Taimetoitu saab tegelt igalt poolt, kui ainult vähegi tahta. Ka tavapoes müüakse ju puuvilju, juurvilju, rohelist, kõiksugu taimseid mikse nagu tomatipastad, ketšup, konservid, riisinuudlid, mahlad (iga korralik taimetoiduline teab, et makaronid ketšupiga pole mingi õige taimetoit). Aga trikk on selles, et mida rohkem töödeldud toit on, seda suurem on võimalus, et seal on loomsed koostisosad, lisaks igasugu muudele põnevatele lisanditele muidugi. Lisaks on neis purkides tavaliselt äädikat, valget suhkrut, lauasoola… need kõik on ju mürgid.
Nii et kuigi need võivad olla esmapilgul taimetoidud, pole need tegelikult mingid arvestavad toidud.

Panin kokku nimekirja kohtadest, mis on tuntud selle poolest, et pakuvad ka head-paremat taimetoitu.

Kui sa tead mõnda head kohta, mida siin veel kirjas pole, anna sellest teada!

 söögikohad_puit

AED
asub Tallinnas, vanalinnas. Üks esimesi mahetoidu pakkujaid. On väga taimetoidu sõbralikud, kuigi pakuvad ka loomset. Menüüs on hästi märgistatud toidud, kus on gluteen, laktoos jne.

BESTSELLER
Tallinnas, Viru Keskuse Rahva Raamatus asub kohvik Bestseller, kus töötavad ka toortoidumaailmas teatud ja armastatud kokad Kaija ja Simona. Eriline on see kohvik selle poolest, et seal on toortoidu menüü. Lisaks on kohvik üleüldiselt väga taimetoidu ja taimetoitlaste sõbralik. Minu lemmikud on suur spinati-maasika smuuti ja tooršokolaadi kommid!

BONABARTE BISTROO
Selle restorani bistroo asub Foorumis ja seal on eraldi vegan toidud. Nagu ikka, saab salateid, aga saab ka nt võtta falafelid rohelise  ja värske paprika-küüslaugu kastmega ja vegan ratatouille tomati-läätse kastemga tellida. Pluss, kohapeal tehakse värskeid mahlu ja smuutisid. Toidud on maitsvad, aga keskmisest kallimad.

CHA DAO
Tallinnas, Kalamaja alguses asuv söögikoht. Interjööri on palju panustatud, kokk on aasiast, toitu serveeritakse huvitavalt (nt bambusnõud) ja teenindavad kaunid venelannad. Lai valik taimetoite, suht okei hinnaga. Suur miinus on pikk ooteaeg ja et teenindajad kipuvad tellimusi sassi ajama. Toit on maitsev, kuid üsna rasvane. Õnneks pakutakse ka aurutatud toitu, nt aurutatud kevadrullid juurviljadega, lisaks huvitavad salatikombinatsioonid (ingver+lootos+juurviljad). Mainimist väärib ka Hiina teetseremoonia! Et seal on pikk ooteaeg ja tellimused lähevad sassi, siis ma pole kunagi magustoitudeni jõudnudki :).

ELEVANT
Tallinna vanalinnas asuv restoran, kus on ka taimetoidu menüü. Muidugi taimetoit tähendab seda, et liha pole, aga muu loomne ikka on. Aga leiab ka vegan toite. Palju vürtsikaid toite. Rõõmus värviline interjöör, lastele joonistamisnurk.

F-HOONE
Tallinnas, Telliskivis asuv õdus söögikoht. Interjöör on kahtlemata selle koha eelis, nii et tasub vaatama minna. Lastele on suisa oma tuba ja et tuba jääks puhtaks, saab panna jalga kohalikud kotad. Taimetoidu koha pealt on menüü suht kasin, peab ise leidlik olema. Aga see-eest on jälle salat üsna soodne, salatipõhjale võib lisaks tellida peale röstitud vahemere köögiviljad ja seened (seened pole valikus, aga neid saab eraldi küsides). Pluss, saab ka pastat tomatikastme ja salatiga. Üleni taimetoit on ka köögivilja-karri, aga see on hästi terav.

MAMO
Mamosid on praegu kaks, üks Tornimäel ühes kaksitornidest ja teine Liivalaia Swedbank´i all. Kes käis Taimetoidufestivalil, see tõenäoliselt juba nägi seda kohvikut – avar lastenurk, kus saab seina peale sodida ja palju ruumi ringi jooksmiseks. Mamos leiab mahetooteid ja nad teevad palju koha peal. Vegan toitu on ka, aga nagu ikka peab “letialust” toitu ise küsima :). Menüüs on juurde märgitud gluteen, laktoos, taimetoit. Saab smuutisid ja värskeid mahlu kah.

KATHMANDU HILL
Tallinnas, pakuvad Hiina ja India toitu. Palju teravat, praetud ja rasvast, nagu idamaistes restoranides ikka. Aga kui tea, mida tahad, nt vähe rasva – palju värsket, siis saab ilusti hakkama. Eraldi taimetoidu menüü.

SILK
Sushi restoran Tallinnas, kus pakutakse ka mõnusat vegan-sushit. Armas interjöör ja ääretult sõbralikud teenindajad (vähemasti vanalinna restoranis). Menüüs on taimetoidud eraldi märgitud, tullakse vastu, kui pole päris vegan. Minu lemmikud on suhid Roheline Sakura (kurk, avokaado, tomat, mererohu salat) ja Shiitake Seene rullid. Palu, et nad teeksid need ilma kreemjuustuta!

VAPIANO
Eestis on praegu kaksVapianot, üks Foorumi keskuse otsas ja teine Solarises. Esimese eelis on suur lastenurk, mida Solarises pole.
Aga söökidest saab Vapianos tellida värske salati, mis on ju suisa toorvegan. Näiteks Suur Mista on salat köögiviljadega, peale ei pea äädika- või jogurtikastmeid üldse võtma, võib paluda lihtsalt sidrunimahla.
Aga ka pastasid ja pitsasid saab taimetoiduvarianti, nt pasta tomati, pesto, arrabiata (terav), köögiviljadega. Muidugi pitsade puhul on hea teada, et pitsaahjud on pea 300kraadi soojad, ja me ju teame, et kõrgel kuumusel muutub süsivesik akrülamiidiks ja see pole hea.
No ja muidugi nende maitsetaimede kasvatus, kus saab tasuta rohelist juurde panna! Mmmm, ma kuhjan alati taldriku paksult basiilikut täis :).

 

poed_puit

catering_puit