Austraalias on kanade ja sigade puuris pidamine varsti seadusevastane!
Austraalia pealinna regioonis võeti pärast mitut tagasilööki lõpuks parlamendis vastu eelnõu, mis muudab seadusevastaseks kanade kitsas puuris pidamise, nende nokkade lõikamise, sigade kitsas puuris pidamise ning poegimissulgude kasutamise.
Vau, milline suur võit Austraalia jaoks ja milline eeskuju teisele!
25. veebruari hommikul võttis Austalian Capital Territory (ACT, Lõuna-Austraalias, siia kuulub ka pealinn Canberra) parlament vastu Loomade Heaolu (Suurfarmides) Muutmise Eelnõu (Animal Welfare (Factory Farming) Amendment Bill), muutes ebaseaduslikuks loomade pidamise kitsastes tingimustes.
Kohalik Roheline erakond on sarnast eelnõud püüdnud parlamendist läbi saada kuue eelnõuga ja seitse korda. Nüüd siis õnnestus. Siin tuleb paratamatult seos filmiga Amazing Grace, kus Inglimaal püüti mitmeid kordi muuta orjade pidamine ja vedamine ebaseaduslikuks, kuni lõpuks läks see läbi. :)
Eelnõu kohaselt on keelatud pidada munakanu kitsastes puurides, nende nokki lõikuda ning kasutada sea puure või poegimissulge. Kohalikele ettevõtetele on määratud keskmiselt kaheaastane üleminekuperiood.
Seadust rikkudes on trahv 4700 – 24000 eurot (7000 – 35000 AUD).
Sellise seaduse loomine on oluline samm loomade heaolu kaitsmises, aktsepteerides, et nende loomade elud, keda inimesed söövad, on olulised. Need loomad pole masinad, vaid tundlikud elusolendid, kes kogevad samuti stressi ja valu.
Juba on teada, et sarnase eelnõu soovib seaduseks teha ka Austraalia osariik Tasmaania, ning huvi on üles näidanud ka teised.
Animals Australia on veendunud, et inimestele läheb loomade heaolu korda ning järjekindlate kampaaniatega õnnestub sarnane seadus läbi viia ka Austraalia kuues osariigis (Tasmaania on juba teema algatanud), sest 12 miljonit kana on siiski veel puurides. Ja just seepärast tulebki kohe-kohe välja üleriigiline telekampaania, seda saadab ka reklaamkampaania tänavatel.
Kuidas Eestis loomi peetakse? Loe siit.
I
Allikas:
Animal Australia