Serblased otsustasid loobuda Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmelisusest, et hoida maa vaba geneetilistest organismidest.

Aasta algusest peale on Serbias käinud geneetiliselt muundatud organismide teemal lai avalik debatt ning märtsi lõpus jõudis asi nii kaugele, et kogu see jama otsustati lihtsalt ära keelata. Enamus inimesi olid GMOde vastu, kuid valitsus ja mitmed ettevõtjad olid muundatud toidu poolt. Valitsus oli isegi seda meelt, et Serbia peaks Euroopa Komisjoni nõudmisel jätkama GMO toitude müümist.

Serbia soovis nimelt astuda Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks ning sellel ühendusel on üheks nõudeks GMOde riiki lubamine. Ses osas oli ette nähtud nende 2008. aasta seaduse muutmine, mille kohaselt ei tohi Serbias GMOsid müüa ega toota. Et WTO liikmeks saada on okei, et Serbias GMOsid ei kasvatata, kuid nende tootmine ja müümine pidi olema siiski lubatud.

See tõi serblased kokku, [highlight]ühineti üle maa GMO-vaba Serbia kampaaniaks, 80% serblastest suurimatest keskustest ja linnadest allkirjastasid petitsiooni ning saatsid selle otse presidendile ja valitsusele. Sõnum oli selge: me ei soovi oma maale GMOsid.[/highlight]

Nii et seadust ei muudetud, Serbia ei astunud WTO liikmeks ja GMOd on Serbias endiselt keelatud.

Teema pole veel läbi. Nüüd arvavad mõned GMO ja WTO pooldajad, et peaks tegema referendumi, nagu sellest petitisoonist siis ei piisanud! Ka püsib jätkuv surve Euroopa Liidult, näis, mis saab, vähemalt seni sai rahvas võidule.

P.S.
Et näidata Serbiale toetust nende julges otsuses kirjutasin Serbia suursaatkonnale Soomes (Eestis pole) alljärgneva kirja. Sa võid selle kopeerida-kohendada ja saata siia aadressile: serbia@kolumbus.fi

“Very honored Mr Slavko Kruljević,

I recently came across the news that Serbia did not enter the World Trade Organization and stayed true to its people. I am impressed by Your courage to protect Your land and people from genetically modified organisms and wish my country would be inspired by Your move.

Although I have never been to Serbia I feel deep gratitude for Your people to stand for their land and for our Planet Earth.

I wish Your country all the best,

Liisa-Indra Pajuste
Estonia, Tallinn”


Allikas:

Greenfudge.com