Iisraelis on käimas revolutsioon! Kui nii edasi läheb, võib Iisraelist saada maailma esimene vegan riik. 8 miljonist elanikust 1 miljon ei söö liha ja teine miljon kaalub taimetoitlaseks või veganiks hakkamist. :)

Iisraeli taimetoidusõbralikkusest on juba ammu räägitud, kuid nüüd keerutavad mööda taimetoidu lehekülgi uudised, et veganism on seal viimasel paaril aastal kohe eriliselt tuule tiibadesse saanud.

2014. aasta alguses avaldati prominentses Iisraeli ajakirjas uurimus, mis kinnitas et Iisraeli 8 miljonist elanikust on 5% veganid, 8% defineerivad end taimetoitlasena, üle 1 miljoni on täiesti ilma lihatoiduta (13%) ning teine miljon (13%) plaanib samuti lihast loobumist või suisa veganiks hakkamist. 40% küsitlejatest vastasid, et mõni nende lähedane on taimetoitlane.

2013. aasta detsembris teatas Iisraeli juhtiv finantsajakiri, et kohalik piimatööstus pole kunagi nii madalas seisus olnud. Sellele vastas valitsus piimatööstust subsideerides (kui enamus enam piimatooteid ei poolda, siis see ka tulevikus kahjuks läbi ei lähe, sest jagatakse ju kodanike raha). Samas saadab edu neid piimatootjad, kes on suutnud ennast ümber orienteerida taimsetele piimatoodetele.

Iisraeli ühe suurima kohvikuteketi Cafe Greg´i esindaja ütles aasta tagasi, et viimasel aastal on nõudlus vegan toitu ja jookide järgi tõusnud kuni 40% nii et nad tegid lisaks 11 toiduga vegan menüü! Tänaseks, pool aastat hiljem, on huvi vegan toitude vastu nii kasvanud, et menüüs on juba 24 taimset hõrgutist.

Ameerika juut pööras Iisraeli rahva veganiks?
Iisraelis on tavaline, et liha väga ei sööda, kuid see-eest tarbitakse muid loomseid toite nagu piim, munad ja mesi. Samas on veganite seas lemmikud sealkandis levinud tuntud taimsed palad, näiteks hummus, falafelid, tabbouleh.

Veganismi põhimõtted leidsid laiemat vastukaja, kui kaks kohalikku loomade eest seisjat panid YouTube´i üles ameeriklasest juudi Gary Yourofski video taimetoitlusest ja lisasid sellele heebreakeelsed subtiitrid.
VAATA EESTIKEELSETE SUBTIITRITEGA SIIN
Mõned peavad Garyt kriminaaliks või suisa terroristiks, tal on keelatud siseneda Kanadasse ja Inglismaale ning teda on mitmeid kordi arreteeritud. Kanadas oli ta 77 päeva kõige karmimas vanglas, kuna murdis 1997. aastal sisse kohalikku karusnahakasvatusse ja vabastas sealt 1542 naaritsat.
Gary oli mitu aastat PETA poolt rahastatud ja pidas loenguid keskkoolides, kolledžites ja ülikoolides. Ta on värvikas ja otsekohene ütleja, soovitan tema kõnet vaadata.

Gary video sai millegipärast Iisrealis eriliset kuumaks ja kaks aktivist, kes selle heebrea keelde tõlkisid, Amir ja Erlich, hakkasid lisaks jagama siis ka veganismi tutvustavaid lendlehti. Tänaseks on teada, et Gary kõnet on vaadanud üle poole miljoni iisraellase. Eelmisel aastal tegi ta Iisraelis ka tuuri ja nüüd on tema sõnumit kuulnud pea 700 000 inimest!

Kogu see teema jõudis suurde meediasse ning inimesed lihtsalt massiliselt muutsid oma elusid. Hämmastav doomini efekt! :)

Selle kõige tulemusel on Iisrael eriliselt vegan-sõbralik. Leidub vegan-kokanduskursuseid, vegan blogisid, veebipõhiseid vegan-programme toitumiseks, kohalikke vegan toidu äppe (nt Vegan Friendly, mis aitab leida veganile sobilikke hotelle, poode, kohvikuid jne), vegan cateringe, vegan poode (kõik on vegan alates lemmikloomatoidust kuni kondoomideni), vegan lapsevanemate kogukondi jne.

Kuidas nad seda tegid?
Kõigepealt oli Gary kõne, mida on vaadatud Iisraelis peaaegu miljon korda. Seejärel avaldas telejaam uudiseid inimeste massilisest huvist veganismi vastu. Edasi tegi riiklik televisioon seeria saateid, avalikustades liha-piima-muna vabrikutes toimuva. Kõik muu on juba kohaliku vegan-kogukonna tehtud.


Allikad:

tabletmag.com
theveganwomen.com