Eesti esindajad käisid Berliinis tutvumas veganite õigusvaldkonnaga, et kodumaalgi taimetoitlastele soodsaid muudatusi sisse viia. Võiks ju meilgi olla seadus, mis kohustab avaliku asutuse sööklaid pakkuma vegan toitu.

Möödunud aastast kuulub ka Eesti Vegan Selts Rahvusvahelise Veganite Õiguste Allianssi (IVRA), ühenduse Berliinis toimunud teisel rahvusvahelisel kohtumisel osales ka Eesti esindus.

 

 

Häid uudiseid toodi Portugalist, kus kohalik taimetoitlaste ühing on saavutanud uue seaduse kehtestamise, millega kohustatakse kõigi avalike asutuse sööklaid pakkuma vegan toiduvalikut. Samuti on sealses tsiviilkoodeksis nüüdsest antud loomadele õiguslik staatus.

Juristid Saksamaalt, Itaaliast ja Austriast tõid näiteid oma lähenemisest veganite diskrimineerimise juhtumite puhul, sealhulgas seoses koolitoiduga, mis on osaliselt lõppenud positiivsete kohtulahenditega. Põhiliseks probleemiks on osutunud mittereligioossete veendumuste piiratud kaitse võrreldes usuvabaduse kaitsega paljudes riikides.

Aktuaalseks teemaks on tõusnud piimatoodete kaitstud nimetused (piim, koor, või, juust), mis takistavad alternatiivsete vegantoodete sarnast tähistamist. Kuigi regulatsioon on eriti karm piimatoodete puhul, on mõnedel tootjatel tekkinud probleeme ka lihaalternatiivide nimetustega. Tegemist on Euroopa tasandi õiguseeskirjadega, mida on erinevates riikides jõustatud vahelduva rangusega, kuid ilmselt on piima- ja lihatööstus selles küsimuses viimasel ajal aktiveerunud vegantoodete üha suureneva populaarsuse tõttu.

Puudutati ka muudatusi Euroopa Inimõiguste Kohtus hagide menetlusse võtmise osas, mis võib potentsiaalselt mõjutada ka veganeid. Eelduseks on nüüd, et enne inimõiguste kohtusse pöördumist on täielikult ammendatud kõik liikmesriigis kättesaadavad õiguskaitsevahendid ehk läbitud kõik kohtuastmed.

Järgmine sümpoosium toimub 2018. aastal Šotimaal Edinburgh’is.
Loe eelmise sümpoosiumi ja veganite õiguste deklaratsiooni kohta siit.

Allikas:
Eesti Vegan Selts