Dr Michale Greger selgitab oma viimases artiklis, et igasuguse liha kuumutamine muudab selle inimesele mürgiseks.

Dr Gregeri blogist:
Kui küpsetada kõrgel temperatuuril imetajate, kala või linnu lihast, tekivad kantserogeensed kemikaalid, mida nimetatakse heterotsüklilisteks amiinideks (heterocyclic amines), mis soodustavad rinna-, soole-, kopsu-, pankrease ja eesnäärmevähki. Isegi, kui välistada riskantsed küpsetamismeetodid nagu grillimine ja praadimine, peab arvestama, et kui küpsetada kana 176 kraadiga kõigest 15 minutit, on selles arvestatavalt vähkitekitavaid osasid.
Küpsetatud lihas tekkinud mürgised osad aitavad rinnavähi arengule kaasa sama palju kui puhas östrogeen. Lisainfot saad, kui klikkad allolevale lingile.

Kuigi igasugune lihasöömine on kahjulik ja igasugune liha kuumutamine muudab selle mürgisemaks, siis dr Greger kirjutab, et eriti kantserogeensed on praetud peekon ja praetud kala, kuid ka nahata kanarind on üks ohtlikumaid. Lisaks on kanalihas ka kõige rohkem naatriumit, kuna kanalaipa süstitakse kaalu tõstmiseks soolalahust.
Ta peab kõige vähem ohtlikuks keedetud liha. Uuringud näitavad, et kui süüa liha, mis on kuumutatud max 100-kraadini, siis kahjustab see vähem kui muul moel valmistatud lihad.
Lisaks jõuavad loomadesse ka keskkonnamürgid, mistõttu leiab neid eriti just veise-, linnu- ja kalalihast.

Heterotsüklilise amiini tase võib kehas päris nullini langeda, kui hoiduda liha söömisest kasvõi ainult 24h. Kui sa nt praktiseerid Lihavabu Esmaspäevi, siis teisipäeva hommikuks ei leia enam uriinist kõige populaarsemaid mutageene (PhIP ja MeIQx).

Lisaks lihale saab heterotsüklilise amiini laksu ka sigarettidest, munast, juustust ja populaarsetest spordilisanditest (kreatiin). Spordilisanditest on leitud ka raskemetalle.

Dr Greger rõhutab, et heterotsüklilised amiinid pole ainukesed “liha” kantserogeenid, mida leidub ka sigaretisuitsus. Kuigi keha suudab ennast paljustki paari tunni või päevaga puhastada, siis on mõned lihast leitud saasteained, mis kehas akumuleeruvad.

Loe lugu, koos dr Michale Gregeri lisaviidete ja linkidega: Avoiding Cooked Meat Carcinogenes