See on ju klassika. Me kõik oleme seda tundnud. Ometigi ei õpeta koolis keegi sellise asjaga toime tulemist. Ja me ise ka tihtipeale ei oska enda näidetest õppida ning kipume mitu korda samasse ämbrisse astuma.

Elus on asju, mida soovime läbi kogeda. Sügavad tunded on üks neist.

Oma olemuselt on armastus kerge ja võimas inspiratsioon, vägev loov jõud, kõikehaarav, parandav, tervendav, tasakaalustav, valgus.
Armastus. Täielik aktsepteerimine. Puhas õnn ja rahulolu.

Miks peaks selline asi haiget tegema?
Väga lihtne – kui see ei saa sinus vabalt voolata. Kui sa paned enda sees sellele võimsale jõule seinad ette. See on nagu peaga vastu seina jooksmine – muidugi on valus!

Sa koged seda valu elu jooksul mitut moodi. Aga üsna kindel on, et koged. See ei tundu esialgu kuigi meeldiv või vajalik, ent see on.

Südamevalu on võimas katalüsaator
See toob esile eksistentsiaalsed küsimused – kes ma olen, mida ma tahan, kuidas ma tahan oma elu elada?
Millal sa olid viimati õnnelik iseendana, tundsid ennast tervikuna?

Me oleme kõik osa ühisväljast. Keegi ei saa kedagi kaotada, see on illusioon.

Kui armume, tahame uskuda, et see inimene on meie hingesugulane ja me oleme koos elu lõpuni. Aga vaata hoopis, mis tüki ta kaasa toob, mida ta sulle annab, mida sa enne ei märganud, et ta sulle toob.

Sinu ülesanne elus pole leida armastust, vaid leida endas kõik barjäärid ja seinad, mis sa oled ehitanud, et see sinuni ei jõua.
– Rumi

Su süda pole murtud või katki või kildudeks
See on sinu enda loodud illusioon. Su süda on sama koha peal, sama särav ja terve nagu siis, kui sa siia ilma tulid. Kuid kogemuse saamiseks, tunnete tundmiseks, oli sul vaja luua endale illusioon katkisest ja kildudeks südamest.
See on nagu eesriie su südame ees. Nagu prinditud pilt. See pole tegelikult sinu süda. Aga sa paned ennast uskuma, et on, sest see aitab sind lähemale ja sügavamale kogemusele, mida sa tahad õppida, mida sul on vaja tunda.

Ma tean, seda illusiooni on väga lihtne uskuma jääda. Ebamugavus vajub mööda su keha laiali ja see terav valu, mida südames tundsid, kas see võiks olla südame murdumine? Vahel võib sellega kaasas käia uimasus, tuimus, segadus, udune olek…

Sa oled kogemuses.
See pole sina.
Sina pole su tunded nagu sa pole ka su mõtted.
Sina oled midagi igavest, ajatut ja piiritut.
Sa oled valgus, tulest tulnud. Sa oled tugev nagu metsikud taimed. Sest sa oled iidne ja sa suudad asju, mida sa ei mäleta, kuid mida sa tead, et on su sees.

Kerge on ennast teistest ära lõigata. Palju raskem on olla lähedane.

Su süda on alati terve. Sul on alati üks süda. Sinu süda. See on suur ja soe ning alati olemas, töötamas, sind teenimas. See on sinu osa ning kannab endas uskumatult suurt tarkust ning jõudu.
Sa oled igavene, su süda on tugev.

Mida sa koged?
Kas seda on su elus varem ka toimunud?
Mis see muster on?
Mida sa siit suhtest ei saa? Millest sul puudu jääb? Tunne see ära ja siis pööra muster ümber ning anna endale ise see, mis sul puudu jääb. Vii ennast hetke, kus sa oled selles mustris ja anna endale, mida sa oled alati igatsenud.

Miks sul oli vaja seda kogeda?
Kõik inimesed sinu elus tulevad sulle õpetama midagi sinu enda kohta. Teised on sulle peegliks ja aitavad sul ennast erinevate nurkade alt paremini näha. Need inimesed, kelle sa endale sügavale hinge lased, keda sa tõeliselt armastad, kellega sa koged maailma kõige värvilisema ja maagilisemana – nad peegeldavad sulle võimsalt sinu enda tahke. Sa leiad temas selle, mis sa ise oled, aga ka selle, mida sa ei julge olla, kuid mida tema on. Sa leiad temast tuttavad hirmud ja haavad, soovid ja ootused. Need on ka inimesed, kellega sa avad ennast väga sügavalt.

Ent sellegipoolest. Kui sa eraldad ennast sellest inimesest, siis midagi käriseb sees laiali. Tegelikult oled sa avatuses ja armastuses ning see on imeline tunne.

Tegelikult pole sa ka kinni selles inimeses, vaid tundes, mida ta sinus tekitas. Ja selle tunde sa tekitasid endale tegelikult ise. Nii imelise lendava tunde, kui ka raske lämmatava tunde – mõlemad tulevad sinu seest.
Kannatades oleme oma hingele lähemal kui muidu. Samuti nagu kõrges ja selges armastuses avaldub hing täielikult.

Esimesena on sinu ülesanne olla siiras iseendaga
See tähendab, et sa tunnistad endale – jah, ma olen armunud ja armastan ja tahan vaadata, mis sellest suhtest edasi saab. Selle inimesega oled sa samuti avatud ja kohal, siiras ning armastuses. Kui ta sulle samaga ei vasta, siis ta pole sinu jaoks. Siis on sinu ülesandeks sellest kogemusest aru saada ning liikuda edasi, sest sind ootab midagi paremat. Kuid edasi liikumiseks pead sa mõistma oma õppetundi.

Et õppetunnist aru saada, lihtsalt soovi seda.
Sa oled oma elu võlur.
“Ma soovin mõista, miks ma siin kogemuses kinni olen, tahan näha oma õppetundi ja siis edasi minna. See on minu taotlus.”

Enda kinnipanek pole kunagi lahendus
Kellel on kilbid ja müürid ees, siis… Üks asi, et miski ei pääse sisse, kuid asjad ei pääse ka välja. Energeetiliselt. Ja ükskõik kui palju filtreid sa siia vahele ei kavalda, need ei päästa sind. Seni, kuni sul on seinad, on sul asju millele endas otsa vaadata. Ning seni, kuni sa seda teinud pole, tulevad sulle kogemused, mis seda sulle meelde tuletavad.

Sa ei ela selleks, et kogemuste ja tunnete eest minema joosta.

Halvad kogemused on kõigest kogemused, mida me veel ei mõista ja mille puhul me ei näe, miks need on meie arenemisel ja kogemisel vajalikud.
Hetkel, kui sa mõistad, et iga kogemus on teadmiseks ja kasvamiseks vajalik, pole ükski kogemus enam halb.

Siinpuhul on imeline see, et kogemine sõltub perspektiivist. Me võime seda vaadata ja kogeda nii, et kogeme valu, või võime kogeda seda nii, mis laseb meil näha ilu.

Sukeldu sügavale. Uuri oma triggereid (päästikuid), need on asjad, mis toovad sulle meelde traumasid ja mis sa oled sügavale enda sisse ära peitnud.
Kasuta triggereid, et süüvida oma haavadesse, traumadesse… Leia need üles, too pinnale, valgusta oma pimedad kohad ja sa oled võitmatu.

Näiteks. Kardan armuda, sest saan haiget, kardan, et teine inimene ei vaja mind nii nagu mina teda. Millest see tuleb? Hirm, et ma pole väärt armastust, hirm usaldada elu kulgu, kõik teadmatusse peegeldatud hirmud mineviku põhjal.

Mul pole olnud ka oma isaga kunagi erilist suhet, mu bioloogiline isa soovis, et mu ema teeks aborti, ta pole mind kundagi tunnistanud või aktsepteerinud. Ja seda valu ma tean juba loote east saati. Esiti oli see mu ema valu, kuid see kasvas mulle külge. Nii et kui ma sain omale uue isa, kes mind üles kasvatas, ei kujunenud mul ka temaga usalduslikku suhet. Ainus usalduslik suhe oli mul vanaisaga, kes aga jäi haigeks ja suri. Mul pole kunagi elu jooksul olnud ühegi mehega sügavat usalduslikku suhet. Olen end selle eest “kaitsnud”, et mitte rohkem haiget saada. Kuid kui midagi ei saa sisse, siis ei saa midagi ka välja. Ja ma olen ennast tegelikult osaliselt kinni pannud armastuse kogemise eest.

Kui ma nüüd sellest aru saan, siis saan sellega tegeleda. Ma tean, et olen väärt armastust, kohtlen ennast teadlikult armastuse ja austusega. Andestan oma vanematele. Elu on mind siiani kandnud, miks see ei peaks edasi kestma, kestab – ükskõik, mis tuleb, ma olen alati kaitstud – usaldus.

Tunne ära triggerid, saa aru, et need on kõigest sõnumitoojad, need on lihtsalt kogemused. Kõik triggerid annavad jõetuse tunde, soovi rünnata, reageerida, end kaitsta…

Hoia ennast positiivses kõrges vibras – mõtle, mille eest sa tänulik oled – siis sa näed pigem lahendusi ega võta probleeme enda sisse. Ole oma negatiivses emotsioonis kohal, lase tal lainetada ja siis täna ja palu tal lahkuda.  Armasta oma negatiivseid emotsioone ja need lahustuvad. Kui sa ei oska, siis piisab lihtsalt soovist osata.
Tee asju, mis toovad sulle hea tunde. Ja tee asju, kus saad ennast väljendada, olla see unikaalne sina, mis sa oled – näiteks sport, muusika, kirjutamine, joonistamine, ka riietumine, enese eest hoolitsemine, jalutamine, lugemine…

Mis sind laeb? Teadvusta endale, mis sind laeb, sest see, millele sa tähelepanu pöörad, hakkab sarnast veelgi rohkem ligi tõmbama. Tee seda, mis sulle energiat annab. Negatiivsed emotsioonid kerkivad esile siis, kui sa oled energiast tühi.

Hakka välja saatma armastust, teadlikult. Ette kujutamine, et su süda on murtud, et oled õnnetu, purunenud ootuste ja lootustega – see on väga väsitav ja energiat võttev koht kus olla. Armastuse saatmine aitab sul alati energiakadu vähendada. Armasta seda, mis on.

Kui sa tunned, et tuju hakkab langema, siis hea variant on öelda kõvasti välja kõrge vibraga sõnu, näiteks Armastus, Vabadus, Inspiratsioon, Kergus, Äratundmine, Selgus, Rahu, Rõõm jne.

Teine inimene saab sinus valu esile tuua ainult siis, kui see on sinus juba olemas. Sama on hirmudega. Ja tegelt kõikide emotsioonidega.

Iga kord, kui keegi sulle haiget teeb on see kingitus, näidates sulle kätte koha, milles sa pole veel õppinud ennast avama.

Kui sind valdavad negatiivsed tunded, siis sa tõmbad seda ka ligi. Muuda oma tundeid ja sa muudad mitte ainult oma kogemust, vaid ka seda, mida sa oma ellu tõmbad. Nii et lõdvestu ja lase vabaks kõik mõtted, tunded, keha oleku. Kõik negatiivne hajub teadvuse valguses, nii et vaata oma hirmudele otsa. Universum on täis abistajaid, kui sul on vaja abi oma tunnete mõistmisel, nende vabastamisel, siis lihtsalt soovi seda.

Kõik, mis sinu elus juhtub, saab alguse sellest, millisena sa ennast näed.

Armastus võib kaasa tuua valu, kahtlused, hirmu, süütunded. Kui sa kõigud kahe erineva vastuse vahel, siis pole kumbki variant õige, sest õige vastuse puhul sa ei kahtleks, sa tunned selle ära.

Asi pole selles, mida sa tunned. Sa ei tunne ennast turvaliselt seda tunnet tundes. Luba endal seda tunda, sa oled kaitstud ja turvalises kohas. Kinnita seda endale, pane ennast uskuma.
Istu oma tundega maha, ole selles tundes täielikult kohal, tunne ta ära. Nimeta, mida sa tunned. Püüa mäletada, millal sa seda viimati tundsid. Ja millal sa seda esimest korda tundsid.

Me ei usalda ennast, sest oleme jätnud unarusse oma piirid ehk selle väljendamise, mida tõeliselt tunneme. Pane tähele, mida sa tahad ja austa seda.
Meil ei saa olla teistega häid ja siiraid suhteid, kui kanname kogu aeg maski ja jääme ka ise uskuma, et mask ongi õige mina.

Intiimsus tähendab lasta oma kõige tõelisemal ja toorel minal kohtuda teise inimesega südame keskmes. Kui sinu ja teise vahel on mask ei saa sa seda teha.

Võimatu on teada, kes sa oled, mis sulle meeldib, mida sa tahad ja mida sa usud, kui sa ei tea täpselt, mis tundeid sa tunned.

Sinu piirid on selleks, et sa saaksid olla sina ja olla õnnelik. Piirid pole kilbid, need oled Sina ja sinu olemus.

Emotsioonid ja mõtted ei tekita meile kannatusi, vaid nende uskumine põhjutab kannatusi. Kui sul on tunne, et see, mis sa praegu tunned on halb, otsi sellele õigustusi – miks on just selle tunde tundmine sulle hoopis hea, mida ta sulle ütleb, mida ta mulle õpetab? Miks sa sellesse olukorda edasi jääda soovid?

Valusad emotsioonid on kroonilised (tulevad tagasi, ei kao) ainult siis, kui me ei ole nõus neid tundma. Siis ei tekita valu mitte emotsioon, vaid sellele vastu olemine.

Kontroll ja põgenemine on tundele vastu hakkamine.

Intensiivne tõmme teise inimese suunas on rohkem seotud meie haavade kui armastusega.
See on rohkem seotud valuga. Seda ei pea kartma.
Iga kord kui sa armud, on see meie alateadlik soov alateadlikud vajadused täita. Valmisolek oma hirmudega silmitsi seismiseks. Ja loota, et valitud inimene on valmis meiega nendele varjudele vastu seisma ja samuti nendega tegelema.

Sellisel juhul saame kasutada partnerit peeglina, kes suurendab ja peegeldab meie pimedaid kohti, toetab ja tahab aidata nendest läbi minna. See toimib kahte pidi, mõlemale. Ja kui need on lahustatud, jääb järgi armastus. Puhas armastus.

Kui sul on partneriga tugev tõmme, siis see tähendab, et mängus on polaarsus, mis omakorda tähendab, et mängus on veel teada olemata varjud ja pimedad kohad, mis üksteise poole tõmbavad.

Oma tunnete järgi minemine viib sind selliste peeglite ette, mis avardavad sind ja see omakorda avardab ka maailma.

*

Ja ükshetk sa tunned, et sul on kõik hästi. Su süda on okei. See läks mööda ja sa jäid püsima, seisma.
Jah, ümberringi on veits sassis, aga sa seisad. Sina tegid seda. Sa jätsid ennast alles. Sina.
Sa väärid seda vabadust.
Armastust.

Sa pole üksi. Siit võib jääda veidi kurb noot õhku, et sa oled nüüd üksi. Ma ütlen sulle, et sa hakkad hoopis ligi tõmbama avatud südameid ja kõrgeid kogemusi.
Sa oled alati ühenduses kõigega, mis on sinuga sarnane, palu: “Soovin olla ühenduses kõigiga, kes käivad sama teed, mis mina, nende kõrgeima ja puhtaima energiaga”.
Selle ütlemise ajal sa muutud. Su olek muutub kergemaks. Hoia ennast siin nii kaua kui saad.
Sest sa oled alati ühenduses kõigega.
Sa lihtsalt ei mäletanud, kuidas seda tunda.

Kui armastus teeb haiget, siis on sul sees seinad, blokid, mis ei lase sellel vabalt voolata. Lase annast vabaks. Alati on okei armastada.
See on tugev emotsionaalne tervenemine ja integreerumine.
Nii et mine sügavale ja naudi reisi! Ma olen siin koos sinuga.

Armastust, tervist, õnne ja rahulolu.

Lahkust & Koos-tunnet,
Liisa-Indra