B12 teemal oli banaanisaare kommentaarides vahepeal juttu ja mõtlesin sellest lähemalt kirjutada. Põhiline on ikka see, et kas inimene saab ilma lisandita hakkama ja kas lisandivõtmine võiks üldse abiks olla. Vaatame siis lähemalt.

Ma arvan, et põhiline on võtta maha hirmu ja tuua esile uudishimu. Kes iganes tahab süüvida B12 olemusse, otsib ise meditsiiniajakirjadest ja andmebaasidest uuringuid, loeb tuntud teadlaste-arstide soovitusi, see võib avastada, et soovitused B12 osas on üsna vastakad ja eriti just viimastel aastatel muutunud.
Võtsin ühendust ka tuttavate toitumisnõustajatega ning sain kinnitust oma mõtetele.

Inimese varud tõesti aeguvad, kuid enam ei peeta seda ainult veganite probleemiks, vaid kehvast seedetraktist tulenevaks. B12 tootvad bakterid on inimeses ninasõõrmetest pärakuni. Veganitel, eriti elus toidul olevatel, peetakse seedetegevust enamasti väga heaks. Ka paastumise tulemusel on nt B12 näit tõusnud.

Meeles peab pidama, et lisandi võtmisega vaatame ju põhjusest mööda. Lisand ei muuda põhjust. Kui põhjus jääb lahendamata, süvendab see ainult probleemi. Ka on teada, et veganitel ongi väiksem näit, st väiksem vajadus. Rahvusvaheliselt on kinnitatud, et kui näitaja on 150pg/ml (pikogrammi milliliitris), siis on okei.
Ka tuleb arvestada, et talvel ja varakevadel võib näit olla kõige madalam, pärast suve aga kõrgem. Nii et pigem testi siis juba suve lõpul või sügisel.
Pluss, kui B12 on madal, siis tihtipeale on leitud, et vähe on ka muud, see aga tõstatab küsimuse elementide koostoimest.

B12 testid
Klassikaliselt vaadatakse B12 puhul homotsüsteiini, aga paremini saab puudujääki avastada MMA (Methyl Malonic Acid) prooviga. Ausalt, ei tea, kas seda Eestis ka tehakse. Homotsüsteiini ja MMA näidud tõusevad juba enne kui B12 puudusest kahju tekib, seepärast on need analüüsid head ennetavad. Kuid kõrgenenud homotsüsteiin võib viidata ka B6 või foolhappe puudusele, see pole eksklusiivselt ainult B12 seotud.

26 aastat elus toidul olnud dr Rick Dina räägib, et toorveganitel võib veri olla nii hea, et see ei sobi tavapärastesse piirnormidesse ja klassikaline meditsiin ei oma ses osas väga kogemust. Ta rõhutab, et B12 puudujäägi puhul on küll oht aneemiale, aga seda peaks uurima lähemalt, mitte vaatama lihtsalt B12 näitu. Puudujääk nähtub ka punaste vereliblede suurusest. Kui punased verelibled on liiga suured, siis seda peaks edasi uurima, sest võib viidata madalale B12le. Kui punased verelibled on liiga väikesed, siis see võib viidata madalale rauatasemele. Ka tema räägib, et kui näitajad on piiripeal, saab kõige paremini testida MMAd vaadates.
B12 üks paljudest funktioonidest on liigutada metalligruppe. Mida kõrgem on MMA, seda kehvem seis B12 osas.
Vaata dr Rick Dina juttu on siin

B12 lisandid
B12 allikaid reklaamitakse erinevaid, vetikad spirulina, chlorella, dulse, sojast miso… Samas siin on väike nõks, mis viitab, et need allikad ei pruugi pakkuda siiski inimesele sobilikku vitamiini, on B12 analoogid. Ka ühes Soome uuringus vaadati toorveganite B12 taset, kõigil oli okei välja arvatud need, kes tarbisid regulaarselt chlorellat.
B12 süstelisandiga on nt teada, et 12h hiljem seda enam kehast ei leia. Samuti on enamus süstitavast B12st valmistatud geneetiliselt muundatud bakterite poolt. (B12 on bakterite ainevahetuse jääk.) Seda uuris Vegetarian Resource Group ja kirjutas lühikese blogiposti siia.
Ka öeldakse, et juba 3h hiljem on lisand kehast läinud, sa pissid selle välja. Tekib tõepoolest küsimus, et kes seda uriini siis pärast analüüsib, palju seal sB12 oli, mis välja tuli.
Isoleeritud lisand mõjub kehas stimulandina, võõrkehana, keha ajab selle lihtsalt välja.
Kui keegi tahab võtta, siis õpetatakse küll, et B12 pole lisandina mürgine, on vesilahustuv vitamiin.

Dr Rick Dina on katsetanud mitmete aastate jooksul spirulina, chlorella ning rohelise lisandi Vitamineral Green´iga.
Pärast 11 toorvegan aastat tundis ta ennast suurepäraselt, tegi aktiivselt trenni, aneemia ja neuroloogiliste probleemide osas märke polnud. Kuid B12 oli veidi üle 150. Otsustas hakata katsetama erinevate toodetega.
Alustas spirulinaga, pärast kolme kuud (1 spl iga päev) B12 ja MMA tase eriliselt ei muutunud. Proovis veel üle poole aasta. Ja järsku läks B12 üle 400, aga MMA oli kõrgem. Selle põhjal pakub ta, et spirulina sisaldas tegelikult hoopis B12 analoogi.

Järgmisena proovis Vitamineral Green (roheline pulber, sisaldab chlorellat, teisi mererohte ja ka rohelisi taimi). Enne tegi testi ja MMA oli liiga kõrge (hea, kui see on madal), aga B12 okei (215). Hakkas võtma iga päev 2 spl Vitamineral Greeni. Kuu aja pärast MMA langes, homotüsteiin langes ja B12 tõusis veelgi (300). Jätkas. Pärast 10 nädalat oli B12 juba üle 400, MMA uriinist veidi kõrgem, aga muu okei. Kuus kuud hiljem homotsüsteiin normis, MMA uriinist okei, B12 veidi üle 300.
Tänaseks lisandeid ei võta. Plaanib verepilti jälgida ja kui hakkab langema, siis proovib chlorellat. Sest kuna Vitamineral Green on erinevate taimede kompleks, siis teda huvitas, et mis seal siis toimis. Vaata tema videot siin.

B12 uuringud & mida soovitatakse?
Suured organisatsioonid nagu ADA, WHO jt tõesti soovitavadki lisandit, soovitatakse peamiselt B12 ja D-vitamiini (austraallastele ja hawaiilastele ka). Ent absoluutselt ei saa väita, et seda soovitavad ka kõik tuntud teadlased ja et kõik peaks siis järelikult võtma. Peab vaatama, miks soovitatakse, mis olukord kehas on, mõistma nii lisandi kui keha olukorra olemust ja tagamaad. Et saaks teha teadliku valiku.

Raamatute ja uuringute The China Study ja Whole autor, USA eliitülikoolide hulka kuuluva Cornelli Ülikooli emeriitprofessor dr Colin T. Campbell näiteks ei soovita. 40 aastat perearst olnud, ise vegan, lapsed ja lapselapsed veganid dr McDougall enne soovitas nüüd enam ei soovita. 35a toorvegan olnud kiropraktik, toitumisnõustaja, treener, triatleet Douglas Graham ei võta-ei soovita… Mõned nimed, neid on raudselt veel, kui otsima hakata.

Aga vaatame siis, miks üldse soovitatakse
B12 avastati 60a tagasi, tänaseni pole teadlaste seas selget arusaama, kui palju seda täpselt vaja on ja mis on selle kõik funktsioonid. Samuti, seni, kuni on inimesi, kes elavad ilma igasuguse B12 puuduseta ja lisandit ei võta, on selle vajadus üldpopulatsioonile teaduslikult tõestamata.

Suured organisatsioonid soovitavad B12 sest ühelt poolt on inimeste söömisharjumused steriilsed, toit on külmutatud, kuumutatud, töödeldud; teisalt on see äri, majandusele kasulik.

B12 testitakse peamiselt veganitel, kuid see probleem on palju levinud ka lihasööjatel, neid lihtsalt ei testita nii palju. Lihasööjatel roiskuvad sooles igasugused asjad, sellises keskkonnas elavad kõiksugu bakterid, ka need, kes toodavad B12.

Ses osas ollakse ühel nõul, et B12 puudujääk tuleneb inimese sisemisest seisundist. Kui seedetrakt on korrast ära, siis ongi puudujääk, jah. Kui vegan sööb palju jahutooteid, küpsetatud ja töödeldud toite siis ongi seedesüsteemis kehv seis. Aga mõjutavad ka rasestumisvastased pillid, antibiootikumid, massitarbimises olevad pesupulbrid, higipulgad, hambapastad, kreemid jmt. On looduslikes piirkondades elavaid veganeid, kellel pole puudujääki hoolimata sellest, et nad lisandit ei võta – miks?

Puudujäägist räägitakse palju ja seda peetakse veganite puhul tavaliseks. Nii et paljud kardavadki. Aga kui inimene saab mõttega muuta oma DNAd ja rakuainevahetust (mõlemad teaduslikult tõestatud ja Nobeli preemiaga pärjatud), siis miks ei võiks külge mõelda ka B12 puuduse? Vabalt!

Ja endiselt soovitan lugeda ka b12 artiklit banaanisaar.ee/b12 – see selgitab palju.

Kui kuskil on öeldud, et täistaimsel toidul peab juurde võtma lisandit, siis see on väga laisk ja süvenemata soovitus. Muidugi võivad mõned head lisandid täitsa töötada. Aga pea meeles mõelda, miks üldse puudujääk tekib?
See kõik sõltub väga palju inimesest, ei saa öelda, et kõikidele veganitele peab seda soovitama.

Nii et häid baktereid kõigile :)