“Teeme supermarketitele toidu annetamise mugavamaks kui selle rasikamise,” tutvustas uut seadust Itaalia põllumajandusminister.

Itaalia vaatab esimest korda tagasi aastale, mil toidu annetamine on olnud supermarketitele kohustuslik. Itaalia on teine riik Euroopas, järgnedes Prantsusmaale, kus muudeti toidupoodidele toidu annetamine kohustuslikuks, keelates seejuures toidu ära viskamise ja selle rikkumise.

Erinevalt Prantsusmaast, kus supermarketeid ootab toidu raiskamisel trahv, soovib Itaalia ettevõtteid ergutada osalema riigi toiduraiskamise pidurdamises.

Enne uut seadust pidi Itaalias toitu annetada sooviv kohvik, restoran või toidupood sellest ette teada andma. Uue seaduse kohaselt aga saavad annetajad maksusoodustusi näiteks jäätmetasudelt.

Lisaks on seaduses 17 alalõiku sellest, kuidas söögikõlbuliku, aga “parim enne” tähtajast üle läinud toitu hügieeniliselt käidelda.

Itaalia põllumajandusminister Maurizio Martina ütles kohalikule lehele: “Me lihtsalt teeme ettevõtetele toidu annetamise mugavamaks kui selle rikneda laskmise. Senini kogume igal aastal 550 miljonit tonni ülejäänud toitu, kuid soovime jõuda miljardini.”

Söögikõlbuliku toidu annetamine on praegu Euroopas populaarne teema. Prantsuse poliitik Arash Derambarsh püüab Euroopa Liidu tasandil läbi viia seadusandlust, mis teeks toidu annetamise lihtsamaks ka mujal Euroopas. “Probleem on lihtne – meil on toit, mis läheb raisku ja inimesed, kes on näljased.”
food-waste-chart-europe-russia-1.PNG
Söögikõlbuliku toidu ära viskamine Euroopas ja Venemaal, 2010

 

Allikas:
Independent