Suured uudised GMO rindelt! Mehhikos tehti põhjapanev kohtuotsus, Hawaii plaanib GMOdest priiks saada ja Washingtonis käib GMO märgistamise osas räpane poliitiline madin. Kõik sellepärast, et inimesed tahavad teada, mis nende toidus on!

Monsantol ja teistel biotehnoloogia firmadel oli raske nädal. Möödunud nädalal tegi Mexico City kohus otsuse, et riigis ei tohi enam geneetiliselt muundatud taimi külvata. Et senini on Mehhiko olnud Jaapani järel suurim USA GMO maisi sisseostja, siis eksperdid peavad võimalikuks, et senine eksport võib suureneda. Enamus sisseostetud maisist läheb loomasöödaks.
Et mais iseenesest pärinebki Mehhikost, on kohalike jaoks tegemist põhimõttelise otsusega.

Eelmisel aastal andsid 53 aktivisti kohtusse hagi, et blokeerida riigis plaanitud geneetiliselt muundatud maisi välikatsed. Nende võit on kaalukas ja oluline, mis annab eeskuju tervele regioonile.

Samal ajal toimus nihe ka Hawaiil. Kuai saare nõukogu võttis vastu seaduse, mis teeb farmeritele kohustuslikuks avalikustada pestitsiideide kasutamine ja teatama GMOde kasutamisest. Ühtlasi on nüüd kohustuslik korraldada haiglate ja koolide ümber 152meetrine mürgivaba tsoon, kus ei tohi kasutada pestitsiide, kasvatada GMOsid jne.

Lisaks andis ka Hawaii peasaare otsustav kogu heakskiidu seaduseelnõule, mille kohaselt ei tohi enam avamaal kasvatada, paljundada, väljaaretada või katsetada geneetiliselt muundatud põllukultuure ja taimi. Eelnõu keelab saarel ka biotehnoloogiafirmade tegutsemise.

USAs aga jätkub endiselt GMOde märgistamise kampaania. Washingtonis on hoogu kogumas algatus 522 (Initiative 522), mis teeks GMOde märgistamise kohustuslikuks.
Ses osas on seal praegu eriti räpased mängud käimas. Kõige rohkem astuvad vastu rämpstoidu firmad, kes lobbivad, kaebavad kohtuse, mustavad, sarjavad ning levitavad valet – ikka selleks, et algatusest ei saaks seadus.
Pepsico, Coca-Cola, Nestle, General Mills – kõik on rahaliselt toetanud GMOde märgistamise vastast kampaaniat. Monsanto annetas kampaaniale 4 miljonit dollarit. Kogusummas on rämpsutootjad kokku pannud 17 miljonit dollarit.

Eelmisel aastal kukkus samade inimeste algatatud Prop 37 napilt läbi, loodame sel aastal paremat. Kui mitte nüüd, siis üks hetk see tuleb nagunii.

Viimane hääl antakse 5. novembril, pöidlad pihku! :)

Allikad:
The Yucatan Times
The Huffington Post