Suurbrändid ei taha toetada Bangladeshi õmblusvabrikute ohutust
Bangladeshis on kokku kukkunud mitu õmblusvabrikut, kust tellivad riiete õmblemise ka Calvin Klein, H&M ja Gap. Ohutumad tingimused tähendaks riide hinnatõusuks kõigest kuni 30 senti, ent suurfirmad ei taha lepet allkirjastada.
Mai algul kukkus Bangladeshis kokku 8-korruseline õmblusvabrik, kus hukkus 1045 inimest. Alles hiljuti kaevati aga välja 18-aastane õmblejanna, kes oli rusude vahel kinni 17 päeva! (Pildil, pilt The Atlantic)
Varingut kutsutakse Rena Plaza intsidendiks ja see on seni suurim katastroof, mis rahvusvahelises riidetööstuses toimunud. Üle maailma palutakse Bangladeshil parandada ehituse ohutusnõuded. Bangladeshi viimase aja majadustõusus on suuresti tänu odavpidamisel õmblusvabrikutele, kus õmmeldakse riideid maailma suurtele brändidele.
Ohtlikes töötingimustes süüdistatakse ka suurfirmasid, kes sellistest kohtadest tõõjõudu ostavad, sest alati valitakse pigem odavam töö, mis võimaldab toodet ka võimalikult odavalt müüa. See tuleb aga alati tööliste turvalisuse arvelt.
Möödunud aasta novembris puhkes ühes õmblusvabrikus tulekahju, kus sai surma 112 töötajat. Wal-Mart, Gap ja H&M aga keeldusid alla kirjutama ohutusleppele, öeldes, et see poleks “majanduslikult otstarbekas”! Seni on leppe allkirjastanud teiste hulgas ka Calvin Klein.
Hea näide klassikalisest inimeste suhtumisest, vastutus lükatakse endalt ära:
“See küll häirib mind, aga paljud poed saavad oma riided sellistest vabrikutest ja ma ei näe, mis mina siin midagi muuta saan,” ütles 21-aastane üliõpilane Elizabeth McNail, hoides käes Primarki poe paberkotti. Päev tagasi kukkus kokku vabrik Bangladeshis Savaris, surma sai 381 inimest, seal õmmeldi ka Primarki tooteid. “Nad peavad muidugi asjaga tegelema, aga ma ostan ikkagi siit poest. Siin on nii odav.”
See suhtumine paneb mõtlema, kui palju riiete hind siis tõuseks, kui Bangladeshi vabrikut tehtaks ohutumaks?
Scott Nova, Washingtoni Töötajate Õiguste Konsortsiumist tegi kalkulatsiooni, millest selgub, et Bangladeshi õmblusvabrikute renoveeringud, parandamine ja uuendamine läheks maksma umbes 3 miljardit dollarit. Siia alla käib ka korralik valgustus, avariiväljapääsud, alarmid, ohutud elektrijuhtmed.
See teeb 8 senti (dollarites) ühe riideeseme kohta vabrikuhinnas!
Nii et su H&Mi bikiinid maksaks nüüd 10,25 dollarit endise 9,99 dollari asemel. Suur asi.
Scott Nova pakub, et poes tähendaks see, et üks riideese maksas 25-30 senti rohkem.
Muidugi on need kalkulatsioonid umbkaudsed, ent see annab vähemalt mingi suurusjärgu ette. Täiesti minimaalne ja ma usun, et enamus oleks nõus seda maksma. Probleem on selles, et siiani otsivad müüjad odavaimaid vabrikuid.
On teada, et Monton tellib oma riided Hiina odavatest vabrikutest. Enamus poes olevatest riietest on valmistatud kaugel maal ja odava hinna eest, mis siis teha? Hea algus seegi, kui sa valid pigem Euroopas õmmeldud riided, väldid Bangladeshi ja Hiinat ning ostad teise ringi riideid.
Ma ei hakka üldse rääkimagi kemikaalidest, mis neis riietes on ja kuidas need kemikaalid õmblusvabrikute ümbrust ja inimesi haigeks teevad! :)
Allikad:
The Atlantic
Avaaz