Kuidas muuta mantrad igapäevaelu osaks?
Hommikujooks, -kõnd või hoopis joogaharjutuste tegemine – igasugune hommikune keha liigutamine on kasulik nii füüsisele kui vaimule, eriti kui see siduda veel mantrate laulmisega.
Mantrat, mis tuleb sanskriti keelest, tõlgitakse kui sõna, mis juhib meelt. Nii on see abiliseks paljudes idamaistes praktikates keskendumiseks, mediteerimiseks või tervendamiseks. Mantrate mõju toimub läbi sõnade tähenduse, rütmi, helikeele ja nende koostoimel tekkiva vibratsiooni.
Mantraid sobib laulda, lausuda või kasvõi mõttes korrata igal ajal. Eriti hea on seda teha aga hommikuti, enne tööde ja muude toimetustega alustamist. Ameerika mantramuusiku ja kundalini jooga õpetaja Snatam Kauri jaoks algavad päevad varahommikuse paaritunnise praktika ehk Sādhanāga, mille osadeks on püha India teksti Jap Ji retsiteerimine (palvete ja pühakirjalõikude esitamine ühel noodil lauldes), kundalini jooga harjutused, mediteerimine ja mantrate laulmine.
Tekstiread, mida lauldakse, on valdavalt sanskriti- või gurmukikeelsed. Nende mõistmine on kasuks, aga mitte ilmtingimata vajalik. „Ma julgustan kõiki lugema nende tõlkeid nii sageli kui võimalik. Neis on peidus väga suur tarkus. Kuigi tegelikult ei ole vaja teada nende sõnade tähendust, et neist kasu saada,“ selgitab Snatam Kaur mantrate mõju.
Järgnevalt 8 soovitust, kuidas mantraid oma igapäevaellu integreerida:
1. Loo praktikaks spetsiaalne koht
Meil on ruum, kus süüa valmistada, meil on ruum, kus magada, meil on ruum, kus ennast pesta, kasulik oleks Snatam Kauri sõnul luua endale kodus ka ruum või ruumiosa, kus mediteerida, aeg maha võtta ja mantraid laulda. Selle võib sisse seada oma maitse järgi, sättides sinna näiteks küünla, lilleõie, inspireeriva pildi, teksti, istumiseks väikse vaiba või muu tuju- ja energiat tõstva eseme.
2. Atmosfäär olgu mõnus ja toetav
Meditatsiooni ja mantrate laulmise ajal muutub inimene tundlikumaks kõiksuguste helide, lõhnade ja muu ümbruses oleva suhtes, mis tema praktikat ei toeta või vastupidi just toetab. „Võib-olla mõni konkreetne pilt seinal ei ole toetava energiaga, võib-olla on sul vaja avada aken, et värsket õhku sisse lasta. Jälgi, mis sulle antud hetkel toeks on ja mis mitte,“ soovitab Snatam Kaur.
3. Hommik on praktikaks parim aeg
Varahommik on parim aeg mediteerimiseks ja mantrate laulmiseks. Selle käigus võib kogeda Snatam Kauri sõnul paraku aga suurt mõtete tulva. „Ära muretse selle pärast. Trikk on mitte nende mõtetega kaasa minna, vaid lasta mantratel oma tööd teha ja sügaval tasandil toimida,“ selgitab ta.
4. Värskendav dušš ja jooga äratavad üles
Kui eelistad mantraid laulda hommikul, siis värskendav dušš ja joogaharjutused enne seda loovad veel mõnusama kogemuse. Kui dušši all käidud, siis pane selga mugavad riided, millega on võimalik harjutusi teha ja hiljem vabalt pikemat aega istuda. Jälgi, et saaksid istudes vabalt hingata, see on mantrate laulmise puhul eriti oluline. Eelista soovitavalt naturaalsest materjalist rõivaid.
5. Istumiseks vali vaip või padi
Mantrate laulmisega alustamiseks vali istumise alla tekk või vaip, mis tehtud samuti naturaalsest materjalist, näiteks puuvillast. „Hea on, kui on olemas ka padi, aga mitte liiga suur,“ täpsustab Snatam Kaur. „Naturaalsest kiust kangad on närvisüsteemile head. Nii et, kui su lemmik joogamatt on tehtud sünteetilisest materjalist, siis kata see millegi naturaalsega,“ soovitab ta. Ka tasub Snatam Kauri sõnul kasutada praktiseerimiseks pidevalt sama matti või vaipa. Eriti, kui sa reisid palju. Siis on matt või vaip see tuttav asi, mis muutub ära olles nö koduks.
6. Säti ennast mugavalt sisse
Säti ennast istuma, näiteks rätsepistesse. Peamine, et su selg oleks sirge. Kata ennast soovi korral mantrate laulmise ajaks sooja pleedi või salliga. Vali välja meelepärased mantrad (abiks võib olla esialgu näiteks YouTube – toim.). Seni, kui mantrate sõnu, hääldust, viisi ja tähendust alles õpid, hoia pilk neil. Kui asi juba selgem ja mantrad peas, siis võid silmad sulgeda ja lihtsalt muusikale ja mantratele keskenduda.
7. Väsimus on märk, et vajad lisapuhkust
Mõned inimesed jäävad mantrate laulmise ajal magama. „See kõik on ok,“ eriti, kui sa oled väsinud või haige, sõnab Snatam Kaur. See on märk, et vajad lisapuhkust. „Pea meeles, et mantrahelide keskel istumine aitab kaasa tervenemisele.“
8. Ole järjepidev
Mantramuusikat on tore aeg-ajalt kuulata. Suurem mõju on mantratel aga siis, kui praktikat järjepidevalt teha. Eriti hea, kui leiaksid iga päev ühe ja sama kellaaja, millal mantraid laulda või kasvõi kuulata.
TASUB TEADA
Maailmakuulus mantramuusik Eestis
16. oktoobril kl 19 annab Tallinnas Nordea Kontserdimajas kontserdi maailmakuulus mantramuusik Snatam Kaur. Kontserdil „Sacred Chants Concert with Snatam Kaur and Friends“ saab kuulda laule, mis põhinevad traditsioonilistel sikhi mantratel, kuhu on põimitud hulka ka ingliskeelseid värsse. Snatam saadab end harmooniumil ning samuti viiulil ja kitarril. Enamike laulude ajal on oodatud publik ka kaasa laulma.
www.piletilevi.ee
Signe Sillasoo
Allikas:
Snatam Kaur „Original Light“