Viimasel pööripäeval lendasin Iirimaa pealinna Dublinisse avastama tänapäeva keltide igapäevaelu. Enne talvist pööripäeva on hea aeg teha väike ülevaade tänaste ja ammuste keltide elust Iirimaa pealinnas Dublinis ning lähedal olevatest maagilistest paikadest.

My god, kui hea on iirlasi tunnetada! Ma olen sellest siiani üheaegselt tõeliselt üllatunud ja vaimustunud kui rõõmsameelsed, siirad ja sõbralikud nad on. Suurlinna igapäevaelu taustal voogab keltide kultuuri müstika hääletult kõikide tegevuste taga. Dublinis on keltide teemat igal nurgal – Iiri rahvaviisid, ristikheinad ja keldi sõlmeloitsud on igal pool, kuhu vaatad. Tõesti kõikjal, piisab ainult tahta näha. Kogu linn on täis õnne, külluse, rõõmu ja hea elu loitse!

Ja nad ise käituvad vastavalt. Vaevalt jõudsin lennujaamas bussile istuda, kui jutukas bussijuht järsku püsti krapsas ja käis vaatas omaette naljatledes kõikide reisijate turvavööd üle. Selgitas lauldes juurde, et me oleme tema reisijad ja kõik peavad tervelt saama sinna, kus nad lähevad. Kujutad sellist asja Eestis ette?

Ühes Henry Street’i poes shopates märkas kassapidaja, et võtsin kaks Disney kohvriluku hoidjat ja tõstis need üles: “Oh, nice ones! Jane, look at that, those are sooo cool, I’d have one just for my purse!” Ja lehvitas mu kohvrilukke kõrval olevale kassapidajale. Seni kuni ta mu asju piiksutas jutustas oma lastest ja küsis minu omade kohta… Läksin oma kotiga poest välja ja mõtlesin, kui veider oleks selline vestlus näiteks Rimis. Samas, miks mitte, onju.

Selliseid vestlusi tuli ette kogu aeg – Starbucksis, pubis, hotellis, bussis, poodides… Reisisin üksi, ent Iirimaale saabumise hetkest peale olin pidevas sõbraliku tähelepanu ja vestluse voos, mis lõppes alles siis, kui uuesti lennukile astusin. Jäi tunne, et iirlased ei pea enda ümber olevaid inimesi võõrasteks. Kes iganes su lähedusse satub, on seal põhjusega ja temaga saab vestelda millest tahad.

Samal ajal, kui Starbucksis oma kohvijooki ootasin ütlesin, et tahaks natuke kirjatööd teha ja küsisin Wifi parooli. Leti taga olev noormees näitas tema meelest mugavaima kirjutamiskoha ning ütles, et õpib kohalikus ülikoolis ja tahaks ise ka rohkem lihtsalt kohviga chillida ja kirjutada! Istusin siis maha ja mõne aja pärast istus sama suure laua taha üks vanem naine ning nähes mu porgandikooki küsis, kas ma soovitaks seda. Tõi siis endale ka samasuguse ja tõmbas ohkega oma suurest seljakotist paksu raamatu, ütles, et tema ala on linnud ja ta peab uurimistööks ette valmistuma.

Mu teele sattus ka üks ekskursioon aastasadu vanale kunagise munkadeordu pühapaika ning lähedalasuva järve ning mägede juurde. Bussijuht ja giid jutustasid terve tee nagu oleks bussis nende oma suguvõsa. Lõppes see sellega, et Dublinisse tagasi jõudes palus bussijuht maast leitud valge klaaskõrvarõngaga, kas ma jääks Dublinisse ja tuleks temaga välja. Ma siiski ei jäänud ja välja läksin tol õhtul omapead legendaarsesse Temple Bar’i.

Sellised vahetud jutuajamised, kus võõrad inimesed avavad oma elu justkui tähtsusetuid detaile loovad tahtmatult heatahtlikku ja sooja ruumi, kus sa tunned ennast nagu kodus. Ja et minugi juured on keltidega seotud ning sõitsin esimest korda nendega lähemat tutvust tegema, tundsin, et mind võeti soojalt ja koduselt vastu.

Veetsin Iirimaa pealinnas Dublinis 5 päeva. See oli lihtne aeg, mil ma sain täiesti iseendaga olla.

Mõned kohad, mida mitte maha magada:

Ha’Penny sild
Dublini esimene ja vanim sild on aidanud iirlasi üle jõe juba 203 aastat. 100 aastat võttis silla omanik jõe ületamise eest maksu, mis oli 1,5 penni (ha’penny), kuni tollimaks 1919. aastal lõpetati. See jalakäijate sild asub linna südames ja on üleni romantiline.

 

The Temple Bar
Dublini kuulsaima pubi ajalugu algas aastal 1599, kui iiri õpetlane ja filosoof sir William Temple ostis maatüki ja ehitas siia oma kodu. Piirkonnast sai tavernite ja pubide keskpunkt ning sir Temple’i poeg John Temple ehitas kodu juurde pubi. Täna asub siin tõeline boheemide maiuspala väikeste poodide, kohvikute ja elus muusikaga igal nurgal. The Temple Bar’is on 450 haruldast viskit üle maailma, tehes selle suurimaks ja unikaalseimaks viskikoguks tervel Iirimaal.
Temple Bar’is koged ehedat iiri muusikat ja kohalike vahetut koosolemist. Mina jalutasin sinna sisse ja jäin mitmeks tunniks. Võtsin klaasitäie kohalikku õlut ja imetlesin iirlaste rõõmustamist lihtsa koosolemise üle. Sattusin istuma kõrvuti kahe sakslasega, kes töötasid Mercedes Benzi IT osakonnas ja olid just lõpetanud töökoosoleku. Jutustasime, naersime, sõime kohalikke kartuleid soolaga ja maitsesime rõõmsa baarmani pakutud õlusid. Temple Bar’is astusid üles kohalikud muusikud ja… mul saavad sõnad otsa. Kuidas sa kirjeldad muusikat, mis tuleb kergelt ja vabalt, pärineb aastasadu mängitud pillidest ja on esitatud rõõmuga otse südamest? Väga puudutas, olemine selle muusika sees on köitvalt kerge, sõbralik ja inspireeriv. Kindlasti mine Temple Bar’i ja ma soovin, et satuksid samuti vaimustavate kohalike muusikute peale!

 

The Spire
Üks pikk oda keset linna peatänavat O’Connel Streeti, mille järgi on pimedas hea orienteeruda, sest selle otsas on valgustäpp. Valguse monumendiks kutsutud 120-meetrine oda sümboliseerib tehnoloogia ja kunsti liitu ning seisab iirlaste pealinnas 2003. aastast.

 

Christ Church Cathedral of Dublin
Dublini vanim katedraal loodi 1030. aastal Vikingite kuninga toetusel. Siin on kroonitud ja vastu võetud Inglismaa kuningaid ning siin asub ka ühe Iiri kangelase Strongbow haud. Võimas ehitis igaljuhul, mida nii tunnetada kui vaadata. Soovitan nende laulumissal mediteerida. Pärast jaluta kiriku hoovis, seal on võimsaid keldisõlmesid loitsudena, mis hoidnud paiga energiat sadu aastaid.

 

Trinity Colledge Library
65-meetrine Pikk Tuba on koduks 200 000 raamatule, nende seas vanimad leitud keltide ja druiidide raamatud.

 

South City Market
Dublini esimene kaubanduskeskus valmis 1881 ja on olnud töös sellest ajast peale. Täna leiab siit haruldasi vinüüle, vintage riideid, hõbedameistreid ja muidugi puu- ja juurvilju.

 

Kuhu veel minna, kui aega üle?

Poolbergi majakas
Dublin on ju ometigi mereäärne linn nagu Tallinngi. Vali üks varahommik, võta kaasa toit ja termos ning kõnni kesklinnast 4 km punase Poolbergi majaka juurde. Viimane teelõik majakani kõnnid keset vett. See tee valmis aastal 1729 ning oli siis tõeline inseneritöö ime.

 

Dublini kõige popim uks
Uks aastast 1907 ja ühtlasi Dublini kõige rohkem pildistatud uks. Asub 46 Fitzwilliam Square ja sai popiks, sest see oli Kuningas George’i armukese uks! ;)

 

Härjapõlvlaste muuseum
Armas muuseum Iiri folkloori kesksetest tegelastest – härjapõlvlastest. Nad võivad tuua legendaarset iirlase õnne, aga ka kiusata. Muuseum on põnev nii lastele kui lapsemeelsetele. Täiskasvanutele näidatakse ka härjapõlvlaste maailma tumedamat poolt, õhtuti toimub muuseumis tuur nimega “Dark Irish Folklore”, kus tutvustatakse iiri mütoloogia tumedaid tegelasi ja nende tagamaid.


St Stephens Green
Kuigi see on suurim linnapark, mind sinna üldse ei tõmmanud. Vibra on sel kohal muidugi sünge, et järgmine kord ma ilmselt vaataks üle pigem ümbruskonna, kui et parki jalga tõstan. Täna näeb siin kunstnikke, muusikuid ja üliõpilasi, aastasadu varem korraldati siin avalikke hukkamisi, nii poomisi kui põletamisi, antisemiitlikke tapmisi, naistevastast vägivalda, siin jahiti loomi ja siin on peetud relvakonflikte. Vibra on täiesti vastav.

 

Dublini ümbrus ja millist päevamatka võtta

Kilkenny, Glendalaugh
Dublinis võid sa minna uudistama legendaarseid rannikuvaateid, maalilist sisemaad, käia kunagiste druiidide jälgedel või avastada end Troonide Mängu võttepaikadest.

Kui sa tahad kuulda lugusid kohalikest nõidadest ja võluritest, kogeda omal nahal kohti, kus filmiti Braveheart ja PS I Love You ning näha kohti ja lugusid, mis on saanud Iiri folkloori alustalaks, siis võiks sulle meeldida Wild Rover Toursi Kilkenny väikelinna, Wicklow mägede ja Glendalough pühapaikade päevatuur.

Kinkenny

 

Glendalough Mungaklooster ja pühapaigad

 

Glendalough võlujõuga mägijärv


Kus ööbimist ja häid pileteid leida
Väga lihtne on reisida, otsides pileteid momondo.ee või skyscanner.com veebist. Kuigi booking.com ja airbnb.com on ülipopulaarsed, sain seekord suurepärase kesklinna majutuse hoopis hostelworldist.

 

Iirimaa on lahke, värvikas ja inspireeriv ning loodetavasti saan seda peatselt veel avastada.

 

Liisa-Indra