Nii et Põhjanaba on nüüd järv? No tore…
Põhjanaba on tänapäev veidi teistsugune kui arvata võiks. See sulab kiirelt ja viimase 11 aastaga on sellest saanud järv.
Vast pole asi kõige hullem, sest järv on suure jääkamaka peal. See sulab otsast küll, jah, ja seal on järv, aga all on jää. Õnneks. Praegu.
North Pole Environmental Observatory on jälginud Arktika merd 2000. aastast peale, teinud pilte ja videosid. Nad ütlevad, et põhjanaba hakkas kiirelt sulama 2002. aastast.
Pildil nähtav järv on sulavesi, mille all on jää. North Pole Environmental Observatory arvates on põhjapoolus kliimamuutuse ohver. Teadlased arvavad, et 2020. aasta suveks on praeguse sulajää järve asemel tavaline meri.
Ühtlasi on probleem ka metaaniga, mis Ida-Siberi mere jää all seisab ja sulades vabaks võib pääseda. Seda peetakse tiksuvaks pommiks, sest suure koguse metaani vabanemisel oleks meie maailma kliimale katastroofilised tagajärjed. Teadlased pakuvad kahte võimalust, see metaan imbub vähehaaval pinnale järgneva 50 aastaga või tuleb korraga välja – igal juhul pole tagajärjed head. Cambridge´i teadlased ennustavad üleujutusi, torme ja kliimamuutusi peamiselt Aafrikas, Aasias ja Lõuna-Ameerikas.
Allikad:
The Huffington Post – Green
The Guardian – Environment