Ratsaspordi tume saladus
Mis toimub lava taga? Kuidas hobuseid aretatakse, treenitakse ja mis neist saab, kui nad enam ei võistle? Mis saab aretatud hobustest, kes võistlemiseks ei sobi?
Vastus pole kuigi meeldiv. Ning teadagi, asjadest, mis ei meeldi, ka ei räägita.
Eestis on meil tuntud ju Pallaadium Cup – suur ja teatud hobuste võistlus. Ka meie pole süütud.
Animals Australia on oma tegevusega kahtlemata maailmas eesrinnas ning neil ilmus 2012. aastal videoklipp Wastage ehk jäätmed v jäägid. Ei ole pikk, 7min, aga ülevaatlik.
Hobused, kes enam ei võistle, viiakse tihtipeale lihtsalt tapamajja. Hobustel pole pensioniplaani. Hobused, kes on liialt aeglased, vigastatud või ei too piisavalt raha sisse, tapetakse.
Ka see tragöödia kestab edasi, sest enamasti inimesed lihtsalt ei tea ega saa seega teha teadlikku valikut. Ja nii ostetakse jälle järgmisele võistlusele pilet, võetakse lapsedki kaasa. Ilus on ju vaadata neid kauneid loomi jooksmas. Ent võiks olla uudishimulik ja vaadata edasi. Võiks ju tahta teada, mida sinu rahaga tehakse, mida sa toetad.
Hobuste võistlemise tööstuse selgrooks on hobuste aretamise tööstus. Igal aastal aretatakse juurde sadu hobuseid, 2/3 neist ei jõua kunagi võistlemiseni. Mis saab hobusest, kes enam ei võistle või kes pole võistlemiseks sobilikuks saanudki? Enamasti tapetakse inimesele kasutamiseks.
Enamikku neist peetakse kitsastes kehvades oludes, kuni neile kuul pähe lastakse.
On täiesti uskumatult šokeeriv, et hobused tapetakse üksteise ees. Järjekorras. Nende hirm on ilmselge, jalad värisevad, nad on närvilised… Nagu iga inimenegi oleks.
Vaata videot WASTAGE
Allikas:
Animals Australia video Wastage
www.horseracingkills.com