Norras otsustas esimese riigina maailmas metsade lageraie ebaseaduslikuks kuulutada. Koos lageraide keelustamisega alustas Norra valitsus ka tegevusplaani, et kaitsta riigi looduse mitmekesisust.

Möödunud aasta mai lõpus kinnitatud seadusemuudatus on teinud Norra maailmakuulsaks! Nimelt võeti vastu otsus keelata riigis metsade lageraide. Lisaks lageraide keelustamisega on seadusemuudatuses seatud eesmärgiks ka laiatarbetoodetele nagu palmiõli, soja, loomaliha ning puit, loodussõbralikud allikad leida, mis ei kahjustaks ökosüsteeme, kirjutab CNN.

ÜRO andmetel on palmiõli, soja, loomaliha ja puit ning neist laiatarbekaupade tootmine peasüüdlaseks ligi pooles vihmametsade lageraides, mis omakorda, peale raiesmike põletamist on üheks peamiseks kasvuhoonegaaside allikaks maailmas.

Lisaks on Norra algatanud tegevusplaani riigi enda liikide mitmekesisuse kaitseks ja nende jätkusuutlikkuse tagamiseks.

Norra plaanib 2025. aastaks oluliselt piirata ka bensiini-autode müüki.
Seega aitab Norra praegune seadusemuudatus mitmel moel planeedi kliima ja ökosüsteemide kaitsele kaasa.

“See on oluline võit vihmametsade kaitseks võitlemises,” märkis Norra Vihmametsade Fondi juht Nils Hermann Ranum. “Viimase paari aasta jooksul on mitmed ettevõtted lõpetanud ka toodete sissetoomise, mille tootmine kahjustab vihmametsi.”

“Siiani ei ole valitsused eraettevõtete püüdlustega kaasa läinud, nüüd aga on Norra riik teinud otsuse nõuda ka riiklikelt ettevõtetelt ja hangetelt samasugust pühendumist keskkonna,” rääkis Ranum.

“Ka teised riigid peaksid käima Norra jälgedes ning keelustama lageraide,” sõnas Ranum. “Eriti ootaksin seda Saksamaalt ja Suurbritannialt.”

Allikad:
Pealinn, CNN