See hämmastav millimallikas võib elada igavesti, kui ta tahab!

Pole aju, pole kõhtu, pole kesknärvisüsteemi, pole hingamiselundeid, pole vereringet… Võiks arvata, et juba niigi kummaline elukas. Aga ei. See liik on viinud asja ikka täiesti uuele tasemele – surematuseni.

Saage tuttavaks Turritopsis nutricula, paremini teatud kui surematu millimallikas. Vahel kutsutakse teda ka Benjamin Buttoni millimallikaks, sest tal on võime muuta ennast täiskasvanust tagasi beebiks, kui ta on stressis või haiget saanud. Sellist trikki suudab ta teha siis, kui on saanud täiskasvanuks.

Mother Nature Network´is selgitatakse, kuidas see täpsemalt käib:
“Kui täiskasvanud Turritopsis tunneb end ohustatuna – näiteks haavatud või näljasena – kinnitab ta ennast sooja ookeanivee pinnale ning muundab ennast pisikeseks kämbuks. Selles staadiumis toimub tema rakkudes transdifferentiation, kus rakkud kujunevad ümber. Lihasrakud võivad muutuda spermaks või munadeks, närvirakud võivad muutuda lihasrakkudeks jne. Selline transformatsioon on loomariigis ainulaadne.”

Täiskasvanud millimallikas võib end muuta pisikeseks “polüübiks” ehk beebiks või siis suisa mitmeks erinevaks pisikeseks millimallikaalgeks. Taolise tsükli pärast kutsutaksegi teda surematuks. Kuigi teoreetiliselt võib selline protsess kesta igavesti, pole kindel, kas nii luuakse järjepidevalt uusi põlvkondi. Tõenäoliselt siiski mitte.
Aga kresi ikka, onju! :D

 

Allikas:
Mother Nature Network                                                                                                              http://www.mnn.com/earth-matters/animals/stories/immortal-jellyfish-does-it-really-live-forever