Kolmandat aastat on KUMUs keskkonnafilmide kuu, kus aprilli neljal kolmapäeval näidatakse põnevaid filme. Seansid algavad kell 18 ja on TASUTA!

Filmikuu Kava:

2. aprill 18.00
REOSTATUD
Režissöör Candida Brady, Suurbritannia, USA 2012, 98 min
Inglise keeles

Kuulus briti näitleja Jeremy Irons istub iidse Liibanoni linna Sidoni lähistel rannaliival ja põrnitseb mõtlikult enda ees kõrguvat hiiglaslikku prügimäge. Kuigi tundub, et sinna on kogunenud terve maailma prügi, on see kõigest ühe väikelinna jäätmehunnik, mis moodustab kõigist maailma prügihoidlatest vaid mikroskoopilise osa. Koos filmi lavastaja Candida Bradyga („Madam and the Dying Swan”) viib Irons meid kerge skepsisega murettekitavale rännakule mööda maailma erinevaid paiku, otsima vastust küsimusele, kas prügitööstuse toodang lämmatab varsti kogu Maa või on meil veel viimane võimalus olukorda päästa.
Film esilinastus 2012. aastal Cannes’i filmifestivalil.
Visuaalselt mõjusa dokumentaalfilmi helilooja on kuulus kreeklane Vangelis („Blade Runner”, „Aleksander”).

Treiler: http://www.youtube.com/watch?v=7UM73CEvwMY

9. aprill 18.00
EKSPEDITSIOON MAAILMA LÕPPU
Režissöör Daniel Dencik, Taani, Rootsi, Gröönimaa 2013, 90 min
Inglise ja taani keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Kolmemastiline kuunar Activ tegi 2011. aasta suvel vanade maadeavastajate vaimus hulljulge retke Gröönimaa kirdevetesse, kuhu alles nüüd on globaalse kliimasoojenemise tõttu sulavate jääpankade vahelt ligipääs tekkinud. Paadile oli võetud tõeliselt kirju seltskond teadlastest kunstnikeni, kelle hulgas oli ka julgete filmitöödega tuntust koguv režissöör Daniel Dencik.

Tänu sellele saavad vaatajad ühe unikaalse reisi osaliseks, sest see film on täis uudishimu, avastamisrõõmu, kahtlusi, küsimusi, kõhklusi, filosoofilisi arutelusid ning muidugi ehedat olustikuhuumorit. Värvikas karakteritepalett karge ürgpõhjamaise maastiku taustal avaneb operaator Martin Muncki poeetilise pildi abil, kuid erilise sõlme keerab loole juurde Per Nyströmi meisterlik helirežii, mis sulatab kokku Mozarti „Reekviemi” ja Metallica heviriffid, ooperi ja elektroonika ning hoiab vaataja trillerlikult pinget kruviva muusika kütkes. See kõik võimendab grandioosse looduse vaikivat ilu ning inimese pideva tähenduseotsingu vastuolu.

„Ekspeditsioon maailma lõppu” on tugev audiovisuaalne meditatsioon inimhinge piiramatust uudishimust ja avastamisrõõmust. Käesoleva filmi teeb suureks eelkõige sellest läbi kajav inimlikkus, mitte mingi spetsiifiline teaduslik avastus.

Treiler: https://www.youtube.com/watch?v=6O8TfIyQoBk

23. aprill 18.00
KÜLA MAAILMA LÕPUS
Režissöör Sarah Gavron, David Katznelson
Taani, Suurbritannia, Gröönimaa 2012, 76 min
Inuiti keeles, ingliskeelsete subtiitritega

Kaunis, karm ja teravmeelne dokumentaal Loode-Gröönimaa väljasureva rannikuküla Niaqornati elutsüklitest. Kogukonna arvukus langeb kiiremini kui õhutemperatuur. Järelejäänud 59 asukat (lootustandvalt on külas siiski ligi 100 kelgukoera!), kellest enamik on inuitid, askeldavad oma igapäevatoimetustega n-ö õhukesel jääl. Traditsioone ja ellujäämist ähvardavad kliimamuutused, finantsraskused ja sekkumised välismaailmast.

Treiler: http://villageattheendoftheworld.com/index.php

30. aprill 18.00
PANDORA LUBADUS
Režissöör Robert Stone, USA 2013, 87 min
Inglise keeles

„Energiaküsimus on muutunud kaasaegses maailmas üheks teravamaks probleemiks. Kui saaks fossiilkütuste ja alternatiivenergia lobistamise peale kulutatud aja ja raha kuidagi kütuseks konverteerida, poleks meil enam ühtki muret sellega, kuidas oma elektrimahukat elu ülal pidada. Vaatenurki on samapalju kui arvajaid ja täit ülevaadet pole teemast kellelgi. Ometigi ollakse justkui kokku leppinud, et keset tuba seisvast roosast elevandist me ei räägi. Selleks elevandiks on tuumaenergia.

Tuumaenergia on sedavõrd demoniseeritud, et akadeemikuna võrdub selle kaitsmine lahingusse minekuga. Just seda ongi siin filmis teinud mitmed arvestatavad analüütikud ja mõtlejad, kes selgitavad samm-sammult, miks tuumaenergia kasutuselevõttu tuleks suuremas plaanis tõsiselt kaaluda. „Pandora lubadus” esitab veenvad argumendid tuumaenergia kaitseks ja igal võitleval ökoaktivistil tasuks film läbi vaadata, et näha asju ideoloogilisest kinnismõttest veidi erinevalt.”
Filmitutvustuse koostas: Tristan Priimägi

Koduleht: http://robertstoneproductions.com/film/pandoras-promise-2/

Filmikuu lisainfo:
Mare Pedanik, mare.pedanik@ekm.ee
Rainer Rohtla, rainer@roheline.ee