“On naeruväärne, et toit lihtsalt visatakse ära või lastakse rikneda,” ütles Taani toidu- ja keskkonnaminister. Heategevusorganisatsioon avas Kopenhagenis riigi esimese toidu ülejääke müüva poe Wefood, kus kaup on kuni poole odavam kui supermarketites.

Per Bjerre, projekti algatanud MTÜst Folkekirkens Nødhjælp ütles: “WeFood on Taanis esimene omalaadne supermarket, see pole suunatud vähese sissetulekuga ostlejatele, vaid igaühele, kes tunneb muret riigis toimuva toiduraiskamise pärast.”
Wefoodil on kokkulepe Taani suurima supermarketite keti Føtexiga, mis neile toitu annetab. Lisaks on neil kokkulepped värskete viljade maaletoojatega puuviljade ja pähklite annetamiseks. Kambas on isegi orgaaniliste puuviljade maaletooja.

Kaubal käivad järgi vabatahtlikud. Wefood loodab aidata vähendada Taanis söögikõlbuliku toidu ära viskamist 700 000 tonni võrra aastas.

Taani toidu ja keskkonnaminister Eva Kjer Hansen ütles: “On naeruväärne, et toit lihtsalt visatakse ära või lastakse rikneda. See on keskkonnale kahjustav ning me kulutame raha absoluutselt mitte millegi peale. Selline toidupood nagu Wefood on väga loogiline samm ning oluline toiduraiskamise ennetamises.”

Viie aastaga on Taani juba suutnud vähendada toidu raiskamist 25%.

Taanile sarnaselt on söögikõlbuliku toidu raiskamisega asunud aktiivselt tegelema ka Prantsusmaa ja Itaalia, kus supermarketitel on nüüd keelatud toidu ära viskamine.

Pildil Taani printsess Marie esimese Wefoodi poe avamisel.

wefood-food-waste-surplus-1.jpg

 

Allikas:
Independent