Püramiidi katsetus: Kas puuviljad püsivad tegelt ka püramiidis kauem värsked?
Oled kuulnud, et püramiidis püsib toit värske, inimesed tervenevad ja loomad rahunevad? Otsustasin katsetada püramiidi energiat puuviljade peal. Kuigi alguses silmaga midagi erilist ei toimunud, siis tulemus pani imestama küll!
Püramiidi panemiseks valisin ühed küpsemad ja tooremad banaanid, mango, tomati, tumeda avokaado ja rohelise avokaado, kiivi ja apelsini.
Ühe satsi asetasin taldrikule, teise taldrikuga püramiidi. Puuviljad olid kõik samast partiist. Mõlemad taldrikud seisid suht samas kohas, vahe kuni meeter. Toatemperatuur eriliselt ei kõikunud, püsides 21-23 kraadi juures. Test kestis 12 päeva.
Millise püramiidiga saab katsetada?
Ega igast suvalisest püramiidist ei piisagi. See-eest pole suurt vahet materjalil, ehitamiseks sobivad näiteks plast, metall, klaas, puit, papp ja vineer.
Püramiidienergia saamiseks peab püramiidi üks külgtahk olema orienteeritud põhja-lõuna suunal ja külgede kaldenurk aluspõhja suhtes 51°51’14”.
Energia võimendamiseks on võimalik kasutada täiendavalt erinevaid konstruktsioonilahendusi. Näiteks vaskplekist valmistatud püramiiditipu krooni.
Mina sain püramiidi kohalikelt püramiidarendajatelt Pyramid Products, kes valmistavad põhjamaiselt karge ja lihtsa disainiga ilusaid püramiide ning teevad uurimiseks koostööd näiteks Tartu Ülikooliga.
Kuidas testida?
Kui Sul on püramiid juba olemas, siis on väga lihtne – pane see kompassi järgi põhja-lõuna suunas ja aseta sellesse, mida soovid.
Et me sööme kodus palju puuvilju, soovisin katsetada just püramiidienergia mõju puuviljadele. Seisavad nad siis kauem ja maitsevad pärast paremini võrreldes niisama seisnud puuviljadega?
Esimesed päevad erilist muutust ei näidanud
Iga päev pildistasin ja jälgisin. Neljandal päeval vaatasin, et ka küpsemad banaanid lähevad aina pruunimaks nii püramiidis kui taldrikul täpselt samamoodi. Taldrikul olnud mangot pöörasin 3. päeval, märkasin, et alt on punakas ja jätsin selle poole peale.
Muutused hakkasid aga ilmnema 6. päeval. Avastasin, et püramiidis olevad banaanid küpsevad justkui kiiremini, kuid pole see-eest sugugi lödid. Ka püramiidis olev mango oli tugev ja prink (kuigi pealt justkui küps), samal ajal lösutas lihtsalt taldrikul olev mango pruunikalt edasi.
12. päeval asuasin puuvilju lähemalt uurima
Tomatitest väliselt erilist vahet aru ei saanudki. Rohelised avokaadod olid muutunud pehmemaks. Püramiidis olev pruun avokaado oli läinud suisa hallitama.
Kiiviga oli huvitav lugu. Püramiidis olnud kiivi sai pehme ja pealt kollakas. Arvasin, et kui selle lahti lõikan, vajub see raudselt lõikelaual lödiks. Lihtsalt taldrikul lebanud kiivi aga püsis pruunikas, kuigi oli samuti pehmeks läinud.
Lahtilõikamisel läks hoopis vastupidi! Kollaseks ja küpseks muutunud kiivi oli maitsev ja magus ning suutis kuidagi säilitada oma struktuuri ning jõu ega vajunud laiali. Samal ajal kui taldrikul olnud kiivi vajus lõikamisel kohe laiali ja selle maitses oli kerge käärinud toon juba juures.
Täpselt sama juhtus apelsinidega. Mõlemad olid pehmed, arvasin, et ega siit suurt vahet vist ei tule. Kuni lõikasin nad lahti! Püramiidis olnud apelsin seisis tugevalt ja hoidis endiselt selgelt oma vormi, maitses magusalt ja mahlaselt. Taldrikul olnud apelsin vajus lössi ega polnud ka maitselt võrdväärne.
Mangodega sai nii, et püramiidis küpses mango kollaseks ja pehmeks. Taldrikul olnud mango aga muutus pruuniks.
Lahtilõigates täpselt sama, mis teistegagi – püramiidi mango on tugev, sügavkollane, mesise maitsega. Taldrikul olnud mango aga pruunikas, liialt pehme ja ka maitselt ebameeldiv.
Ma ei teagi, miks püramiidis olnud tume avokaado hallitama läks. Ka roheliste avokaadodega oli vahe väga väike.
Tomatitel ilmnes samuti minimaalne vahe – nimelt taldrikul olnud tomatil vajus pehme sisu lõikelauale, püramiidis olnud tomatist aga sai ilusti kettaid lõigata.
Banaanidel ootasin algul suuremat muutust. Eeldasin, et püramiidis küpseb banaan aeglasemalt ja taldrikul läheb rutem pruuniks. Aga et midagi justkui ei toimunud, jätsin nad omapead taldrikule peesitama… Kuni tuli aeg banaane lähemalt uurida ja siis üllatusin!
Katse alguses küpsesid vähemvalmis banaanid püramiidis ühtlasemalt, hoidsid vormi ja maitset. Püramiidis olnud banaanide maitse oli kreemisem, taldrikul lebanud banaanidel jahusem.
Küpsemate banaanidega läks nii, et püramiidis olnud banaanid läksid suisa kortsu. Koore all ootas ideaalselt küps banaan, kollane, magus ja kreemine. Seejuures pehme, aga mitte pudi ja hoidis ilusti vormi.
Taldrikul olnud küpsemate banaanidega läks nii, et need olid kergelt valminud, maitselt ja välimuselt vähem magusad ja veidi jahused.
Kokkuvõttes mõjutab püramiidis küpsemine mingil moel puuvilja struktuuri ja maitseomadusi, mistõttu suudab puuvili hoida oma vormi ja küpseda maitsvaks.
Pyramid Products’i eestvedaja Kalev ütleb nii:
“Mikroorganismide kasv ning lagunemisprotsessid püramiidis aeglustuvad või seiskuvad täielikult. Seega säilivad puu- ja juurviljad kauem värskena ning säilitavad oma maitse ja lõhna. Mädanemise asemel toimub püramiidis kuivamise protsess, tänu millele säilivad puu- ja juurviljad püramiidis paremini ja nende maitseomadused parenevad. Mida kõrgema veesisaldusega on puuvili, seda suurem on efekt. Ökoloogiliselt puhas toit on enamus linnakodanike jaoks kallis. Soodsalt saadav toit aga on säilitusainetega töödeldud. Püramiidienergia kasutamise mõte on linnakodaniku jaoks ostetava toidu parendamine läbi negatiivsete kõrvalmõjude vähendamise.”
Püramiidis soovitatakse hoida värskeid puuviljamahlu, vett ja kõiki toite.
*
Kõikide lugejate vahel loosin välja mudelpüramiidi komplekti, mis koosneb kahest püramiidist (väike ja paras).
Ka tegi Pyramid Products huvilistele soodsa eripakkumise – kaks püramiidi ühe hinnaga!
Testi ja jaga oma kogemust!