Esmakordselt ajaloos: 2013. aastal söödi farmikalade liha rohkem kui loomaliha. Kas sa tead, mida farmikalad söövad?
Kas sa teadsid, et maailmas “toodetakse” kalakasvatustes rohkem kalaliha kui loomavabrikutes veiseliha? Ja et 2013. aasta oli esimene, kus inimesed sõid rohkem farmikala kui vabast loodusest püütud isendeid.
2011. aastal ületas esimest korda maailma ajaloos farmikalade tootmine veiseliha tootmise. See vahe suurenes veel rohkem 2012. aastal, kui kalakasvatustest tuli toiduturule 66 miljonit tonni kalaliha, veiseliha aga 62 miljonit tonni.
2013. aastal sõid inimesed esimest korda ajaloos rohkem kalakasvatustest pärit kalu kui vabast loodusest püütud kalu.
Tavaliselt peetakse kala loomalihast tervislikumaks variandiks. Kuid [highlight]kalakasvatustes lisatakse söödale antibiootikume, sünteetilisi pigmente (et liha oleks erksat värvi), sünteetilisi vitamiine, pestitsiide, lisaks veel eriti mürgiseid ühendeid nagu vasksulfaat (et võrkudel poleks vetikaid).
Uuringud on näidanud, et farmikalade liha sisaldab rohkem elavhõbedat, dioksiini, PCBsid[/highlight] jne.
Tavapäraselt söödeti nendele kaladele kunagi väiksemaid kalu nagu sardiine, aga et kalavarud on maailmas otsakorral, on mindud üle väga võikale söögile – [highlight]sellistele kaladele söödetakse looma- ja linnuvabrikute jääke, GMO soja, kalatööstuse jääke ning taimeseid seemneid. Ent siiani läheb 43% maailma krilli püügist farmikalade söögiks![/highlight]
Lisaks sellele, et inimesed söövad selle kokteili endale sisse, jääb see kõik ju ka merepõrandale, kogunedes ning saastades ka ülejäänud mereelu ning metsikuid kalu.
Just sel põhjusel ei luba maailma suurim kalakasvataja Norra paigutada kalakasvatusi jõgede või allikate juurde, kus elavad ka metsikud loomad. Suureks probleemiks on see aga Kanada ja USA piiri lähedal.
Ka levivad sellistes kasvatustes hästi viirused, tavalisemad neist on meretäid, lõhe leukeemia viirus, nakkav lõhe aneemia viirus, reoviirus… – enamus kaladele surmavad.
Kalakasvatustega on sama teema, mis loomavabrikutega, lihtsalt meres. See, mida loomavabrikud teevad meie vihmametsadega, teevad kalavabrikud meie ookeanidega. Sellel kõigel on nii inimeste kui maa tervisele väga sügav mõju.
Dr Joseph Mercola kirjutas FoodRevolution´i blogis kalapidamisest põhjaliku artikli, soovitan! Kui sa sööd kala, siis see on informatsioon, mida sa peaksid teadma.
Vaata ka filmi Salmon Confidential
Muide, pildil on Kreeka kalakasvatus, Kreeka on üks Euroopa suurimaid kalakasvatajaid.
Allikas:
FoodRevolution.org