Marek Strandberg kirjutab piimavalgust tekkivatest kasomorfiinidest – peptiididest, millel on opioididega sarnane sõltuvust tekitav mõju. Autor arvab ka, et kui lugeda kokku need käibed ja kasumid ja toetused ja heaolu, mida saavad piimatööstused, siis on ka arusaadav, et selle valla kasusaajad teevad endast kõik, et nende võimalus oma tooteid müüa säiliks. Strandbergi sõnul aga ei tohiks piima ja piimatooteid propageerida kui tervisetooteid, vaid pigem on tegemist ühega paljudest ellujäämistoodetest, kirjutas Strandbergi Eesti Veganid FB lehe sõnavõtust Delfi.

Loen lugusid piimast. Teaduslikke lugusid lehmapiimast. Valdav osa piimavalgust on erinevad kaseiinid. Need omakorda muunduvad ainevahetuses kasomorfiinideks – peptiidideks, millel on opioididega sarnane mõju. Osundatakse, et just kasomorfiinid võivad olla põhjuseks diabeedi kujunemisel nagu ka erinevate põletikuprotsesside kujunemisel. Opioidid tekitavad sõltuvust. Ka opioididena toimivad ühendid. Mu loomsest toidust loobunud tütar tegi aastate eest noorema kooliõpilasena järelduse, et piim peab kuidagi tekitama sõltuvuse (lastes), sest muidu tited seda nii aplalt ei kaaniks. Inimese piimas on kaseiini kõvasti vähem kui lehma omas. Võimalik, et veise ja tema vasika seos peabki tugevam olema.

Piimatarbimise sedalaadi riske eiratakse tavaliselt lihtsate väidetega – neid seoseid pole ikka inimese puhul piisavalt uuritud, öeldakse. Ei olegi. Aga lähtekoht on ju üsna küsimusi tekitav. Piimavalk, mis laguneb opioidilaadselt toimivateks ühenditeks, mille mõju on nii teadvusele kui immuunsüsteemile (mitte seda toetav), mis võib tekitada sõltuvust ja põletikke jne.

Mäletate, enam kui pool aastat tagasi käivitus Eestis ühtäkki kampaania selle kohta, kuidas ikka veganlus on lastele ohtlik ja kuidas täisväärtuslik toit peab sisaldama nii piimast kui lihast tehtut. See tuli lambist. Ühtäkki. Tuli ja kadus. Selleks ajaks oli tõepoolest avaldatud piisavalt teadusartikleid ka kasomorfiinide mõju kohta. Mulle tundus siis ja tundub aina enam ka praegu, et tegu oligi tööstuse enesekaitsekampaaniaga.

Tartu Ülikool ja Tartu Tervishoiukõrgkool teatasid hiljuti, et nemad on uurinud kah seda, kuidas mõjub taimne dieet inimestele ning olla märgatud, et vaid taimse sööjad polevat oluliselt tervemad segatoidulistest. Pärisin neilt seda uuringut, et kasutada seda mõne Kukkuva Õuna saate alusteemana. Pole siiani saanud. Nii palju siis Eestis tehtavast inimese poole suunatud teadusest.

Selles piima asjus teaduslikult aina kahtlasemaks muutuvas kontekstis püüab riik sellesse sektorisse raha juurde pumbata. Miks? Et kasomorfiniste oleks rohkem? Seletus on ehk selline – kui on kujunenud, et üldlevinud dieet hoiab iseenesest üleval nõudlust, mida toetab ka sõltuvuse kujunemine (piim, lisatud suhkur jne), siis las selline värk olla. Muutused, kui need isegi võiksid olla kasulikud inimeste tervisele ja heaolule, on äri liialt ärritavad. Ümberkorraldused, tooraine ja tehnika väljavahetamine … Isegi inimeste parema tervise nimel seda teha on ikka liig mis liig, arvavad enamus ettvõtjatest ja loomapidajatest oma sisimas.

Inimkonna eri osade toitumisharjumused on välja kujunenud paljuski juhuslikult. See on traditsiooniline. See ei tähenda, et see oleks parim võimalik. Meenutuseks, et veel XX sajandigi esimesel poolel oli surm tavalisem kui täna. Asjaolu, et vanemad matsid oma lapsi ei olnud harv. Ravimid ja meditsiini areng on seda olukorda järsult muutnud. Eluiga pikeneb. Nagu ka uute haiguste nimekiri. Võimalik, et just nüüd ongi see õige aeg hakata hindama seda, mil määral toiduvalik saab kaasa aidata tervemale elule. Kindlasti aitab. Asjaolu, et inimesed on elus püsinud oma ümbrusest kõikvõimalikku elusat toiduks ahmides, ei ole veel kinnituseks selle kohta, et tegemist on ainuvõimaliku arenguteega. Pigem ei ole.

Kui te loete kokku need käibed ja kasumid ja toetused ja heaolu, mida saavad piimakarja kasvatajad ja piimatööstused, siis on ka arusaadav, et selle valla kasusaajad teevad endast kõik, et nende võimalus teile omi tooteid müüa säiliks. Arengud tubakatööstusega on sarnased. Seega ka hoiatused piimatoodete pakenditel selle kohta, et piimas leiduvad ja piima töötlemisel/tarbimisel tekkivad ühendid võivad kahjustada teie tervist, võiksid olla ehk igati asjakohased.

Kindlasti ei tohiks piima ja piimatooteid propageerida kui tervisetooteid, pigem on tegemist ühega paljudest ellujäämistoodetest. Piima ja piimatooteid tarbides ei sure inimesed ära, aga ilmselt ei pikenda nende toitude söömine kahjuks tervelt elatud aastate hulka.

Soovitan näiteks neid teadusartikleid 1 ja 2, kust leiate ise edasi uurimiseks nii märksõnu kui arutelusid, saate ka ise guugeldada märksõnu casomorphin, casein, addiction, diabetis, human health jne.

Autor Marek Strandberg
Allikas Delfi Alkeemia