Vegan Health & Fitness on nüüd Eestis! Kuidas vegan võiks treenida?
Maailmakuulus spordiajakiri Vegan Health & Fitness on nüüd Eestis saadaval!
Tundub, et on popp ajakiri, sest ma otsisin seda mitmest kohast enne kui Viru bussiterminali R-Kioskist leidsin. Oi, mul lõid silmad kohe säarama, nii äge lihtsalt! :D
Ja vb ma jätsin selle kogemata oma spordiklubis lauale ja vb ma olen seda tuttavatele spordihuvilistele jaganud ja vb on see mul juba kaanest-kaaneni sõna-sõnalt läbi loetud!
Igaljuhul innustas see mu senist trenni, edaspidi otsustasin pöörata suuremat tähelepanu lihaste taasavastamisele.
Alustasin kaks nädalat tagasi kerge kardioga, siis lisasin kardios tegevusi ja tõin sisse lihastrenni. Praegu olen edasi arendanud lihastrenni ning nüüd varsti teen mingi aeroobikakava ka juurde.
Mismoodi treenida?
Veganite puhul toob palju segadust toitumine. Just selles osas, et vähe on toetust ja palju hirmutamist, mistõttu üks taimetoitlane võib isu üldse kaotada ning olla stressis. See aga on üsna kehv koht treeninguga alustamiseks.
Nii et esimesena maga korralikult, ole rõõmus ja saada kõik metsa, kes sind hirmutada tahavad. :)
Edasi vaata, et sa piisavalt kaloreid sööd. Kui enne trenni v trenni ajal läheb kõht tühjaks, tulevad isud, siis see viitab keha väsimusele, millestki on puudu jäänud.
Parim on süüa ka enamus kaloreid valgel ajal ja täistoidust (töötlemata kujul).
Minu puhul töötab kõige paremini, kui söön hommikul puuviljadest kõhu täis (u 700 kalorit) ja siis enne trenni minekut teen smuuti rohelisega. Ning seda võtan trenni kaasa ka. Üldiselt ei tulegi mul trenni ajal ei janu ega söögiisu. Pigem siis pärast millalgi joon selle ära.
Varem, tavatoidul, oli tihti joogijanu, suu kuiv, isud… Seda pole enam. Trenni ajal ei peaks jooma, seda vajadust ei peaks olema.
Joogijanu vältimiseks võiks juua 20min enne trenni. Kui trenn on pikem kui 1,5h-2h, siis pärast 90min treenimist võib võtta lonksu iga 15min järel.
Palju valku on vaja?
Inimesel on vaja valku 0,8g / kg kohta. Ja selle saab väga kergelt taimsest toidust kätte. Menüüsse võib ju lisada nt tatart, läätsesid – valgurohked, kes kardab, et ei saa piisavalt.
Valku peaks olema ~10% kogukaloritest. See on ka sportlasele täiesti piisav. Liigne valk, eriti loomne valk, on seotud kõiksugu negatiivsete tulemustega, sealhulgas ka kehvema sportliku sooritusega.
Kuidas puuviljad abiks on?
Lühidalt – puuviljadest saab kaloreid ja mikrotoitaineid ning need on täis antioksüdante. Pärast trenni on kehas palju vabasid radikaale, mistõttu antioksüdandirohke värske taimne toit aitab kehal parimal viisil taastuda.
Toitainerohke, aluseline, kergelt seeditav taimne täistoit on sportlasele parim.
[highlight]Mida parem toitumine, seda kiirem taastumine. Ja mida kiirem taastumine, seda rohkem saad sa trenni teha. Mida rohkem saad sa trenni teha, seda kiiremini jõuad parimate tulemusteni.[/highlight]
Aga põhiline: piisavalt puhkust, piisavalt kaloreid, palju värsket ja rohelist!