Markus jättis 20 aastat tagasi oma senise Hollywoodi ideaalelu, andis ära kõik materiaalsed asjad, läks kõrbesse, võttis end paljaks ja oli seal järgmised 40 päeva. Pärast seda pole midagi enam sama. Täna on Markus üks säravamaid vegan elustiili, armastava ja tervikliku maailma eest kõnelejaid.

Olen ammu tahtnud Markusest kirjutada. Ausalt, ma enam ei mäletagi, kuidas ma temani jõudsin, aga mäletan esimest videot, mis ma temast aastaid tagasi nägin. See on seesama video üleval, sa pead seda vaatama! Ta on nii vaba ja vallatu :), nii muretu ja heas vormis. Minu jaoks oli toortoidu maailm kuidagi süngeks muutunud, kõik raiusid oma toitumist ja samu põhimõtteid… kõik olid ühesugused.
Markus on maailmakodanik ja inspireerija, ta ei räägi kunagi ainult toitumisest, vaid vaatab elu palju terviklikumalt. Lisaks on tema elukäik nii paeluv ja inspireeriv, et võimatu on seda kõike endast lihtsalt mööda lasta.

Markus2Ma ei tea, kas see on mingi saksa värk, aga mitmes videos lendleb Markus mingite kummaliste särkidega, ehted kaelas, lihased välkumas. Nats DJ Bobo 90. stiil. Aga see pole häiriv, vaid naljakas, meelt lahutav :).
Tegelikult teeb Markus vahel oma esinemistest suurema šõu, kus on muusika, valgusefektid, klipid – ja saalid on tuhandetest inimestest täis – nagu rokstaar!
See kõik on seepärast, et ta peab õpetamisest olulisemaks inspireerimist.

Tänaseks on Markus Rothkranz 51aastane. Ta on sündinud samal päeval kui mina – 3.augustil ja samal aastal kui mu ema – 1962.

Lühidalt võiks öelda, et Markus on filmimeister, kunstnik, ravitseja ja mitme raamatu autor (Heal Yourself 101, The Prosperity Secret, Freed Food and Medicine). Lisaks aitab ta inimesi üle maailma, peab loenguid ja oma toodete veebipoodi.
Markus3Enne kõike seda elas Markus Hollywoodis ja tegi visuaalseid efekte suurtele filmidele nagu „Total Recall“, „Die Hard“, pani kokku üle 200 telereklaami firmadele Chrysler, Pepsi, Polaroid, Volkswagen jt ning miksis muusikavideosid tuntud artistidele, kelle seas olid ka Missy Elliot, Steve Stevens ja Michale Jacksoni firma Moonwalker.
Pärast oma kõrbetrippi jätkas Markus mõnda aega meelelahutusmaailmas ning lõi kaasa kunstnikuna filmides „Jurassic Park“, „Lethal Weapon 3“ ning osales Sega Pinball mängude loomises.
2006. aastal avas Markus ennast maailmale YouTube´i hittvideos „Go Raw Now!“. Sellest sai sensatsioon ning 2009. aastal ilmus tema esimene raamat „Heal Yourself 101“.
Markus pidas loenguid USAs, Kanadas ja kohtus suisa Moskva riigipeadega, et nõustada Venemaa terviseedendamise plaane. Uskumatu, ent isegi Ühendriikide sõjavägi tundis tema töö vastu huvi – ta kutsuti erireageerimisrühma tervisenõustajaks ning lennutati salajasse sõjaväebaasi (WMD first responder units).
Markus maalib ka imelisi sütitavaid pilte, mis on populaarsed ja nõutud üle planeedi.

Väga värvikas mees! Alljärgnevalt panin kokku intervjuu, jagasin selle kaheks.
Siin loos tutvustab Markus oma mõtteid elust, vabaks laskmisest, hirmudest, toortoidust, toidust ja tervisest. Teises osas räägib aga ka vabadusest, vananemisest, geenidest, haigustest, Angelina Jolie rinnaoperatsioonist, lihaste kasvatamisest.

Markus29-51Su elu on olnud üsna tavapäratu. Kas sa võiksid rääkida, mismoodi sa jõudsid siia, kus sa täna oled?
Ma sündisin 3. augustil 1962. aastal Saksamaal. Kui olin 5-aastane, kolisime perega Kanadasse Ontariosse. Olin väga haige laps ning olen „peaaegu surnud“ neli korda. Esimest korda „peaaegu surin“ nelja aastaselt, viimast korda 27aastaselt. Et väsisin Kanadas olles ära hallist taevast, vihmast, sääskedest, siis läksin 18aastaselt elama Floridasse. Lõpuks jõudsin ma välja Hollywoodi, kus järgisin “unistust”, programmi, mida sulle öeldakse, et sa pead tegema – sa pead saama edukaks, olema kuulus, sul peab olema ilus naine, maja, valge aed, auto, kenad asjad… Ma tegin seda kõike ja ma polnud õnnelik.
Mõtlesin, et miks ma õnnelik pole, mul on kõik ilusad materiaalsed asjad. Ma polnud ka kuigi tervislik, tegelikult olin ma suremas. Ja ma olin siis 29! [highlight]Mul oli haige süda, kopsud, maks, neerud, krooniline bronhiit, astma, allergiad, talumatused, aneemia, kehv nägemine, pidevad haigestumised, tsüstid, seeninfektsioonid. Ma ei teadnud, mida teha, nii et ma lihtsalt andsin alla. Tagantjärele oli see parim asi, mis ma üldse teha sain.[/highlight]
Esimesena andsin kõik asjad oma naisele. Lõikasin läbi kõik sidemed, mis mul materiaalse maailmaga olid ja läksin Mojave kõrbesse (asub USA läänerannikul enamuses Californias Los Angelese lähedal, näiteks Las Vegas asub selles kõrbes). Võtsin riided seljast ja olin alasti. Ütlesin endale, et ma ei tule enne tagasi, kui ma ei tea tõde, mis minuga toimub. Mul oli ka ükskõik, kas ma elan või suren. Jõudsin punktini, kus olin valmis loobuma kõigest, ka elust, kui ma ei tea, kuidas seda õigesti ja paremini elada.
Paljud inimesed ei jõuagi siiamaani, nad on liiga hirmul ja kardavad surma. Palju räägitakse, et elu parim hetk on vahetult enne surma, kui sa annad alla, loobud hirmudest ja kõigest ebavajalikust. Seepärast ei saagi enne elada, kui sa pole valmis surema! Trikk on tunda seda tunnet igas oma eluhetkes. Paljudel on vaja enne meeletult kannatada, kuni nad on valmis ennast muutma. Ma tegin seda kõike meelega, nägin, kuhu mu elu läheb ja ma ei tahtnud nii elada.

mojave desertRäägi kõrbeelust. Mida sa seal nägid, tundsid?
[highlight]Olin sõna otseses mõttes 40 päeva kõrbes, elasin paljalt, magasin paljalt kivide vahel… [/highlight]Ühel hommikul ärkasin kivil ning märkasin esimese asjana kotkast enda kohal lendamas, nägin loomi, kilpkonni, kojotte, jäneseid. Kõik loomad elasid harmoonias. Tundsin, et olen üks nendest. See andis elule uue vaatenurga. Ja kõik vastused tulid minuni iseenesest, sain elust aru.
Lihtsalt alustasin uuesti, hakkasin nägema asju täiesti uuest vaatenurgast. Ma ei pidanud kellegagi rääkima, ennast kellelegi põhjendama, ma ei pidanud kuskil olema mingil kindlal ajal, mul polnud arveid – polnud midagi, olin täiesti vaba. Ka vaba surema, kui tahan. Leidsin endas ülevoolava rahutunde ja järgisin seda. Jah, kõrbes on ka vett ja palju söödavaid taimi – paljud küsivad seda. Ma paastusin, ei söönud, ei joonud väga. Paastumine on osa tervenemisest, see nagu kustutab su füüsilise ja emotsionaalse kõvaketta info, nii et sa saad uuesti alustada.
Mojave pole tühi nagu Sahara kõrb. Seal on taimed ja loomad, minu jaoks on see ideaalne maastik. Sa saad lihtsalt kivil istuda, pole muud kui sadade miilide taha ulatuv perspektiiv, tuul, päike, jumal ja su oma tõde.

Kõrbes olemine avas sulle täiesti uue elufilosoofia. Algul kardetud alistumine osutus parimaks õppetunniks. Kuidas sinu elu pärast kõrbes elamist muutus? Mis sa pärast tegid?
Tagasitulles ma ei söönud ega joonud, mul polnud selleks vajadust. Sain kuidagimoodi energiat päikesest. Teadsin, et puuviljad ja marjad on tervislikud ning alustasin ses mõttes väga põhilisest. Kohe kui proovisin midagi inimese tehtut, mis oli küpsetatud või pakis-karbis-kotis, tõi see kaasa halva enesetunde.
Kui ma tagasi tulin, olin täiesti erinev inimene. Mul polnud midagi. Kõndisin kõrbest paljana välja. Kõik see, mida olin mõistnud, tundnud, näinud – ma polnud enam sama inimene. Aga hetkel, kui sa enam asju ei vaja, siis sa need saad. Iga kord, kui sa millegi järgi lähed, ajad selle eemale. See kehtib kõigele – suhted, töö, raha, edu. Asi pole tahtmises, vaid väärtustamises.
Enamus meist teevad tööd, mis pole ideaalne, maksavad asjade eest, mida tegelikult pole vaja ja on suhtes, mis pole unistuste suhe. Ent me oleme hirmul, et kui me sellest kõigest lahti laseme, siis polegi midagi. Sellest hoitakse kinni ainult mugavuse pärast.

Ainus võimalus tõeliselt elada, on kõigest lahti lasta. Sa võid kõigest ilma jääda. Kui sa saad vanast lahti, siis saab uus sisse tulla. Aga võib olla sa ei kaotagi kõike. Kõik, mis sinu juurde ei kuulu, läheb ära. Sa saad enda ümber paremad inimesed, suhted ja ka kõik muu.

Kui ma kõrbest tagasi tulin, siis mul polnud midagi vaja, ma ei tahtnud midagi. Aga 90 päeva pärast kõrbest välja tulemist sõitsin Ferrariga. Ma ei vajanud seda, aga see anti mulle! [highlight]Kõik mis sul elus on, on antud sulle laenuks. Sa ei oma midagi. Asjad ja inimesed on meie elus mingi mõttega. Kõik ei pea kestma igavesti. Kui sul seda enam vaja pole, lase sel minna ja midagi uut tuleb asemele.[/highlight]
Mida inimene siis tahab? Me tahame ennast hästi tunda, ei taha elada kellegi varjus, tahame väljendada oma tõelist mina, ei taha töötada kellegi teise jaoks ja soovime ennast vabalt väljendada, tahame maailmas midagi muuta, olla siin põhjusega. Sa ei saa seda kõike, kui sa elad mugavustsoonis ja hirmus.
Kui lased kõigel minna, lased energial endast läbi voolata, siis see on imeline, mis juhtuma hakkab! [highlight]Tervenemine tuleb läbi alistumise ja usu.[/highlight]

markus
Inimesed tõesti kardavad palju, see hirm on meil kuskil sügaval. Miks on meis nii palju hirmu, mis sa sellest arvad ja oled teada saanud?

Kõik tahavad tegelikult tõde teada. Tõde annab meile kergenduse, isegi kui seda on ebameeldiv kuulda. Elus jõuab kaugele ainult siis, kui sa oled enda ja teiste suhtes aus. Kui see toob sulle ka kaasa suhete katkemise, töö kaotamise, siis ma garanteerin sulle, et su elu läheb siit alates ainult paremaks. Inimesed austavad sind palju rohkem, kuna sul oli julgust tõde öelda.

Kui sa saad teha seda, milleks sa oled loodud, siis sa hakkad muutuma “nooremaks”. Sest siis sa ei anna kogu aeg oma jõudu ära, vaid saad jõudu sellest, mida sa teed.

29aastasena olin ma haigem ja vanem kui praegu 51aastasena. Niipea, kui sa hakkad olema see, kes sa oled, leiad oma jõu, läheb elu paremaks. Kõik ebavajalik ja kahjustav kaob. Raha, materiaalsus – see kõik on ainult kõrvalnäht. Selles on ka oma rahu, kui sa tead, et sa ei ela vales. Ole valmis kõigest loobuma, siis tuleb sinuni küllus. Ole valmis vaatama asju eri vaatenurkadest. Ole uudishimulik.

Sinu erakordne tervenemine ja teiste tervenemise kõrvalt vaatamine, nende aitamine on kindlasti toonud huvitavaid mõtteid haigusest. Miks on inimesed haiged?
Füüsiline keha, finantsid, suhted – kõik on peegeldus sisemisest tervisest. Me teame, et teatud toidud pole meile head. Me teame, et õun on parem kui pitsa. Aga miks me siis sööme pitsat, mitte õuna? Sest see pitsa pakub rahuldust ja teeb hea enesetunde. Me tahame seda sooja, pehmet tunnet. Aga miks meil seda sooja pehmet tunnet vaja on? Sest me oleme stressis ja eluga rahulolematud. Miks me oleme eluga rahulolematud? Mine tagasi algpõhjuseni välja. Miks me oleme suhtes, teeme tööd, mis meile ei meeldi – sest me kardame.
[highlight]Pole mõtet öelda inimesele, et pitsa, alkohol ja suitsetamine pole head – nad teavad seda juba niigi. Väljaütlemine ei aita, tõelise põhjuse leidmine aitab. Miks on keegi üldse sõltuvuslikus suhtes toidu, inimeste, ükskõik millega? Sest nad püüavad põgeneda. [/highlight]Nad tahavad tunda ennast korraks hästi, et homseni vastu pidada. Kui mõelda, miks, siis enamikel on samad probleemid. Tunne nende vastu empaatiat.
Niipea, kui sa hakkad inimesi sedasi nägema, tunned nendega rohkem seotust. Nad pole halvad inimesed, nad püüavad lihtsalt hakkama saada. Loengu pidamisest pole abi, sa pead ise olema eeskuju ja inspireerima. Siis saad öelda, et see pole halb, pole igav, taimne toit on superhea maitsega, maksab vähem, seks on super, tervis hea – sa ei pea kartma. Lihtsalt näita neile kui hea on olla teisel pool. Nad ju ei tea muidu. Nad teavad, et pitsa teeb neil olemise heaks järgmiseks neljaks tunniks, aga pärast seda tunnevad nad ennast jälle kehvasti.
Tervis lihtsalt näitab, kuidas inimene ennast sisemiselt tunneb.

markus ja caraSa oled olnud pikka aega elus täistaimsel toidul, kuidas sa siia jõudsid?
Minule oli see pikk tee. Proovisin klassikalist taimetoitlust, ei söönud liha, aga ikka olin haige. Proovisin veganismi, siis läks küll paremaks, aga ikkagi ei saanud ma täiesti terveks. Enamus veganeid peab ennast tervislikuks lihtsalt seetõttu, et nad ei söö loomseid tooteid. Aga nad söövad saia, leiba, pastat, krõbuskeid, kuivikuid, küpsiseid, kooke, pirukaid, töödeldud toite. See on ka põhjus, miks pea kõigil, kes lähevad toortoidule, need terviseprobleemid kaovad. Tean veganeid, kes on kõige ebatervislikumad toitujad üldse, aga nad peavad ennast teistest paremaks lihtsalt seepärast, et nad ei söö loomi.
Inimestele meeldib süüa kärppi, sest see teeb neil korraks hea tunde. Neid ei huvita, mis see pikemas perspektiivis kehaga teeb.
Hetkest, kui muutsin oma toitumist, paastusin ja sõin ainult toortoitu, muutus mu tervis dramaatiliselt paremaks, olen täiesti terve, ma olin 29aastasena kehvema tervisega kui täna 51aastasena.

Mida sa soovitad, et toortoidul hästi hakkama saada?
Energia läheb sinna, kuhu me selle suuname. Kui keskendud sellele, mida sa süüa ei saa, siis ongi paha.[highlight] Toitumine ja heaolu on ses suhtes seotud, et kui sa sööd kehva toitu, mis teeb korraks hea olemise, aga kehal on pärast paha ja raske, siis isegi, kui su vaim lendab, ei jõua sa heaoluni, kui kehal on raske. [/highlight]Tõe eest ei saa peitu minna. Mida rutem sa seda tunnistad, seda kergem sul hakkab.
Ma tean suitsetajaid-joojaid, kes elasid 100aastaseni ja toortoitujaid, kes surid 70aastaselt. See on seepärast, et nad polnud õnnelikud. Kui sa vaatad kedagi teist pitsat söömas ja muutud sellest vihaseks, sest sina ei saa, aga tahad, siis see pole tervislik. Sa oled okei alles siis, kui sisemiselt tunned, et sa seda pitsat enam tõesti ei vaja ega taha.
Muidugi me peaksime sööma õigesti nii oma tervise kui ka teiste ja terve maa tervise pärast.
Loodus on ideaalselt loodud. Me ei saa täiustada seda, mis on juba Jumala poolt loodud. Kui me seda muudame, on see meile kahjulik. [highlight]Kui me küpsetame toitu üle 46 kraadi, siis me tapame ensüümid ning see toit omakorda hakkab aeglaselt meie keha tapma. Töödeldud toitude söömine lammutab sind sisemiselt.[/highlight]
Mu isa oli kõva lihasööja ja alkoholi jooja. Tal leiti agressiivne eesnäärme kasvaja ning arstid ütlesid, et tal pole kuigi kaua elada jäänud. Ta otsustas teha väga radikaalse muutuse ning muutis elustiili, toitumist, mõtlemist – kõike. Tema kasvaja taandus kõigest 30 päevaga! Viis aastat hiljem oli ikka kõik korras.

markussmoothieSul on ka toidu energeetika osas oma nägemus, räägi sellest.
Taipasin, et tahke toidu ja vedela toidu energia on erinev. Isegi kui see on elus toit. Kui see on raske ja tahke, siis sellel on madalam vibratsioon. Vedelal toidul aga on kõrgem vibratsioon. Sa saad puhastada oma keha, vaimu ja hinge. Mida puhtam sa oled, seda vähem on sul vaja. Seda kõrgemale läheb su vibratsioon ja seda spirituaalsemaks sa muutud.
Kui sul on tõsised terviseprobleemid, siis ma soovitan tavaliselt olla alguses ainult veepaastul, siis mahlapaastul. Lõpeta söömine ja kasuta ainult vedelikke. Sest 70% meie keha energiast läheb toidu seedimisele. Ja kui me sööme tahket toitu, siis enamus energiast, mis muidu läheks taastamisele ja tervenemisele, läheb seedimisele. See on ka põhjus, miks me tunneme end pärast söömist väsinuna. Lisaks on oluline oma toitu korralikult närida.

On ju huvitav inimene!
Loe Markuse intervjuu teist osa

Markuse veebilehed:
healanything.com
markusebooks.com
markusrothkranz.com
markusnews.com


Allikad:
http://www.youtube.com/watch?v=YaMUdsCpxK4
http://wikibin.org/articles/markus-rothkranz.html
http://www.youtube.com/watch?v=wmNDxOPLn1U
http://www.youtube.com/watch?v=ek3XALggDZQ