Ameerika Kardioloogiakolledži direktor ja Chicago Rush Ülikooli kardioloog dr Kim Allan Williams selgitab New York Times´ile, kuidas temast 10 aastat tagasi vegan sai ja miks ta soovitab veganismi ka oma patsientidele.

Dr Williams hakkas 2003. aastal veganiks, kui tema LDL kolesterooli tase oli liiga kõrge (seda tüüpi kolesterooli seostatakse südamehaigustega).

Kuigi praegu on veganism populaarne, pidevalt ilmub uusi kokaraamatuid ja toimub kohtumisi, olid toona teised lood ning dr Williamsi veganismi pooldamine ei saanud kuigi sooja vastuvõtu osaliseks. “Ma ei kujutanud ette, et kohtan sellist protesti,” meenutab dr Williams, kes on lisaks Chicagos ka Rush Ülikooli Meditsiinikeskuse juht. “Kriitika oli väga kõva ja enamasti oldi ikka vastu.”Üks inimene ütles, et dr Williams soovitab oma patsientidele veganismi täiesti vastutustundetult, kõigest iseenda kogemusele toetudes. Mitmed kriitikud süüdistasid teda teiste mõjutamises ja tööstuse mõju all olemises.
“Kes või mis on see tööstus, mis promob vegan dieeti? Võib olla need inimesed, kes veganismist kirjutavad? Aga see pole ju tööstus, vähemalt mitte klassikalises mõttes,” arutleb doktor.[highlight]”Minu toitumise muutuse kutsus esile üle 10 aasta tagune vereanalüüs. Minu LDL kolesterool oli tavaliselt 110, aga nüüd näitas test 170.”[/highlight]Toona 49aastane Williams arvas, et oma osa on siin vanusel ja füüsilisel aktiivsusel – muidu aktiivselt trenni teinud mees polnud viimasel ajal ennast sama erksalt liigutanud; samuti on tavaline, et kolesterooli tase vanusega tõuseb. Kuid juba toona tundis ta, et asi on ka toitumises.

“Sõin peamiselt kala ja nahata kana, ei söönud praetud toitu ega punast liha. Arvasin, et see on päris tervislik. Kuid see oli väherasvane selle asemel, et olla ka vähese kolesterooliga.”
tumblr_n9zxqhaBKc1sm22kio1_1280Uurijad teavad juba ammu, et seos toidus oleva kolesterooli ja veres ringleva kolesterooli vahel on keeruline ning varieeruv. Mõnesid inimesi mõjutab toidus leiduv kolesterool vähem ja mõju verekolesteroolile on väike. Teistel jällegi on mõju väga märgatav ja dr Williams arvab viimaste hulka ka ennast.
[highlight]Ta eemaldas oma menüüst toidust saadava kolesterooli, vältides piima- ja loomset valku lihtsalt selleks, et näha, kas see muudab midagi.[/highlight] Kana ja kala asemel hakkas ta sööma taimseid variante nagu juurviljaburgereid, sojavorste, pähkleid ja muid taimseid valguallikaid. Lehmapiima asendas ta mandlipiimaga.
[highlight]Kuue nädalaga oli tema LDL langenud 170lt 90le.[/highlight]”Paistab, et vastuvõtlikkus toidust saadavale kolesteroolile ja teistele menüümuutustele on geneetiliselt erinev ja seetõttu varieeruv. Üks inimene võib taimse dieediga muuta kolesteroolitaset 170lt 150le, teine aga 170lt 90le.”
Kuigi LDL kolesteroolil on südamehaiguste kujunemisel oma roll, pole see ainus faktor. Arterite seintele kogunev katt ei koosne ainult kolesteroolist, seal on näiteks ka immuunrakud, mis kroonilise põletiku tulemusel veresoonte seintest läbi pääsevad.
Mõned väidavad, et südameveresoonkonna haiguste põhjus ongi seesama põletikuline olukord. Kuid dr Williamsi sõnul vähendab veganism ka põletikku.
Ta ütleb, et tema entusiasm taimse toitumise osas pärineb meditsiinikirjandusest. Ta räägib uuringutest kümnete tuhandete inimestega (Seventh Day Adventist Church studies), millest selgus, et taimsel toidul elavad inimesed tervemalt ja kauem kui lihasööjad ning neil esineb vähem diabeeti, südamehaigusi, maksa- ja neeruprobleeme. Samuti rõhutab Williams dr Ornishi töö olulisust – Ornish avastas, et taimsel toitumisel inimeste arteriaalne katt vähenes.
Kuid dr Williams tunnistab, et konkreetselt need kaks uuringut pole piisavad. Sellised vaatlevad uuringud (observational studies) näitavad seoseid mitte põhjuse-tagajärje seost.
Dr Ornishi uuringus osales vähe inimesi, kes ühtlasi alustasid regulaarse treeningu ja stressimaandamisega, lõpetasid suitsetamise ega söönud lisaks lihale ka rafineeritud tooteid, näiteks valget jahu ja suhkrut (mis on samuti seostatud südamehaigustega). Seetõttu on taimse dieedi täpset mõju keeruline selgitada.”On palju asju, mis uuringutes paistavad paljulubavad, kuid osutuvad siiski problemaatiliseks, näiteks E-vitamiin, hormoonasendusravi, foolhape ning hiljutisena LDL kolesterooli tõstev droog Niacin. On terve rida asju, mida pidasime vaatlevatele uuringutele tuginedes vajalikuks, kuid mille puhul randomiseeritud uuring näitas sootuks vastupidist.”
[highlight]Siiski on tänaseks piisavalt materjali, mis toetavad taimepõhist toitumist. Seetõttu soovitavad nad ka Ameerika Kardioloogiakolledžis veganismi. [/highlight]Dr Williamsil on kujunenud tavaks soovitada ülekaalulistele patsientidele, kellel on ühtlasi ka 2. astme diabeet, treeningut ja vähemat liha söömist. Ja siis arutab ta nendega oma lemmik vegan toitude üle.
“Ma soovitan taimepõhist toitumist, sest ma tean, et see alandab nende vererõhku ja kolesteroolitaset ning parandab tundlikkust insuliinile. Mõned patsiendid otsustavad proovida, mõned mitte.”
Ameerika Kardioloogiakolledž (The American College of Cardiology) on Washingtonis paiknev mittetulunduslik meditsiiniühing. Kolledž tunnustab südameveresoonkonna spetsialiste, toetab erialasi uurimusi ning osaleb aktiivselt tervisepoliitika kujundamisel.
I