Tal Gilboa on praegu Iisraeli prominentsem loomakaitsja, sest ta võitis populaarse tõsielusarja The Big Brother, muutes nii veganismi üleriigiliseks jututeemaks.

Tundub, et 2014. aasta on Iisraelis veganismi arengus murdeline. Tänavu jaanuaris kirjutasin banaanisaarel, et veganism on koguni nii populaarne, et suurest osast elanikest on saanud taimetoitlased – Israelist saab maailma esimene vegan riik.

Nüüd juhtus nii, et tõsielusarja The Big Brother 1. ja 2. koht läksid veganile! Big Brother (Suur Vend) on saade, mis jälgib kolme kuu jooksul ühe katuse all elavate inimeste elu. Elanikud hääletavad üksteist ise välja, kuni lõpuks jääb üks võitja.

Kogu tõsieluseriaali jooksul selgitas Tal järjekindlalt loomatööstuse olukorda, rääkis loomade kannatustest ning ergutas vaatajaid astuma samme veganismi suunas. Tema mõjul alustasid veganismiga veel 4 osalejat (kokku oli 18), üks neist saigi teise koha. Muide, Tal oli saate 6 hooaja jooksul esimene, kes polnud nõus saabuma majja saate autoga – sest autos olid nahkistmed.

60% vaatajatest teatasid, et saate mõjul muutsid nad oma söömisharjumusi. Tänu Tal´i osalemisele sai veganismist kuum jututeema nii kodudes, meedias kui tänavatel. Big Brother on muide riigi vaadatuim saade.

[highlight]Iisraeli finantsajakirjas Globes avaldatud uuring näitab, et 49% vaatajaist muutsid Tal´i mõjul oma suhtumist lihatööstusesse ja loomade piinamisse.[/highlight]

Kas sinu teadlikkus loomade kannatustest lihatööstuses muutus tänu Big Brother´i vaatamisele?Change in awarness

Kõige hämmastavam on aga see, et uuringu kohaselt muutsid või on oma toidukäitumist muutmas koguni 60% vaatajatest!

Kas sa oled hiljuti oma söömisharjumusi muutnud või plaanid neid muuta?Change in eating habits

Sarja produtsendid tunnistasid, et vähesed uskusid vegan-tüdruku ellujäämisesse, kuid Tal üllatas juba esimesest hetkest. Produtsendid seadsid Tal´i erinevatesse rasketesse situatsioonidesse, lootes, et ta murdub. Kuid Tal osutus tugevamaks, kui algselt selgus.
Näiteks palgati üheks elanikuks näitleja, kes pidi mängima loomapidajat ning Tal´i provotseerima. Kuid Tal istus temaga maha ja rääkis südamest-südamesse – sellest sai üks sarja meeldejäävaim stseen.

Kaks finalisti, mõlemad veganid. Vasakpoolne on võitja Tal Gilboa.
Kaks finalisti, mõlemad veganid, lõppotsuse ootuses. Vasakpoolne on võitja Tal Gilboa.

Veel üks meeldejääv moment oli siis, kui Tal tõi majja veganist sõbrad, kes tutvustasid oma elustiili ning koos teiste osalistega vaadati tõsielufilmi piima-, muna- ja lihatööstuse telgitagustest – pisarad voolasid isegi meestel. Üks osa sellest filmist sai ka filmilindile ning seda nägid kõik vaatajad, vanusest hoolimata – kahtlemata oluline hetk tervele vegan liikumisele.

Pärast Tal´i võitu pidas saatejuht väga südamliku kõne, öeldes, et Tal avas paljudele maailma, millest enamus midagi ei teadnud, ning astus välja nende eest, kes ennast ise kaitsta ei saa.

Lihtsalt vaimustav, tõeliselt rõõmustav uudis… Iisrael tundub aina enam nr 1 vegan-koht, kuhu minna!

Allikas:
The Vegan Women