13. veebruaril 2015 avaldas Ameerika Vähiühing oma väljaandes ametlikud suunised vähihaigetele ja vähi üle elanud inimestele, soovitades ka… veganismi!

Ameerika Vähiühingu väljaandes on soovitus, et vähihaiged peaksid järgima “mõistlikku toitumist”, lk 9 on kirjas:
“Taimepõhised dieedid, mis sisaldavad palju puuvilju ja juurvilju, ka töötlema täisterasid, on loomupäraselt madalad punase ja töödeldud liha, rafineeritud teraviljade ja suhkrute poolest. Selline toitumine on kontrastiks Lääne Dieedile, mis vastupidiselt eelmisele sisaldab rohkelt liha, maiustusi ning teisi töödeldud toite, ka rasva. [highlight]Sellised mõistlikud dieedid kaitsevad tõestatult krooniliste haiguste eest[/highlight], näiteks kõrge vererõhu suhtes aitab DASH dieet.”
Siinkohal on oluline teada, et väherasvane taimepõhine toitumine teeb seda veel edukamalt.

DASH on uus mood toitumises, tähendades sõna-sõnalt Dietary Approaches to Stop Hypertension. Selline toitumine haarab rohkelt puuvilju-juurvilju, täisterasid, väherasvaseid piimatooteid ning vähesel määral ka erinevaid lihasid, limiteerides lisatud rasvad ja suhkrud.
DASHi soovitamine on arusaadav, me pole veel nii kaugel, et kuuleks riiklikult organisatsioonilt ainult veganismi soovitamist. Ent veganismi aluseks võtmine ja selle soovitamine kasvõi ühe osana on suur asi!

[highlight]Lisaks taimsele toidule soovitab Ameerika Vähiühing ka kaalulangetamist ja trennitegemist, et pikendada vähki põdevate inimeste ellujäämisvõimalusi.[/highlight]

Soovitustes on arstidele selged ja detailsemad soovitused, taimepõhine toitumine on eelistatud. [highlight]
Ja väga oluline lause lk 15: “Oluline on arvestada, et vajalikud toitained peab saama pigem toidust, mitte lisanditest”![/highlight]

Vau! Edastame siis siinsetele arstidele ka selle info, onju. :)

Siit leiad lisainfot vähi ja taimetoidu kohta.

Allikas:
Cancer Journal for Clinicians
Dr McDougall