Õige toitumine ja liikumine noorendavad rakke – uus uuring telomeeride “tagasikasvatamisest”
Dr Dean Ornish ja dr Elizabeth Blackburn on teadusmaailma kihama ajanud. Nad avalikustasid oma põhjapaneva pikaajalise uuringu, mille tulemused näitavad, et õige toitumine, liikumine ja stressi vähendamine noorendavad rakke!
Täpsemalt on siis tegemist telomeeride uuringuga. Möödunud nädalal mainekas teadusajakirjas The Lancet ilmunud artikkel lõi laineid, tänaseks on sellest kirjutanud juba Forbes, New Scientist, Huffington Post, kohalikust meediast rääkimata … ja suisa meie oma ERR teadusrubriik :). Sellest on rääkinud kõik USA suurimad telejaamad, teadusblogijad, seda “säutsutakse” (džees, kui imelik on seda sõna kirjutada praegu) Twitteris, jagatakse Facebookis, Youtube´is ja arutatakse suurte koolide meditsiiniteaduskondades.
Tõeliselt põnev värk. Aga mis need telomeerid on?
Wikipeedia kirjutab telomeeride kohta nii: “Telomeer on DNA piirkond, mis asub kromosoomide otstes ja selle ülesanne on kaitsta kromosoomi otsi kahjustuse eest. Iga jagunemise käigus väheneb DNA ahela pikkus just telomeeride piirkonnast. Rakk on jagunemisvõimeline telomeeride kriitilise pikkuseni, siit edasi lõpetab rakk jagunemise. Telomeeride pikkus sõltub telomeraasi aktiivsusest. Telomeride lühenemine vastutab ka vananemise eest rakulisel tasandil.” Telomeraas on ensüüm, mis parandab telomeere ja on seotud nende pikenemisega.
Inimesed uuringu taga
Enne kui me räägime uuringu sisust, tahan teile tutvustada inimesi, kes seda uuringut eest veavad. Jah, see käib veel edasi.
Eriline on see, et telomeeride avastamise juures oli Yale´i Ülikoolist pärit prof Elizabeth Blackburn isiklikult, ta avastas koos kahe kolleegiga telomeeride rolli kromosoomide kaitsmisel ning nad said selle eest 2009. aastal Nobeli preemia füsioloogia ja meditsiini valdkonnas.
Dr Dean Ornish aga on märkimisväärne eelkõige selle poolest, et tema elustiili muutmise programm on esimene omalaadne, mida toetab USA haigekassasüsteem Medicare ja mis seejuures ei hõlma ei ravimeid ega operatsioone (vaid ainult liikumist ja toitumist). See on suur asi.
Ornish on lõpetanud Harvardi Meditsiinikooli, on California Ülikoolis meditsiiniprofessor. Uurinud viimased 30 aastat dieedi ja tervise seost, tema tuntud Lifestyle Heart Trial avaldati The Lancetis, Ameerika Meditsiiniassotsiatsiooni Ajakirjas. Ajakiri Life Magazine järgi on dr Ornish „50 oma generatsiooni mõjukaima inimese hulgas“ ja ajakiri Forbes kohaselt on ta üks seitsmest maailma võimsaimast õpetajaist.
Nii et väga tegijad inimesed. Hea teada.
Telomeerid ja rakkude noorenemine – mis uuring näitas
Telomerid lühenevad iga kord kui rakud jagunevad. Nii et vanematel inimestel on tavapärasemalt lühemad telomeerid.
Aga nüüd on meil tõestustus, et telomeerid võivad õigetes tingimustes tagasi kasvada. Ja see, inimesed, tähendab noorenemist! :)
Uuringus osales 35 meest, kes olid varastes 60. eluaastates. 10 neist pidid järgima kindlaid reegleid: ei söö liha, treenisid 30 minutit päevas ja tegid joogat või mediteerisid 1 tund päevas ning osalesid iga nädalal grupiteraapias. Neilt võeti regulaarselt ka vereproove telomeeride määramiseks.
25 meest olid nö kontrollgrupiks ega muutnud oma elustiilis midagi.
[highlight]5 aasta pärast selgus, et need mehed, kes tegid elustiilis muudatused, on läbinud muudatused ka rakutasandil. Neil olid teatud tüüpi valgete vereliblede telomeerid 10% kasvanud, kui teistel olid need 3% vähenenud.[/highlight]
Uuringus märgiti ka, et mida rangemalt mehed dieedist ja elustiilimuutusest kinni pidasid, seda rohkem olid nende telomeerid kasvanud.
Ma nüüd ei saanud tervet uuringut läbi lugeda, see on The Lancetis tasuline tekst praegu, aga kui nad tegid Ornishi programmi, siis see on tuntud kui peaaegu vegan programm, ainsa loomse toiduna võivad selles osalejad süüa kala, äärmisel juhul on lubatud ka teatud piimatooted, ent soovitatakse taimseid piimasid. Programm võtab välja rafineeritud õlid, rafineeritud suhkrud, kõrgelt kuumutatud toidud ja vähendab drastiliselt rasvaste toitude söömist.
“See on väga julgustav avastus,” ütles uuringu juht dr Dean Ornish California Ennetava Meditsiini Insituudist. “Bioloogilises mõttes muutuvad need mehed aina nooremaks. Aga mis on selle avastuse pikaajaline mõju, me ei tea veel. Võimalus, et me saame vananemist rakutasandil tagasi pöörata, on ju väga inspireeriv. Nüüd, kus ma ise sain just 60aastaseks, on sellel uuringul mulle ka isiklik tähendus!”
See on esimene uuring, mis näitas inimese immuunsüsteemi rakkude telomeeride uuenemist.
Autorid kirjutavad Lancetis ilmunud artiklis: “Kuigi meie grupid olid väikesed ja osalejatel oli varajases staadiumis eesnäärmevähk, tahame nüüd jätkata suuremagulisema uuringuga, et seniseid leide kinnitada”
Uuringut rahastasid teiste hulgas ka USA Kaitseministeerium ja Rahvuslik Tervise Instituut
New Scientist´i kohaselt on varasemad uuringud, mis telomeere käsitlenud, kinnitanud, et telomeeride pikkusel on roll ka üldises tervises. Lühemad telomeerid on seotud kehva tervise, südamehaiguste, dementsuse, vähiga ning lühema elueaga.
Allikad:
The Lancet
New Scientist
Forbes
TheOrnishSpectrum Nutrition
ERR Teadus
Tere.
See on väga hea uudis. Kas oleks võimalik viiteid (linke) neile artiklitele saada?
Hei Mai!
Lingid on artikli lõpus allikatena. Kliki peale ja viibki artiklile.
Tänud.
Ma korra läksin neist üle, aga ju siis liiga kiirelt, nii et ei märganud :)