Ville Jehe: “Vastutustundetud juhid jäävad isolatsiooni”
Teadliku ettevõtjana tuntust kogunud Ville Jehe sõnul liigub kogu ettevõtlus vastutustundliku tegevuse poole. Need, kes sellega kaasa ei lähe, peavad muutuma või jäävad teiste ettevõtjate poolt isolatsiooni.
“Äris on ainult üks selge võimalus – ebaeetilised juhid jäetakse teiste poolt isolatsiooni, nendega asju ei aeta. Ja kui ühel päeval ajab enamus ettevõtjaid oma vahel asju eetiliselt, siis vähemusse jäänutele see mõjub. Aga see on väga aeglane protsess. Kiiremini läheks asjad siis, kui juhid muutuks teadlikumaks – kõige laiemas mõttes,” arvab tänasel Vastutustundliku Ettevõtluse Galal üles astuv Jehe.
Ta loob seose prügi koristamise ja ettevõttes elu korrastamise vahel: “Kui koristada oma tiimiga mai alguses Teeme Ära talgutel paar koormat prahti, siis võiks ka vaadata, kas ettevõttes on mingeid unarusse jäänud kohti, kus raiskamist või sarnase prahi tekkimist võiks vähendada – muutes oma ettevõttes mingit väikest ja väheolulist asja, on võimalik keskkonda säästa oluliselt rohkem kui paari koorma prahi koristamisega. Prahti ongi mais vaja koristada eelkõige selleks, et vastav teadlikkus tekiks.”
Raha investeerimine aja ja energiaga
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi galal tähistatakse ühtlasi ka jätkusuutliku ettevõtluse 10. aastapäeva. Kuidas näeb Ville Jehe sellise ettevõtluse tulevikku?
”Uus põlvkond vahetab vanemad lihtsalt välja. Ma ei arva, et ebaeetilist käitumist saaks muuta mingite üleskutsete, kokkulepete või muu sellisega,” ütleb ta veendunult. Jehe leiab, et meil on väga erineva eetilise taustaga tippjuhte, ent usub, et ajaga muutub erinevus väiksemaks.
Ville Jehe on juba 10 aastat järginud reeglit, et ainult raha investeerimine pole parim, mida üks ettevõtja teha saab. “Investeerin alati raha koos oma aja ja energiaga. Passiivseid investeeringuid ei tee. Need ettevõtted, kes ainult raha vajavad, leiavad selle kindlasti ka mujalt,” selgitab ta teadliku ettevõtluse põhimõtteid ja toob näiteks ühiskonda panustamise “Annetan spetsiifilistesse kohtadesse, sinna, kus tegeletakse lastega, kes elavad puuduses.”
“Valin vabaduse vaikida”
Jehe sõnul on ta vastutustundlikuks ettevõtjaks kasvanud oma 30-aastase ettevõtluskogemuse jooksul. “Vastutustunne on pidevalt avardunud ja seda mitte ainult ettevõtluses, vaid kõikides tegevustes. Näiteks püüan olla siiras ja otsekohene. Kui viimane on inimestele vahel raske taluda, siis valin vabaduse vaikida. Aga valet kaasa ei kiida.”
Täna tegeleb ta peamiselt hoopis inimeste sisemaailma teemadega. “Keskendumine, teadlikkus, mindfulness, oma mentaalsuse ja emotsioonide avastamine ja kontroll on juhtimises uued trendid ja teemad kogu maailmas. Nendega hoian ennast kursis ja tegelen ka ise. Kuid ettevõtlussektoritest huvitab mind kõik droonidesse puutuv ja teiselt poolt teenuse disain,” tutvustab ta oma huvisid.
Jehe sõnul on ettevõtluskultuur juba muutunud ja tulevikus on oodata ainult vastutustundliku suuna süvenemist. “Asi pole ju ettevõtetes, vaid inimestes. Kui inimesed muutuvad vastutustundlikumaks, muutuvad ka ettevõtted. Ja õnneks on inimesed muutumas. Olen täheldanud selget muutust just vastutustunde osas igas järgnevas põlvkonnas. Ja kui tänased 30-sed ühel päeval kõiki juhtorganeid esindavad, on muutus juba toimunud.”
Liisa-Indra Pajuste