Heade inimeste mõju – suurbrändid H&M, Primark, Tesco, Zara ja C&A on nõus toetama Bangladeshi vabrikute remonti.

Algselt olukorda eitanud, varjanud ja tagajärgede eest põgenevad suurfirmadel pole enam kuhugi peitu pugeda – inimesed teavad, pole nõus ja tahavad muutusi.

Tore, et see lepe allkirjastatakse, ent siin tuleb ka silmas pidada, et justnagu mürgiste kemikaalide mittekasutamise lepe jõustub aastaks 2020, on ka selle leppe tulemused näha alles aastate pärast. Pole selge, millal alustatakse Bangladeshi vabrikute remondiga ja kuidas korraldatakse õmbelmine vahepealsel perioodil.

e24 kirjutab:
“Seaduslikult siduv leping «Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh» (ehitiste turvalisuse ja tuleohutuse lepe Bangladeshis) näeb ette sõltumatu ohutusjärelevalve, ühtlasi rakendub jaemüüjatele kohustus maksta vabrikute remondi eest.
Eile lubasid leppega liituda ka odavriiete ketid Primark ja C&A.
Kolm nädalat tagasi Dhakas asetleidnud varingus hukkus teadaolevalt üle 1100 inimese, tegemist on kõige rängema katastroofiga riidetööstuse ajaloos üldse. Lepingu mootoriteks on ametiühingud Industriall ja UNI Global Union, kes kutsuvad initsiatiiviga liituma ka teisi jaemüüjaid.

Lepingus on säte, mis võimaldab seda jõustada arbitraaži ja vajadusel ka kohtu kaudu. Ühe tekstiga kursisoleva allika sõnutsi ei ole aga sätestatud, millised oleksid tagajärjed, kui firmad oma kohuseid ei täidaks. Allakirjutanud on Euroopa suurimaid jaemüüjaid.

Hispaania Inditex on moeketi Zara onamik, Tesco on Suurbritannia suurim kaubamaja, H&M (Rootsi) on aga suurim rõivaste jaeostja Bangladeshist. Teatud muudatuste korral tekstis oleks leppega valmis liituma ka USA jaemüüja Gap.”

Täpsem lugemine BBC uudistes

Allikad:
e24
styleite.com