Dokumentaal Rise of Superbugs selgitab, miks ja kuidas on omavahel seotud antibiootikumid ja superbakterite võidujooks.

Ma ei arva, et superbakterite pärast peaks tihti käsi pesema ja steriliseerima (otse vastupidi) aga ma arvan, seda infot on hea teada, et olukorda ka teistele inimestele selgitada ning mõista tasakaalu olulisust.
Kes meist poleks kokku puutunud arstiga, kes kergekäeliselt antibiootikume välja kirjutab. Mina olen liiga tihti. Neid kirjutatakse ka profülaktikaks.

Kes taimetoidu ja elus toidu mõju oma kehal tundnud, see teab, palju see muudab. Ent oluline on ka muu: positiivsed suhted, magamine, liikumine, värske õhk, päike, värske vesi… Sa võid ju oma autosse õiget kütust panna, aga liikumiseks peavad ka kummid täis olema, rool töötama, mootor korras olema.
Puhtas kehas on teine keskkond ja seal ei saa/ei taha “halvad” bakterid paljunedagi. On mitmeid täiesti loomulikke antibakteriaalseid viise nagu päike, küüslauk – jah, kõik need vanad vahendid töötavad ikka, nende suhtes pole bakterid resistentsed :).
Põhi osa antibiootikume läheb põllumajandusloomadele ja isegi Maailma Tervishoiuorganisatsioon kinnitab, et asi pole niivõrd antibiootikumide korralikus võtmises, vaid selles, et neid üldse võetakse.

Vanad tõved leiavad tagasitee
Haigused, mis enne antibiootikumide leiutamist olid surmavad, tulevad karmilt tagasi, olles puutumatud moodsate ravimite mõjule.
Kõigepealt oli see MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus), kunagi väga haruldane, nüüd mitte niivõrd. Ka antibiootikumide suhtes resistentsed bakteriaalsed infektsioonid nagu mitme ravimi suhtes resistentne tuberkoloos, meningiit ja teised on leidnud tee tagasi.

Võib-olla paneb see mõtlema sellele, mida Louis Pasteur hilisemas eas rõhutas: asi pole bakteris, vaid pinnases, kuhu see bakter satub. Bakter pole paha, tal on oma eesmärk. Ja puhtas organismis ei tekita ta probleeme.

NDM-1: India superbakter
Antibiootikumide ülekasutamine on maailmas liiga tavaline. Indias näiteks on antibiootikumid vabamüügis, neid saab ilma retseptita ja need maksavad vähe. Arvatakse, et rohkem kui pooled India haiglatest saadavad bakteriaalsed infektsioonid on antibiootikumidele resistentsed. Mitmed neist kannavad geeni NDM-1 ehk New Delhi Metallo-beta-laktamaas 1, mis muudab need tavalistele levinud antibiootikumidele resistentseks. See ei reageeri ka kõige võimsamatele antibiootikumidele, mida otse verre süstitakse.

Võimsaid superbaktereid on leitud ka India joogiveest ning inimestelt 35 riigist. Bakterid segunevad ja jagavad omavahel geneetilist informatsiooni.

Supervõimas tuberkoloos
Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmeil hakkasid ravimiresistentsed tuberkoloosid MDR TB ja XDR TB ennast ilmutama 2006. aastal ja sellest ajast on asi tõusujoonel.
Öeldakse ka, et asi polegi niivõrd sellest, et inimesed ei võta ravimeid õigesti, vaid selles, et nad neid üldse võtavad, sest just seesama ravim ise on sundinud tuberkoloosi muunduma. Samas, loomulik tuberkoloosivastane ravim on ka küüslauk ja sellele pole resistentsust tekkinud.

Kuigi tegemist on väga haruldase asjaga, näitab see siiski mingit trendi. 1993. ja 2011. aasta vahel on diagnoositud 63 XDR TB juhtu. Arvatakse, et järgneval dekaadil hakkavad just needsamad resistentsed vormid ennast rohkem ilmutama.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon teatab, et üsna kiireloomuline on ka ravimiresistentne gonorrea ehk tripper, mis kimbutab mitmeid Lääne riike.

Saastunud haiglad
Dr Mercola sõnul on just needsamad superbakterid üks põhjus, miks peaks haiglast suure kaarega mööda minema. “Kokkupuude toimub nii saastunud meditsiiniliste vahendite kui meditsiini personali kaudu. Paljud superbakterid on steriliseerimise suhtes ammu resistentsed.”

Ühendriikides nakatub iga aasta üle 2 miljoni inimese haiglast saadud infektsiooni, millest paljud on ravimile resistentsed. 100 000 neist surevad.

Probleemiks on ka põllumajanduses kasutatavad antibiootikumid
Põllumajanduses kasutatakse antibiootikume loomade kasvu stimuleerimiseks. 80% USAs müüdud antibiootikumidest läheb põllumajandusloomadele. Mikroorganismide seas tekib resistentsus, kuna antibiootikume antakse pidevalt ja väikeses koguses, mis laseb patogeenil ellu jääda ja aja jooksul muunduda elutingimustele vastavaks. Ideaalsed kohad mikroorganismide vohamiseks on sellised loomapidamised, kus loomad on tihedalt koos.

Ka Euroopa Haiguste Ennetus- ja Kontrollikeskus (The European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) on tunnistanud, et antibiootikumidele resistentsed bakterid on paljude epideemiate põhjuseks.

British Medical Journalis on ilmunud artikkel, kus kirjeldati kui kahjulik ja ebavajalik on lisada looma sööta antibiootikume.

Loomulik ravi
Huvitaval kombel raviti kunagi ammustel aegadel, enne tuberkoloosi antibiootikume, haigust päikesega! Tänaseks on teada, et D-vitamiinil on antibiootiukumile sarnased omadused.
Nii et uute imeliste tablettide söömise asemel oleks palju mõistlikum maksimeerida inimese immuunvastust päikese ja tervisliku toiduga.

Kuidas superbakterid endast eemal hoida
Esiteks on mõistlik vältida tooteid, kus on kasutatud antibiootikume. Seda nii tervise kui sõnumi mõttes. Ei taha lihtsalt sellist ettevõtmist toetada. Raudselt tähendab see loomsete toodete vältimist.

– Tervislik toit – väldi valget suhkrut, valgeid jahusid ja muid rafineeritud tooteid, praetud toite, transrasvu, kõrgelt kuumutatud toite. Nende asemel eelista orgaanilisi täistoite, hapendatud toite, värsket.
– Liigu aktiivselt.
– Maga korralikult.
– Hinga värsket õhku.
– Lase kehale päikesevalgust.

Antibakteriaalsed on: küüslauk, vitamiin C, mesi, teepuuõli, kolloidne hõbe, vask (kui kasutada terase  v plasti asemel nt vasest ukselinke, lüliteid jm).

Allikas:
Mercola.com