Juba pikemat aega on Lääneriikides probleem ravimite üleküllusega veevarudes. Nimelt sisaldab ka kraanivesi antibiootikumide, beebipillide, depressantide, valuvaigistite ja diabeediravimite jääke. Suurim probleem on USAs, kuid Prantsusmaa ja Inglismaa ei jää palju maha. Kas ennetamine aitab seda probleemi Eesti ära hoida?

Mure droogidega veekogudes on olnud juba aastaid ning selliste kemikaalide tase aina kasvab, sest erilisi meetmeid selle pidurdamiseks pole vastu võetud.
Seega tegemist pole enam inimeste üleravimisega, vaid ka keskkonna saastamisega – seda kutsutakse [highlight]ravimisaasteks[/highlight].

USAs on üks levinumaid saastajaid 2. tüübi diabeedi ravim Metformin, nagu selgus äsjasest uuringust. Ravim vallutab Michigani järve, põhjustades kaladel hormonaalseid häireid. Tuleb välja, et Metformin muudab “meeskalad” naiselikumaks! Teadlased võrdlevad seda suguhormoone mõjutava BPA ja ftalaatidega. [highlight]Iroonia on selles, et 2. tüübi diabeet on täielikult ravitav ilma igasuguste ravimiteta![/highlight]

Lisaks diabeediravimile leitakse aina tihedamini veest ka progesterooni (beebipillidest), androstenedioone (hormoonravi testosterooni tõstmiseks), antibiootikume ja triklosaani (tavalistes hambapastades).

“Need droogid ei lagune inimese kehas pärast seedimist lõplikult ära, vaid eritatakse välja ning jäätmetöötluses ei suudeta neid eraldada. Vanade ravimite vetsupotist allalaskmine toob kaasa sama probleemi. Kui Metformin põhjustab kaladel reproduktsioonihäireid, on see väga alarmeeriv ka inimestele!” ütleb Wisconsini ülikooli teadur Rebecca Klaper.

Muide, ka Eestis on Metformin diabeediravimina laialt kasutuses.

Kraanivesi ei kõlba enam joomiseks?
Mida vähem joogikõlbulikku vett, seda enam tarbitakse limonaade ja muid magusaid karastusjooke. Nii juhtus Kalifornias, kus viimasel ajal on olnud mitmeid veesaastatuse probleemid. Sellised joogid aga on tervisele kahjustavad ning viivad inimese jälle… ravimiteni.
[highlight]Eestis vähem, kui Läänes rohkem leidub kraanivees ohtlikke kemikaale nagu arseen, nitraadid, pestitsiidid, erinevad jäägid ja bakterid, isegi uraan. USAs on enamus sellisest saastest pärit loomavabrikute jääkidest.[/highlight]

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni 2011. aasta raportis kirjutatakse: “Uuringud tavapärase joogivee puhastamise osas on näidanud, et koagulandid on ravimite eemaldamise osas ebaefektiivsed. Kloor suudab eemaldada kaudselt 50% uuritud ravimitest, samas on kloramiinil veel väiksem eemaldamise efektiivsus. Ühendid, mida sai klooriga paremini eemaldada kui kloramiiniga on teatud antibiootikumid. Uuenduslikumad veepuhastussüsteemid nagu osoonimine (ozonation), täiendatud oksüdatsioon, aktiivsüsi ja membraanid (nt nanofiltrid, pöördosmoos) annavad uurimuste kohaselt teatud ravimijääkide osas kõrgema eemaldamise tulemuse.”

Diabeedi puhul pole tegemist suhkruhaigusega. Tegemist on rasvaga ja suhkru probleemiga, kus rasv segab suhkru liikumist. Olen seda tänaseks proovinud ja minu kogemuse põhjal taandub 2. astme diabeet kahe nädalaga, kuid peab olema järjekindel – väherasvane taimne toit suure osa elustoidu ja roheliste smuutidega teeb imesid, nagu ka paastumine.

Allikad:
Journal Sentinel
Mercola.com
WHO – pharmaceuticals in drinking water