Prantslaste gurmeetoidu – hanemaksa – tootmine on eriliselt jõhker, kuid juba aastaid on kohalikud loomakaitsjad suutnud avalikustada, teadvustada ja panna inimesi oma harjumusi muutma. Siin on üks video, mille avalikustas Prantsuse loomakaitseorganisatsioon L214.

Videos näidatud eriline jõhkrus pardibeebide vastu tegi sellest populaarse uudisloo ning video hanemaksapasteedi räigest telgitagusest levis kulutulena üle Prantsusmaa, tabades ka ingliskeelseid uudistekanaleid.

Hanemaksapasteedi “tootmisel” kasutatakse isaseid parte, sest emastel on väiksem maks. Isased ja emased eraldatakse, emased, ehk väikesed parditüdrukud, visatakse minema. Vähe sellest, nad tapetakse eriliselt jõhkralt – tavaliselt purustatakse (tehakse smuutiks).
Just see toimub videos Prantsusmaal Pays de la Loire’i piirkonna linnukasvatusfarmis, kus purustatakse iga päev tuhandeid pardipoegi. Osadest emastest pardipoegadest saavad ka lihapardid.
.
Vaata kogu videolugu L214 kodulehelt

Pardibeebide teekond
Videos on näha, kuidas linnupojad eraldatakse vastavalt soole. Isased lähevad läbi lindi, kus pisikeste pardipoiste pead ja nägu põletatakse tugevas tules, mis lahvatab leegiga iga 5 sekundi järel, et neil nokad hävitada. See on selleks, et nad tihedalt koos olles üksteist “tootmisel” ei vigastaks.

Kaks tugevat rullikut peaks pisikesed pardineiud purustama, kuid osad pääsevad sellest õudusest eluga. Osad pardipojad kukuvad siit-sealt masinatest välja (sest nad ju päterdavad ringi), nad korjatakse ämbrisse ja koheldakse nagu prügi.
Videos räägitakse, et sel päeval läks purustisse 6000 väikest parditüdrukut.

Prantsuse loomakaitseorganisatsiooni L214 asutaja Sébastian Arsac Localile sõnul hoitakse isaseid pardipoegi 40 päeva linnufarmi siseruumides ja seejärel viiakse nad sama pikaks perioodiks õue. Sundsöötmine algab pärast 80 päeva, kui igat tibu söödetakse 12 päeva jooksul kaks korda päevas.

Kolm kuud pärast sundsöötmist on partide maks nii haige, et nad saadetakse tapamajja. Nende ülerasvunud maksast valmistatud hanemaksapasteet leiab aga tee pühadelauale.

Sébastian Arsac’i väitel võtavad nad sundsöötmise ajal kaalus juurde ligi kilo, mis moodustab umbes veerandi lindude kogukaalust.

Linnufarmides seemendatakse emased pardid vägisi, nende munad korjatakse ja viiakse teise farmi. Pardilastel pole oma vanemate kunagi mingit kontakti.

Selline vägivaldne seemendamine toob vahel kaasa ka infektsiooni või surma (emaka kahjustuse tõttu).

Bon appétit? Je ne crois pas!
Head isu? Ma ei usu!

Vaata kogu videolugu L214 kodulehelt


Allikas:

www.L214.com