et edasi kirjutada.
My God!!

Eestis on tõepoolest selliseid kohtuasju olnud (nt laste eestkosteõiguse vaidlused) ja mitmeid neist pole enam suudetud tõestada, sest ka ekspertide teadlikkus tõuseb.

Huvitav, mismoodi kõik need taimetoitlased veel üldse elus on?
Toiduliidu-Sirje õõnestab selliste väidetega nii iseenda, oma liidu kui liidu liikmete usaldusväärsust. Suured organisatsioonid on kinnitanud taimetoitluse heaks beebist raugani, selle tõestuseks on hulk õnnelikke taimetoitlasi, ka Eestis.

Kuid miks siis ikkagi juhtub ka neid asju, millest Sirje kirjutas? Sellest kirjutan järgmises blogiartiklis.

Rõhutan, et pigem on oluline panustada teadlikkuse ja arusaamise kasvatamisesse, mitte taimetoidu materdamisesse. Sest tahaks ju teada, miks siis ühed taimetoidul läbi kukuvad ja teised mitte.

Turundajana soovitan mittematerdamist ka seetõttu, et see jätab sind ennast lolliks lihtsalt. Parem siis juba spinnida ja tähelepanu kasutada.

Küsisin Rivolt, et kas duell jätkub, ta kinnitas, et võtab taimetoitluse teemal tulevikuski julgelt sõna, sest inimesed lihtsalt teavad sellest nii vähe.

 

Vaata ka siia:
LAPSED & TAIMETOIT
TEADUS & TAIMETOIT
Loomne Toit On Parim Vitamiin B12 Allikas Ja Täistaimetoitlane Peab Lisandit Juurde Võtma?

Fotod ja viited: Äripäev