Miljonid võitlesid Gazpromi vastu astunud aktivistidele vanglast pääsemise
Septembris võttis punt Greenpeace´i aktiviste nõuks heisata Põhja-Jäämeres asuvale naftapuurimisplatvormile suur bänner. Nad olid Vene vetest väljas, kuid peatselt saabus Vene politsei, aktivistid arreteeriti ja pisteti karmi vanglasse, esialgu pakuti karistuseks 15 aastat. Miljonid toetajad muutsid surve ka poliitiliseks ning nüüd on nad vabad?
See on kahtlemata üks Greenpeace´i suurematest kampaaniatest. 30 inimest, kes said koondnimeks Arctic 30, hoiti eemal igasugusest väliskontaktist. Ent Greenpeace aimas toimunut ning alustas võitlust. Esialgu ähvardati “seaduse rikkumise” eest 15aastase vanglakaristusega. Aktivistide seas oli igasuguseid inimesi, noori, vanu – kui seda neile teatati, puhkesid paljud nutma. Ja täiesti arusaadavalt.
Paljud toetajad ei mõistnud, mismoodi saab maailm vaadata pealt action-filmilaadset sündmust, kui kõik toimus Venemaa vetest väljaspool? Seda kasutaski Greenpeace ka poliitilise mõju avaldamiseks. Ja tundub, et edukalt.
Miljonid inimesed allkirjastasid Greenpeace´i lehel ja Avaaz´is petitsioone, Vene saatkondadele saadeti üle 2 miljoni kirja, koguneti tänavatele ja tehti suuri üritusi eesmärgiga tõmmata nii poliitilist kui ka meedia tähelepanu toimunud hullumeelsusele.
18. novembril korraldas Greenpeace massiivse kampaania, 263 linnas 43 riigis toimusid meeleolukad ülesastumised Arctic 30 kaitseks. Plakatid, muusika, rohelistes riietes Greenpeace´i inimesed meeneid jagamas, pildistati puuris inimesi, jääkarud tantsisid, tõsteti küünlaid ja kuulati kõnesid.
See ühtekuuluvus on ilus.
VAATA PILTE SIIN
Ainuüksi Inglismaal protesteerisid inimesed ebaõiglase vangistuse nimel 70 Shelli bensujaamas. Saksamaal jalutas meeletu inimestemass kuues linnas Vene konsulaadi ette. Indias ja Belgias toimus 30tunnine vaikne meeleavaldus ning Argentiinas ja USAs toimusid suured kontserdid.
L
L
L
“Me peame hoidma pinget, muidu need inimesed lihtsalt unustatakse,” ütles Greenpeace.
2 kuud pärast ebaõiglast vangistust tehti 20. novembril teatavaks, et kuni kohtuistungini saavad enamus aktivistidest kautsjoni vastu vanglast vabaks. Senini on saanud kautsjoni vastu vabaks 17 aktivisti, nende seas ka Greenpeace´i laeva Arctic Sunrise kapten. Teistele pikendati vanglas olemist veel 3 kuu võrra. Vene kohus määras järgmiseks tähtajaks praegu 24. veebruari.
Venemaa võib siin mängida veel pikalt, lasta neil oodata kohtuistungit ja siis aastateks vangi jätta.
Allikas:
Greenpeace