Olnud 40 päeva paljalt kõrbes avastas Markus oma sisemise tõe ja on sellest ajast peale inimesi inspireerinud. Tänases loos avab Markus oma mõtted vananemisest, geenidest, pikaealisusest, armastusest, räägib vähist ja Angelina Jolie rinnaopist ning veidi vegan kehakulturismist.

Markus Rothkranzi intervjuu 2.osa. Esimest osa saab lugeda siin.

Üks su populaarsemaid raamatuid on „Heal Your Face“, mis räägib lahti vananemise tausta. Sa oled seda meelt, et see, mida peetakse tavaliseks vananemiseks on tegelikult keha lagunemise ja kurnatuse tulemus. Tutvusta seda vaadet.Heal your face Välimus on sisemuse peegeldus. Seepärast kreemid ei aita, need varjavad korraks sümptomi, aga põhjus jääb ju alles.
Kui sul tulevad kortsud ja vaod ja plekid ja sa “vananed”, siis see tähendab, et sees on midagi korrast ära. Kõik su näos on seotud kehaga. [highlight]Näiteks kui sul on nina juures vaod või jooned (ninast suuni nagu naeratamisel), siis see näitab, et su soolestikus on probleeme. Silmanurkades ja kulmude vahel olevad jooned viitavad maksale. Kotid ja kortsud silmade all – neerud.[/highlight]
Kui sa õpid seda kõike lugema, siis sa saad ennast aidata.
Muidugi mõjutab toit. Aga kui sa vihastad palju, siis see mõjutab su maksa. Kui sa oled emotsionaalne ja nutad palju, siis see hakkab mõjutama neere. [highlight]Sul on 32 hammast ja 32 seljalüli. Iga hammas on seotud erineva kehaosaga. Kõik on seotud.[/highlight] Kui sul on näiteks pankreas nõrk, siis hammas, mis on sellega seotud, muutub ka kohe nõrgemaks, ta ei saa enam nii palju eluenergiat. Kui pankreas ei talu enam kehas olevat suhkrut ja sellega seotud hammas hakkab lagunema, siis me tõmbame hamba välja või plommime täis. Aga miks me ei mõtle, et miks just see hammas, mitte selle kõrval olev? See hammas tahtis sulle midagi öelda, see pole juhuslik. Nagu ka jooned ja punnid näos, need on nagu tuled auto armatuuril.
Kui sa nutad palju, oled õnnetu, siis tulevad ka isud, inimene püüab saada toidust lohutust. Ja siis järsku saab toidust probleemi põhjus. Aga vaata tagasi, leia põhjus, miks sa oled õnnetu.
Hiina meditsiin on teadnud seda juba viimased 3000 aastat. Hiina arst ütleb puhtalt peale vaadates, mis inimesel viga on.
Lahendused probleemidele on alati meil silma all – sõna otseses mõttes, näost on näha.
Kui sa pole õnnelik, siis see paistab su näost ja kehast välja.

Markus Rothkranz_350x260Nii et inimeste vananemine pole normaalne? Mis on su mõtted pikaealisusest?
Me oleme siin, et midagi teha. Kõik, mis meil on, on meile laenuks – nii suhted, inimesed, asjad meie elus, kaasa arvatud meie keha. On teooria, et oleme siin kindlatel põhjustel ja kui see põhjus saab täidetud, siis saame edasi liikuda. Pole mõtet sellest elust kinni hoida, see pole sul viimane. Mõtle, et sa oled lõbustuspargis ja sõidad kogu aeg sama atraktsiooniga. Milleks, kui on nii palju teisi lahedaid sõite, mis sa võiks teha! Eluga on sama.
Mis puutub vananemisesse, siis on jälle hea vaadata loodusesse. [highlight]Ma pole näinud hirvesid, kes on vanad, paksud ja kiilakad. Nad on kõik ilusad ja siis nad lihtsalt üks päev surevad, sa ei saa aru, kui vana mõni loom on, nad näevad kõik sarnased välja.[/highlight]
Vananemine pole normaalne. Sa ei peaks minema kiilaks, halliks ja kortsu ning viimased 40-50 aastat oma elust lihtsalt aeglaselt sisemiselt lagunema. See näitab, et midagi on valesti. Sa peaks viimse päevani nägema hea välja, olema terve ja tugev, nautima seksi ja kõike muud. Sa peaks terve elu viimse päevani olema ilus.
Kuula oma sisemist häält, ela ilusat elu, väärtusta kõike, mis su teele satub. Ära muretse elu pärast, kõik avaldub omal ajal.

Palju räägitakse armastusest ja selle seosest hea tervisega. Mis roll on sinu arvates enesearmastusel?
Kui sa jätad kõik seljataha, siis sa enam ei kategoriseeri asju. [highlight]Kui sa oled iseendaga kooskõlas, rahus ja armastuses, siis sa tunned seda kõige eksisteeriva vastu, mis terves universumis on. [/highlight]Sul on nagu uued prillid, sa hindad kõike, ka seda, mis enne võis tunduda ebameeldiv või raske. Keerulised olukorrad on kingid, sa lihtsalt ei mõista seda kohe. Iga raskus annab sulle julgust seista vastu katsumustele. Nagu sõjaväes treenitakse lahinguks, su peale karjutakse ja sunnitakse tegema raskeid trenne – see kõik on selleks, et sa peaks lahingus vastu. Nii on ka elus. Kõik raske on kingitus, see on antud selleks, et sa saaksid veel paremini hakkama.

Kuidas oma sisemise häälega uuesti kontakti saada?
Kui palju juhtub elus asju, kus sa teed ratsionaalse ja hirmupõhise otsuse ning pärast kahetsed, sest sul oli kogu aeg kõhutunne hoopis teises suunas?
Inimesed, kes muudavad maailma, on need, kes on uudishimulikud ja iseenda vastu ausad. Neid ei huvita teiste arvamus, nad järgivad oma sisemist häält. See hääl on meil kõigil. Paljud ei taha seda kuulata, sest nad kardavad radikaalset muutust, mida see võib kaasa tuua.
Esimene kõige lihtsam samm oleks võtta suur kast ja panna sinna 20% oma asjadest – hakka lihtsalt asju ära andma. Võta endale näiteks plaani, et sa teed selle järgmiseks nädalaks ära.
Mis siis, kui sa teaks, et järgmine nädal juhtub loodusõnnetus ja su maja laguneb, mis asju sa siis kaasa võtaks?
Teiseks puhasta oma keha. Tee sooleloputusi (klistiiri), lõpeta jama söömine.
Selline puhastumine mõjutab tervet elu – sa muutud igat pidi kergemaks. Uni on parem, emotsioonid ja suhtlemine on kergem, tuju on rõõmsam. Sa tunnetad ennast paremini ja su sisemine antenn hakkab ka paremini tööle.

Markus6On inimesi, kes panevad oma elu ja olemise geenide ja saatuse süüks. Mida sa sellest arvad?
Kogu see geneetikateema on täielik nali! Ma kirjutasin sellest oma raamatus. Teadusesse usutakse palju, nii et ma toon näite siit.[highlight]Epigeneetikas on võidetud neli Nobeli preemiat. Epigeneetika on ala, mis on tõestanud, et inimene saab ise oma geene mõjutada, DNAd saab muuta sekunditega kõigest mõttejõul! [/highlight]Jah, see on tõestatud ja auhinnatud teadmine, aga see pole kuigi levinud!
Võib-olla sa pärisid kehvad geenid. Mõtle näiteks vanale majale. Võib-olla sulle meeldib selle tunnetus, välimus, idee. Mis sa siis teed? Sa võtad selle tükkideks lahti ja alustad täiesti nullist, puhastad ja ehitad uuesti üles. See on ikka sama maja, aga sa tegid selle uueks ja just selliseks nagu sulle sobib. Geenide pärimisega on sama asi. Jah, sa oled ehitatud just sellistest ehitusblokkidest nagu su vanemad – nende toitumine, mõtlemine, keskkond. Vaata mööda hirmupõhisest ühiskonnast.
Vaata näiteks toitu. Me oleme ainus liik maal, kes küpsetab oma toitu. Me oleme ka ainukesed, kellel on vähk, diabeet, südame-veresoonkonnahaigused, leukeemia jne jne…
Niipea kui sa hakkad sööma nii nagu looduses on inimesele ette nähtud, need probleemid kaovad. Enamus juba esimese 30 päevaga! Universumis on selge, mismoodi asjad käivad, kui inimene enam sellele vastu ei võitle, kogeb ta noorenemist ja tervenemist.
Inimesed otsivad keerulisi vastuseid. Tegelikult on tõde nii lihtne! Iga putukas, sipelgas ja liblikas saab sellest aru.
Kui sa paned vastsündinud beebi vette, siis ta teab, et peab hinge kinni hoidma ja jalgade-kätega vehkima – kust ta seda teab? Või vaata kilpkonni, ema matab munad liiva sisse ja kui neist pisikesed kilpkonnad välja tulevad, siis nad teavad, et peab merre minema, kui neil on takistus ees, siis nad lähevad ümber selle – kes neile seda õpetas, kuidas nad teavad?
Tões iseenesest on midagi, mis on meis kõigis, me kõik pärime selle. Teame, mis on tõde ka siis, kui me seda endale veel tunnistada ei taha.

angelinaKui Angelina Jolie´l rind eemaldati, sest tal leiti rinnavähiga seotud geen, rääkisid sellest kõik. Ja sina kirjutasid selle kohta ka oma arvamuse. Tutvusta seda ülevaatlikult.
Kui sa ei austa loodusseadusi, kui sa ei ela nii nagu loodus sind loonud on, kui sa teed midagi, mis on sulle halb, siis sellel on tagajärjed. Palju kirjutati, jah, et Angelina Jolie´l oli teatud geen, mis tähendab, et ta saab rinnavähi. See on nagu klaas, ja ütleme, et sellel klaasil on geneetline eelsoodumus kukkumisel puruneda. Aga mis siis, kui sa ei viska seda klaasi maha ja paned selle muuseumisse – see võib järgmised 2000 aastat seal seista. See konkreetne geen ei näita midagi.
[highlight]Pole vahet, mis sul on, loeb, mida sa sellega teed – kas sa toidad vähki või paned selle magama. [/highlight]Igaühel siin planeedil on vähk, bakterid, viirused, seened, hallitus, parasiidid – neist ei saa lahti, neid on viis korda rohkem kui inimrakke ja neid kõiki ei saa tappa ka, sest meil on neid vaja (nt bakteritest probiootikume).
[highlight]Mina vaatan neid kui prügimehi. Kui sa tekitad prügi, siis nad ärkavad üles ja hakkavad seda prügi ära sööma.[/highlight] Kõige rohkem söövad need tegelased suhkrut. Aga neid mõjutab stress, sest siis sa väsitad ära oma neerupealsed, mis toob kaasa madala maohappesuse, mistõttu su toit ei seedu korralikult ja hakkab sul sees mädanema, sa ei saa vajalikke toitaineid. Maohape on meie kaitsekilp, kui maohape on madal, siis pääsevad igast parasiidid meie seedesüsteemi sisse. Mida kaugemale asi läheb, seda rohkem hakkavad need tegelased sind sööma. Lõpeta vähi süüdistamine, see teeb lihtsalt oma tööd.
Rinna maha lõikamine ei tähenda, et sa ei saa vähki. Sa nagu peidaks end millegi eest, mis saab su nagunii kätte. Kui sa hoolitsed enda eest, teed trenni, sööd õigesti, sul pole stressi ja su elul on eesmärk – siis on võimalik, et sul on normaalne elu. Seni kuni sa bussi ette ei astu :).
Ma küsin rinnavähiga naistelt alati sama asja– milline oli su suhe. Pea kõikidel neil naistel oli probleeme enese väljendamisega, vaba olemisega, naiseks olemisega. Nad ei taju oma eesmärki, ei tunne ennast naiselikult, vajalikult, vabalt. Ja midagi nende sees hakkab surema. Hea koht kasvamiseks on seal, kus on palju rasva ja toitaineid, naistel on selleks ideaalseks kohaks rind. Rind iseenesest sümboliseerib elu, hoolitsust. Kui naine ei saa seda kõike teha, siis ta närbub. See toob meid tagasi algusesse – sa pead oskama asjadel minna lasta.
Geenid ei too vähki. Sa toidad probleemi oma mõtete ja elustiiliga.

markus hantlidViimasel ajal oled sa hakanud rääkima ka vegan kulturismist ja panid kokku oma valgusegu. Mis on veganitel lihaste kasvatamisel oluline?
Kui sa tahad muskleid, siis sa pead trenni tegema. Kui sa tahad saada suuremat keha, siis sa pead lihtsalt rohkem sööma, aga õiget toitu. On ju teada, et toorveganist kulturistid teevad vähem trenni ja nende tulemused saabuvad kiiremini ning püsivad kauem. Seejuures pole nad nii agressiivsed ega haise ammooniumi järgi, neil on terved liigesed ja nad taastuvad kiirelt.
Minult küsitakse palju, kust ma valku saan. Valk koosneb aminohapetest ja seda on ka tavalises murus. Kuidas muidu lehm nii suureks kasvab? [highlight]Meie planeedi kõige suuremad ja pikima eluga loomad – elevandid, jõehobud, ninasarvikud, gorillad – ei söö liha või muud loomset.[/highlight]
Lihasöövad loomad ei ela kuigi kaua, nende keha on teistmoodi loodud. Neil on väga tugev maohape. Oled sa kunagi vaadanud, kuidas lihasööja teist looma sööb? Ta väga ei närigi seda liha, lihtsalt neelab alla. Neil on nii tugev maohape, mis lagundab ka sulgi, karvu, konte… Ma teen ettepaneku mõnel inimesel seda proovida, kas tal ka nii tugev maohape on :). Hädaolukorras, kus pole midagi süüa ja sa närid selle läbi nagu hull, okei. Indinaanlased tegid seda mõnda aega. Aga me ei ela hädaolukorras enam!
Ma hakkasin endale valgusegu kokku segama, sest ma tahtsin seda ise proovida ja sest vegan kulturistid on minult seda küsinud. Liigub küll vegan valgupulbreid, mis on tehtud riisist, herne valgust ja kanepist, aga need maitsevad nagu kriit, nagu sööks muda, õudne. Leidsin midagi palju paremat nii maitselt kui toimelt. Selles on durian, piinia seemned, kaktust, kinoa ja pruuni riisi idandid, kõrvitsa seemneid, herneid, amla marjad, vanilje, rohelist kraami nagu alfalfa, chlorella, spirulina, nõges… Leidsin Venemaalt ühe piiniaseemnete turustaja, nad külmutavad neid, nii et seemned ei rääsu. Piinias on rohkem asendamatuid rasvhappeid ja valku kui teistes seemnetes-pähklites.

makus_billboard101l
Sinu töö põhialuseks on see, et kõike saab ravida, olgu see emotsionaalne, vaimne, füüsiline. Sa julgustad inimesi minema tagasi oma tõe juurde, elama südamest. Sinu töö oluline osa on ka vabadus. Ja sa aitad inimesi, et nad leiaksid endas vabaduse ja tahte seda kõike teha. Kasvõi su viimane raamat “Free Food and Medicine”, kus sa räägid metsikutest taimedest, päikeseenergiast. Räägi sellest natuke.

Kui me mõtleme loogiliselt, siis toit tähendab restorani või toidupoodi. Selliselt oleme me programmeeritud. Inimestele ei mahu pähe, kui ma räägin, et need kollased võililled su ukse kõrval on söödavad. Siis öeldakse, et “ei-ei, see pole söödav, see on umbrohi”. Umbrohi on lihtsalt üks taim, mida ei taheta. Kui me midagi ei mõista, siis me lükkame selle endast eemale. Seesama umbrohi on tegelikult imerohi, sisaldab aminohappeid, mineraale, vitamiine… Sama suhtumine on meil ka poliitikas – kui me teist kultuuri ei mõista, siis peame õigeks neile enda oma peale suruda ja kuulutame neile sõja.
Umbrohi on metsik taim, mis kasvab igal pool tasuta ja on sulle tervislikum kui ükskõik milline toit supermarketist. Toidupoe taim korjati vähemalt nädal tagasi, see korjati liiga vara, see on kemikaalidega pritsitud. Sina saad korjata selle võilille ja süüa kohe. Võta leht ja vaata, milline see tunni pärast on – see vajub ära, jääb nõrgaks. Ja nüüd mõtle, miks see nädalaid tagasi korjatud toit supermarketist peaks siis sulle hea olema, mismoodi seda säilitatakse.
Loomad korjavad ja söövad kohapeal. Metsikuid taimi ei kasteta, ei harvendata, nende juured on sügavamal kui kultuurtaimedel.[highlight] Nad sirutavad oma juured kuni 100 meetri sügavusele ning toovad sealt toitaineid ka pealmistesse pinnakihtidesse. Need taimed on ellujääjad ja neid süües saab sinust ellujääja. Võililled, takjad, ohakad, nõges, teelehed, punased ristikud – need on ühed võimsamad taimed tervel maamunal![/highlight]
Kui olin Venemaal, siis avanes mulle seal hoopis teine vaatepilt kui Ameerikas. Neil pole seal kuigi palju raha, et osta kalleid kemikaale ja panna kokku ekstravagantseid ravimeid. Arstid on seal ühed vähemtasustatud inimesed. Inimesed lihtsalt pole nii haiged kui Ameerikas ja arste pole nii palju vaja, see pole nii kommertslik kui siin.

Soovitus neile, kes tahavad minna toorveganiks?
Sa pead seda ise tahtma. Ära tee seda teiste jaoks, siis sa pole õiges meelteseisundis. Tee seda selleks, et oma elu parandada. Puhasta ennast kahjulikust nii seespidiselt (toit, paast, klistiir) kui välispidiselt (suhted, asjad). Söö nii nagu sa sööksid looduses. Söö õuna, aga ära küpseta seda. Kui sa paned küpsetatud õuna mulda, kasvab sellel ainult hallitus. Kui sa paned elus õuna mulda, kasvab sellest õunapuu.
Kasuta blenderit ja tee salateid, aga kasuta tooraineks elus toitu. Ela loodusele nii lähedal kui saad.
Ma usun, et iga muutus saab alguse meist endast. Alles siis saame inspireerida teisi ja muuta maailma. Sinu lähedased hakkavad energeetiliselt üle võtma sinu energiat ja tahtma muutusi. Aga see algab kõik sinust. Ma luban sulle, et elus toidul lööd sa särama ja sind ümbritsevad inimesed vaatavad, et „vau, mis sinuga juhtus! Mida sa teed? Ma tahan ka selline olla!“
Sa puudutad neid ja see muudab planeeti. Me oleme kõik seotud.
Kui sa alustad toorveganismiga, siis sa hämmastad, kui hästi sa ennast tunned. Ja kui sa tunned ennast hästi, siis sa hakkad tegema paremaid asju, hakkad hoolima ümbritsevast. Aga kõik algab sinust endast.

Markuse veebilehed:
healanything.com
markusebooks.com
markusrothkranz.com
markusnews.com

Markuse südamlik tänu naistele, kes tema elu on õnnistanud:
http://www.youtube.com/watch?v=dbI-NQOTO0c

Allikad:
http://www.youtube.com/watch?v=YaMUdsCpxK4
http://wikibin.org/articles/markus-rothkranz.html
http://www.youtube.com/watch?v=wmNDxOPLn1U
http://www.youtube.com/watch?v=ek3XALggDZQ