Tallinnat külastas tunnustatud Harvardi psühholoog ja karnismi ideoloogia maaletooja dr Melanie Joy. Mis asi karnism on ja kuidas seda märgata?

“Tänaseks on juba piisvalt tõestatud, et taimne toit on tervislik nii su naha väljanägemisele kui kehale tervikuna,” ütleb Melanie, kui tema välimust kiidan. Ta näeb silmnähtavalt noorem välja! Sel aastal saab Melanie 50, kuid ka lähedal vaatamisel võiks pakkuda maksimumiks 38.
Kas seda teeb taimetoit? :)

Lünk meie alateadvuses
“Oma uurimistöös loomasöömise psühholoogiast soovisin selgust saada, miks muidu kaastundlikud inimesed söövad siiski loomi, seejuures seostamata taldrikul olevat liha elusolendiga, kes ta kunagi oli. Nägemata seal taga piina ja kannatusi, mis selle liha taldrikule saamiseks kulus. Avastasin, et inimestel tõepoolest ongi lahtiühendus, lünk selle koha pealt. Me ei loo teadlikku sidet taldrikul oleva piima-muna-liha ning elusolendi vahel.”

Just lihasöömise psühholoogiast kaitses Melanie Harvarids ka doktorikraadi psühholoogias.

“Mitte see, miks inimesed ei peaks liha sööma, vaid miks inimesed üldse liha söövad oli see, mis mind huvitas. Kuidas saavad muidu kaastundlikud inimesed pöörata oma silmad ära sellelt globaalselt õuduselt, mis toimub igal pool meie ümber? Igal aastal tapetakse asjatult 77 miljardit põllumajanduslooma (land animals, ei sisalda nt kalu).”

Ühiskonnas domineerib varajatud ideoloogia
Kujuta ette, et oled õhtusöögil ja küsid perenaiselt selle imepärase söödud roa retsepti. Perenaine vastab, et saladus on lihas – ta valmistas seekord kuldse retriiveri liha…

Just sellise sissejuhatusega meeldib Melanile tutvustada karnismi.
“Paljud reageeriksid sellisele olukorrale halvakspanuga, kuid see tulebki sellest, et meil on empaatia loomade suhtes tegelikult kogu aeg olemas. Karnism õpetab, kuidas mitte mõelda ja tunda,” selgitab Melani kindlameelselt.

“Kuna meie ühiskonnas valdab ideoloogia, mis suunab inimesi teatud loomi sööma, nimetasin sellise ideoloogia karnismiks. Oma olemuselt on see veganismi vastand.”

Arvatakse, et veganid ja vegetariaanid järgivad teatud uskumuste süsteemi, kuid karnismi kohaselt on siin põhjuks, miks inimesed söövad sigu, mitte kasse ja koeri – see tuleneb uskumuste süsteemist. “Kui me seda ei näe, siis me ei saa selles ka kahelda,” teab Melanie.

“Meid on õpetatud klassifitseerima väikest osa loomi kui sööki. Aga nad ei ole söök. Nad on elusolendid, kellele läheb nende elu korda. Nagu sulle ja mulle läheb meie elu korda,” selgitab Melanie kirglikult.”Aga me ei tee seda teadlikku seost ja lülitame välja oma loomuliku empaatsuse.”

“Ära ütle mulle, sa rikud mu söögiisu ära” – see on Melanie sõnul klassikaline eemalevaatamine, eiramine ja eitamine.

Karnism kaotab oma jõu, kui
me märkame seda kui süsteemi, märkame mustrit.

“Enamus inimesi armastavad loomi ega soovi neile kannatusi. Karnismist arusaamine annab võimaluse süsteemist välja astuda ning teha valikuid selle järgi, mida sa tõepoolest tunned, mitte mida sind on õpetatud tundma ja mõtlema.”

Veganism on maailmas üks kiiremini arenevaid sotsiaalseid liikumisi. “Ma olen kindel, et ühel hetkel asendab veganism ühiskonnas karnismi,” on Mealnie veendunud.

VAATA KA MELANIE ORGANISATSIOONI KODULEHTE
www.carnism.org