Huvitaval kombel on meie vaaremade ajal levinud menstruaaltops asunud populaarsuse edetabelis vahetama kohti tampoonide ja sidemetega. Kuidas sellise asja kasutamine käib, kas see lekib, miks see hea on? Kohe räägin!

Sattusin menstruaalanumaga silmitsi ühes looduspoes. Et mul oli tegelt siiber sidemetest ja ökotampoonide katsetamisest (millest osad ei avanenud ega imenud suurt midagi), olin rõõmuga nõus uut lahendust proovima. OrganiCup on mul nüüd vannitoas igakuises kasutamises ja menstruaaltopsi olen õnnelikult kasutanud üle aasta.

Mis asi on menstruaaltops?

Menstruaalanum, menstruaaltops, naiste kopsik, kuutopsik. Tal on mitu nime ning teda on eri suurust ja tugevust, kuid põhimõte on alati sama – pisike elastne kellukesekujuline anum, mis kogub naise keha sees menstruaalverd ning peab vastu aastetepikkust kasutamist.
On väga huvitav, et suurel osal naistest, kes lähevad tampoonidelt üle menstruaalanuma kasutamisele vähenevad või kaovad täielikult menstruaalvalud.

Menstruaaltops OrganiCup on:

  • valmistatud meditsiinilisest silikoonist, mis pole mürgine ei kehale ega maailmale;
  • ei eralda kiude nagu näiteks tampoonid, mis jätavad tuppe puuvillakiude;
  • ei jäta tuppe kuivaks, sest see ei ima endasse kehavedelikke nagu tampoonid;
  • peab vastu kuni 10 aastat, on korduvkasutatav ja lagunev (Kujuta nüüd ette palju sa selle ajaga tampoone ja sidemeid kasutaks.);
  • kogub menstruaalverd just nii nagu see su kehast eraldub;
  • on mugav, lihtne ja tervislik kasutada. Toksilise Šoki Sündroomi (palavik, põletik) nagu võib juhtuda suure imavusega tampoonidega sellega ei esinene.

Kes soovib uurida mitmesuguseid sõbralikke viise päevade “haldamiseks” leiab kindlasti ka ökokäsna ja korduvkasutatavad sidemed. Minu jaoks on menstruaaltops neist kõige efektiivsem.

Ma pean topsiku sisse lükkama? Hea nali?!

Ise ka üllatusin kui targad naised mul ümber on, enamus teadsid täpselt mis asi on menstruaaltops. Üks aga tegi suured silmad ja jäi mind kahtlustavalt vaatama.
“See on natuke rõve ju? Ma pean endale topsiku tagumikust sisse lükkama? Hea nali?!”
Issand, ma nii naersin.
Mõtle kui palju tampoone sa endale elu jooksul sisse lükkad. Plastikut, mis sellega kaasneb, on elu jooksul terve veoautotäis. See siin on pisike silikoonist tops, paned endale sisse ja siis lihtsalt kallad pärast tühjaks.

Kasutamine

  • Enne esimest kasutamist steriliseerid keevas vees, selleks lased OrganiCupil olla vees 3-5min. Vaatad, et hulbiks, mitte poleks põhjas.
  • Mulle tundub, et sisestamine sõltub sellest, kui lõõgastunud sa oled ja kui kaugel emakakael parasjagu on. Soovitatud on sisestamist kerges istes (nagu treeniks pepulihaseid), seistes üks jalg vetsupoti äärel või istes.
  • Enne sisestamist voldid selle väiksemaks muidugi. Voltimisi on erinevaid, need leiad allolevast videost.
  • Paned OrganiCupi õrnalt endale sisse ja siis lased lahti, ta läheb ise paika ja tekib vaakum. Vaakumist saad aru, kui otsast natuke sikutad.
  • OrganiCupi otsas oleva tila võid täitsa ära lõigata. Mina lõikasin, see hakkas segama. Mõeldud on ta topsi üles leidmiseks, kindlasti ei tohi sellest tirides topsi välja tõmmata.
  • Välja võtmiseks sikutad kergelt otsast, surud külge natuke sisse ja siis küljelt küljele tõmmates võtad välja. Oluline on vaakum enne välja võtmist eemaldada, vastasel juhul on ebamugav.
  • Kallad sisu välja, loputad ja paned tagasi.

Lihtne!

Kliki siia, et vaadata, kuidas OrganiCupi kasutada

OrganiCup jaksab rohkem vedelikku kanda kui tampoonid, enamasti on seda vaja tühjendada hommikul ja õhtul.

Kodus on seda lihtne kohe kraani all puhtaks loputada, aga mis siis, kui oled kuskil väljas – kohvikus, reisil ja puudub ligipääs voolavale veele?
Siis sa kallad oma topsi tühjaks ja võid põhimõtteliselt lihtsalt tualettpaberiga puhtaks pühkida. Aga seda võib teha ka desinfitseerivate orgaanilisest puuvillast jamavabade niiskete rättidega OrganicWipes. Lisaks on ka OrganicWash, intiimpesugeel, mida saad kasutada enda ning menstruaaltopsi pesemiseks.

Kas see lekib?

Pean tunnistama, et mul on tampoonidega palju rohkem lekkimist olnud. Menstruaaltopsiga tekib kehas vaakum, mis ei lase verel lekkida. Sa tunned selle ära, kui pärast paigaldamist korraks otsa sikutad ja tunned, et tekib kerge tõmme.

Lekib ta siis, kui tops on liiga kõrgel (emakakaelast mööda lükatud) või muul moel valesti paigaldatud. Arvesta, et esimesel korral ilmselt katsetad paar korda paigaldamist. Kõige vererohkematel päevadel kasuta südamerahuks koos õhukese päevasidemega. Vahel on lekkinud ka siis, kui intensiivse veritsuse päeval panen topsi ööseks sisse (tekib vaakum ja kõik on õigesti), kuid hommikul tõustes tunnen, kuidas veri mööda jalga alla voolab, sest kuidagi on ta seal liikunud.

Enne OrganiCupi kasutasin FemmeCupi. Valisin sellise, mis on õhemast silikoonist ja pehmemate seintega, mõtlesin, et võib olla hakkab tugevam variant segama. OrganiCup on jällegi tugevamate seintega ega sega kuidagi, annab hoopis stabiilsust.

Esimesed kuud õppisin keha jälgima, et teaks, mis aja tagant topsikut peaks tühjendama. Intensiivsema veritsuse ajal, päevade keskpaiku, loputan seda 4-5 tunni tagant. Päevade alguses ja lõpus panen hommikul sisse ja õhtul tühjendan, 10-12 tunni järel.

Vanavanaemadeaegne leiutis!

Võimalusi menstruatsiooni võimalikult meeldivaks läbielamiseks on leiutatud aegade algusest. Esimene teadaolev menstruaalanum patenteeriti ämmaemandate poolt 1932, see on pea sada aastat tagasi! Mis tähendab, et vähemalt teoorias oleks võinud meie vaaremad sellisest asjast midagi teada. Aga et siis internetti polnud ja info liikus teisi teid pidi, küürisid naised tol ajal iga kuu lappe.

1937 tuli esimene kummitopsik laia kasutusse. Pool sajandit hiljem, 50 aasta pärast, saabus USAs müüki latekstops The Keeper, seda saab osta siiani. Aastaid hiljem sai Inglismaal toodetud MoonCupist esimene silikoonist menstruaaltops ning see on tänaseni saadaval.

OrganiCup viis asja veel sammu võrra edasi. Lisaks sellele, et OrganiCup on pehmest, allergiavabast silikoonist, 100% kloori, liimi, parfüümi, BPA ja ftalaatide vaba, on see ka üleni lagunevas pakendis.

Olenemata pea sajandipikkusest turul olekust teatakse menstruaalanumatest suhteliselt vähe ning nende populaarsus on hakanud kasvama alles internetiajastu viimastel aastatel.

Kerge unustada, et on päevad

Tänaseks kasutavad OrganiCupi enam kui 400 000 tuhat naist! See on vegan, lagunev ning valmistatud meditsiinilisest silikoonist.
Dr Michael Brooki kohaselt on silikoon iseenesest roheline materjal. Seda tehakse ränidioksiidist, mis on üks liiva vorme. Lagunedes muutub see taas taoliseks mineraalseks aineks, mis on Maal levinud ega pole keskkonnale mürgine.

Olen menstruaaltopsi kasutanud üle aasta, minu jaoks on see seni parim lahendus. Esiteks on kindel, et kui päevad hakkavad, siis mul on kodus sidemed ja tampoonid otsas. Täielik Murphy seadus! Ja teiseks, see pagana plasti ja jäätme hunnik… Ma ei taha seda karmat.

Seega on OrganiCup vastutustundega teadlikule naisele täielik õlekõrs jääda siiralt oma tõekspidamiste juurde. Menstruaalanumat kasutades on kerge ära unustada, et sul üldse päevad on, sest see on nii märkamatu.

Kas siis saab ka kasutada, kui pole seksinud?

OrganiCupi on kahes suuruses – A neile, kes pole sünnitanud ja B neile, kes on sünnitanud. Mul on kaks last, aga mulle istub A. Et enda järgi vaata see suurus.
Väidetavalt peaks OrganiCupi saama muretult kasutada ka siis, kui sa üldse seksinud pole ja hüümen on terve. Selle valmistajad kinnitavad koguni, et kasutada saab seda igaüks niipea, kui päevad hakkavad. Ma siiski arvan, et väiksematele tüdrukutele võiks olla mingi mini variant.
Kindel on see, et menstruaaltops ei venita sind välja. Kui selle sisestamine on alguses ebamugav või valus, siis lõdvestu ja proovi rahulikult uuesti.

Aga spiraaliga?

Spiraali ja anuma kooskasutamisel kardetakse, et vaakub sikutab spiraali paigast. Sellest, millist rasestumisvastast vahendit kasutada vaata minu siinsest videost.

OrganiCupi saab kasutada ka spiraaliga. Selleks vajuta väljavõtmisel anum C-kujuliseks (vajuta üks sein sisse), et vaakum katkestada ning seejärel tops eemalda.

Siin on info spiraali ja menstruaaltopsi kooskasutamisest

Keskkonna argumendid – veoautotäis tampoone/sidemeid vs 30g tops

Väidetavalt kasutab üks naine oma eluajal keskmiselt 11 000 sidet/tampooni, mis teeb kuni 150 kg. Korruta see kasutajate arvuga ja üsna kiirelt on meil tegemist tõsise jäätmeprobleemiga.
Puuvillast tehtud sidemed ja tampoonid eeldavad puuvilla kasvatamist. Kui tegemist pole orgaanilise tootega, on need saastatud kehale mürgiste taime- ja putukamürkidega.

Ma tõesti ei näe ühtegi põhjust, miks peaks sellist asja oma kehasse lubama.

Enamus sidemeid on 90% ulatuses polüetüleen plastikust (et kleepuks aluspükste külge ja peaks vedelikku kinni). Enamus tampoone sisaldavad dioksiini, kloriini ja kunstsiidi ehk viskoosi. Samal ajal kui tampoonid prügimäel lagunevad, imenduvad kahjulikud ained pinnasesse, vabanedes sealt põhjavee ja õhu kaudu.
Kui sa sideme oled ära kasutanud ning minema viskad, siis sa ju keerad selle ka enamasti plastiku sisse. Sellised komplektid lagunevad sajandeid.

Kõik, mis sa ära viskad, mõjutab lähedal asuvaid veekogusid, ökokeskkondi. Lõpuks su oma joogivett, toitu ja õhku.

Nagu iga vegan teab, on loomatööstus suure osa CO2 ehk süsihappegaasi eraldumise taga. Plastikul ja seega ka sidemetel ja tampoonidel on siin oma roll. Ja mitte väike!
Kui me ei taha neid ümbritsevasse keskkonda, siis veel vähem soovime neid oma keha vastu.

OrganiCupi kasutamine on lihtne võimalus astuda välja suurest saastamise tsüklist. Eks see nii käibki ju, samm korraga.

RÕÕMUSÕNUM:

OrganiCupi tooted on nüüd müügil Rimi Hypermarketites!

Kui soovid VÕITA endale OrganiCupi ja alustada uute päevadega, jaga mängu, mille leiad banaanisaare Facebook’ist!