50. aastatest vegan olnud dr Ellsworth Wareham töötas 95. eluaastani südamekirurgina ning usub, et pika ea ja hea tervise saladus on tema tervislik eluviis.

“Olen olnud pool oma elu vegan ja pean seda väga heaks ja tervislikuks eluviisiks,” alustab dr Wareham. 95. eluaastani operatsioone teinud südamekirurg ütleb, et kord käis tal külas suisa National Geographic, sest tema eas on väga haruldane olla nii heas vormis.
“Inimesed, kellega ma koos töötasin, soovisid, et jätkaksin, kuid tahtsin aega ka perekonnaga olemiseks. Saan ka praegu teha kõike, mida siis tegin. Valisin lõpetamiseks 95. eluaasta lihtsalt selle kujundlikkuse pärast,” nendib südamedoktor.

Ellsworth kasvas talus ja on tänu maalähedastele vanematele alati taimset toitu armastanud. “Meil oli küll üsna palju liha ka saada, kuid see pole mulle kunagi maitsenud. Piima ma küll kasutasin oma hommikuhelvestel näiteks. Ema ja hiljem ka mu naine kasutasid piima söögitegemisel, kuid muus osas ma ise seda eraldi ei joonud. Kui sain teada, et saan hakkama täiesti ilma loomseta, võttes vahel B12 vitamiini, olingi täielikult vegan,” meenutab ta täistaimse toitumise algusaegu.

Maitseid õpitakse
Dr Wareham peab oluliseks alustada tervisliku toitumisega juba varakult, sest vanematel on oma laste maitse-eelistuse kujundamisel väga oluline roll.

“Inimene omandab kõik maitsed, välja arvatud rinnapiima maitse. See tähendab, et kui sa annad oma lapsele ainult tervislikku toitu, siis see hakkab talle meeldima ja on talle loomulik. Kuid isegi nii vana inimene nagu mina, saab muuta oma maitse-eelistusi.

“Paljud näiteks söövad rohkelt soola ja tunnevad, et ilma selleta on toit maitsetu. Kuid aeglaselt soola kogust vähendades ei saa sa muutusest aru. Oma maitse-eelistusi saab muuta, kui sa seda soovid.”

“Veganism on suurepärane toitumisviis. Kuid see oleneb inimesest, kas ta on valmis. On veidi ekstreemne öelda inimesele, kes sööb loomset, et sa nüüd võtad selle kõik temalt ära. Kui ma meditsiini praktiseerisin, ütlesin oma patsientidele, et taimedel põhinev toitumine on kõige tervislikum ja soovitasin neil nii palju kui võimalik loomset toitu vältida,” mäletab kunagine südamekirurg.

Väherasvane taimne toit päästab infarktist
Doktorina on Ellsworth rääkinud tuhandete inimestega toitumisest ning selgitanud taimse toitumise eeliseid. “Inimesed on toidu osas väga tundlikud. Sa võid rääkida treeningust, puhkamisest, heast vaimsest tervisest ja nad aktsepteerivad seda, mida sa neile räägid. Aga nii kui hakkad rääkima, mida nad süüa tohivad, on nad järsku väga tundlikud. Kui inimene on valmis kuulama, siis ma selgitan talle teadusele tugunedes mismoodi on parem süüa,” räägib ta.

Teatavasti mängib kolesterool südame-veresoonkonna haiguste puhul suurt rolli, dr Wareham südamekirurgina on selle mõju väga lähedalt näinud ja rõhutab, et [highlight]”kui su verekolesterool on alla 140, on infarkti võimalus üsna väike.”[/highlight]

Dr Wareham on kursis ka praeguste taimepõhiste arstidega ning toob välja dr Colin Campbelli Cornelli Ülikoolist.
“Üks asi, mis kolesterooli taset mõjutab, on küllastunud rasv ja loomne rasv on küllastunud ning taime küllastumata või monoküllastunud. Nii et väldi loomseid rasvu. Dr Colin Campbell Cornelli Ülikoolist näitas, et loomne valk mõjutab samuti kolesterooli taset. Seega ei aita, kui sa jood rasvatut piima, sest kaseiin mõjutab sind ikka. Ka palju rafineeritud suhkrut mõjutab su kolesteroolitaset,” soovitab ta ja nendib, et kõige lihtsam viis kolesterooli alla saada on jälgida, mida sööd. Ka tema on oma patsientidel vegan toitumisega väga häid tulemusi saanud.

“Minul on kolesterool 117. Nii et kui tunnen rinnus valu, siis ma tean, et see pole südame-veresoonkonna haigus, sest mul on selleks liiga madal kolesterool. Siis on see tõenäoliselt midagi, mida ma sõin ja mis annab tagasisidet maost või söögitorust.”

Ka tema sõnul on südamehaigus peamiselt arenenud riikide haigus. Samas peab ta huvitavaks, et ka võti sellise haiguse raviks on arenenud riikidel olemas. Ta nimetab Cleveland’i Kliinikut, üht maailma juhtivat südamehaiguste ravis, kus töötati välja praegune põhiline südameveresoonte uurimise tehnoloogia ja kus töötas ka tuntud veganist südamekirurg Caldwell Esselstyn.

[highlight]”Väherasvase vegan toiduga saab väga edukalt ennetada ja ravida mitmeid haiguseid, ka südame-veresoonkonna haiguseid,” teab 100-aastane Wareham.[/highlight]

Puhkus ja vähe stressi
Inimesena peab Ellsworth ennast rahulikuks ja pingevabaks. “Stressi koha pealt on minu filosoofia, et anna endast parim ja see, mida sa muuta ei saa, ära sellele üldse mõtlegi.”
Toimetulek stressiga, korralik puhkus ja piisav liikumine käivad iga tervisliku elustiili juurde, seepärast on dr Wareham võtnud sihiks oma aiatööd ise teha. “Püüan ennast vormis hoida, niites ise muru ja näiteks puid-põõsaid trimmides. Ka sõidan ma autoga ja mul on väga hea mälu. Kui ma veel opereerisin, siis see oli minu viis inimesi aidata. Nüüd teen ma seda ainult ennetava meditsiini kaudu.”

CNNi lõik dr Ellswoth Warem’ist: