“Meil on ülerahvastatuse probleem tõesti, aga mitte selline nagu võiks arvata. Meie planeedil on 7 miljardit inimest, kuid korruta see number kümnega ja saad 70 miljonit põllumajanduslooma, kes juhivad meie aja suurimat keskkonnakriisi”, kirjutab populaarne Inglise väljaanne Huffington Post.

Ülerahvastatust nähakse liiga tihti eraldiseisva probleemina. See näib liiga lihtne. Miks mitte adresseerida spetsiifilisi asju, mida inimesed teevad? Teaduskogukondades ena eriliselt ei kahelda, mis kriisi põhjustaja on: põllumajandusloomade kasvatamise alla saab panna vähamelt 14,5% maailma kasvuhoonegaaside emissioonist. See on rohkem kui kõik maailmas olev transport kokku – autod, bussid, rongid, paadid, laevad.

Kui inimpopulatsioon kasvab keskmiselt 1,2% aastas, siis põllumajandusloomade kohta on see number topelt – 2,4% aastas. Loomade sõnnik sisaldab lämmastikoksiidi, mis on CO2-ga võrreldes 296 korda potentsiaalikam kliimamuutuste mõjutaja.

Loomakarjadest tuleb suur kogus metaani, see on tuntud kasvuhoonegaas. Lehmad toodavad 700 liitrit metaani päevas – see on sama, mis sõita suure 4×4 sõidukiga 56 km päevas. Loomadele kulub ka suur hulk maad ja vett.
On vaja 15 500 liitrit vett, et toota 1kg veiseliha – see on võrdne 8 kuu igapäevase duššivee hulgaga.
Samuti on selge, et vegan toitumiseks on vaja ainult kolmandikku maad, võrreldes tavapärase lääne toitumisega.

Huffington Posti artiklist leiad ka lingid mainitud numbritele.

Enam ei saa kõrvale vaadata.
UK lubab oma CO2 emissiooni vähendada 57% aastaks 2032. Kuidas nad seda teevad, kui toitumist üldse ei adresseerita?

Allikas:
Huffington Post