“Mis on primaarne, kas see et vereanalüüs vastab igas punktis keskmisele või see, et laps on terve, rõõmus, magab ja sööb hästi. Kas terve lapse peaks allutama vereproovile,” küsib Sille Poola hiljutises blogipostituses.

Sille toob üles veganite hulgas ammu levinud dilemma – kui laps on terve, aga vereproov ei vasta keskmistele normidele, siis mida sellest arvata, kuulutada laps haigeks ja puudulikuks ning osta toidulisandid?
l
Ma ise olen selle peale mõelnud ja mulle on sel teemal palju kirjutatud. Sillega arutasime seda teemat ka just üks päev ja oleme täiesti ühel nõul – laps on olulisem kui keskmised näitajad! :)
l
Sille kirjutab:
Kas terve lapse peaks allutama vereproovile? Ühiskonna rõõmuks? Kas ei peaks olema nii, et kui inimesel on terviseprobleem, siis tehakse analüüs? Ja kui inimene tunneb ennast hästi ja on terve, siis analüüsi ei tehta. Me teeme täna analüüsi tervetele, rõõmsatele lastele ja kuulutame nad ühe näidu pärast haigeks. Tasub meeles pidada, et nii D kui ka B12 vitamiin on riskifaktor mitte risk ise ning madalam tase võib olla põhjuseks, kuid ei pruugi.
l
Mul on tuttav, kelle laps tõsise haiguse pärast ei saa väljas käia ega ringi joosta. Ta ei räägi ega kõnni, ometi on tema D vit ja B12 tase väga kõrge.
Kas oleks vaja teha haigeks ka lapsed, kes tunnevad ennast hästi? Et me leiame lapse, kes tunneb ennast hästi, ta mängib, jookseb, naerab, nutab, magab ja sööb hästi, tema nahk ja juuksed on terved, küüned tugevad, silmad näevad, kõrvad kuulevad… Aga sellest on vähe.
l
Sest me enam ei oska hinnata tervikut, me ei näe lapses normaalset inimest enne, kui ta allutame vereanalüüsile.
Ja kas sa näed, paberil ongi mõni näit, mis ei vasta normile. Oh seda rõõmu! Me saame ta viletsaks ja haigeks kuulutada. Inimese, kes aga ennast halvasti tunneb ja kelle proov ideaalselt vastab keskmisele, selle lükkame õlgu kehitades kabinetist välja. Terve ju – masina järgi.
l
Synalbi lehelt loen, et lausa 40% inimestest, kel madal B12, ei ole tegelikult probleemsed???
Siin on kirjas, et madal B12 tase ei pruugi ollagi üldse puudujäägi tunnus, kuna on piisavalt aktiivset vitamiini vormi. Ja et piisav B12 ei olegi piisav, kui aktiivset vitamiini pole. Muidugi maksab aktiivse vitamiini analüüs palju enam (32 eur). Samas ei peaks see ravikindlustusmaksu maksjale ju probleem olema? Kuid võta näpust, juba on siin-seal uudiseid, et perearstikeskused veganitele tasuta proove ei tee.
Kui sul on 4 või enam last, keda arst kahtlustab haiguses ja sa oled sunnitud tõestama oma tervist, siis pead sa olema suurema rahakotiga.
l
Vaata Synlabi juttu B12st: