75aastasena on Mimi Kirk elav näide pakatavast ilust ja tervisest. Ta tõestab, et vananemine ei pea olema klišee ning elus täistaimne toit hoiab keha elava ja noorena.

Mimi on käinud üleriigilistes saadetes, kirjutanud kaks raamatut ning annab loenguid ja õpitubasid üle maailma. Kes teda korra näinud ei suuda ära imestada, et see kaunis naine tähistas 23. septembril oma 75. sünnipäeva!

Mimi Kirk ja nuudlidMäletan, kui ma paar aastat tagasi Mimi avastasin – ma olin nii sillas! Vaatasin Youtube´ist saatelõike, kus saatejuhid katsusid ja uurisid tema siledat nooruslikku nahka ning vaatlesid tema toitumist. Oma kokavideotes teeb ta elus toidust tõeliselt lihtsaid hõrgutisi.
Mimi on tõeline inspiratsioon ning ta tunneb seda vastutust. Emalikult hoolitseb ta kõigi oma fännide eest, postitades pea iga nädal uue videlõigu.

70-aastaselt valiti Mimi Kirk PETA poolt Ameerika “Seksikamaiks Üle 50-aastaseks Taimetoitlaseks” . Ta on kirjutanud raamatu “Live Raw” ja “Live Raw Around the World”.

Mimi sündis 1938. aastal, tal on 4 last ja 7 lapselast. Endine näitleja, modell, Las Vegase showgirl, riiete- ja ehtedisainer, ürituste korraldaja, ajakirjanik ja ärinaine Mimi on tänaseks olnud üle 40 aasta täistaimsel toidul, sellest viimased 6 aastat toortoidul. Et oma elu toorveganina jagada, kirjutas Mimi raamatu Live Raw, lisaks kirjutab ta ka oma blogi Young on Raw Food, kus jagab peamiselt põnevaid retsepte.
Viimased 11 aastat on Mimi elanud koos oma 19 aastat noorema poiss sõbra Mike´iga.

Mimi Kirk ja MikeMis sai sulle pöördepunktiks, kui sa otsustasid loobuda loomsetest toodetest?
Olin siis varajastes 30. eluaastatest, mediteerisin palju ning see tegi mind paljuski tundlikuks. Ükspäev tööl läksin tagasi Mary Tyler Moor´i võttepaika, kui olin just ostnud lõunaks röstitud sealiha lõigud. Istusin maha, võtsin ühe lõigu ja kui seda sõin, siis mõtlesin, et ma oleks justkui hammustanud omaenda kätt. Siis jõudis mulle kohale, et ma söön liha. Sellest piisas. Mul läks süda pahaks. Seesama hetk otsustasin, et ma ei söö enam loomi ja hakkan taimetoitlaseks. See oli vaimne valik. Ma ei tahtnud loomi tappa, et neid süüa. Läksin siis koju ja ütlesin lastele, et me oleme nüüd taimetoitlased. Alguses oli see loomade pärast, loobusime lihast. Harisin end tervise valdkonnas, sain teada, kui kahjulik on loomne valk ning sellest ajast olime kõik taimetoitlased.

Mimi Kirk_Get FreshMillal sinust toortoitlane sai?
69aastaselt käisin arsti juures ja ta ütles mulle, et minu kolesterool ja vererõhk on kõrged. Samuti oli mul kätes artriit. Teadsin, et pean midagi tegema. Mul polnud suurt valikut ja olin sellises eas, kus ma ei tahtnud oma tervisega väga mängida. Nii et jah, ma olen 100% toortoitlane. Sain kõik vajaliku varustuse ja ma pole enam tagasi vaadanud. Seejärel tegin tütrega kohe läbi detoksi ehk puhastuse. Nelja päeva pärast helistasin tütrele ja ütlesin, et ma vannun, mu hambad on valgemad. Pärast seda märkasin suuri muutusi. Mu nahk pole kindlasti minu vanuse oma, nahk mu käel on nagu 30aastase oma. Lisaks kaotasin ülekilod. Enne olin hakanud ka juukseid kaotama, kuid toortoiduga muutusid juuksed jälle terveks ja tihedaks. Ka küüned on tugevad. Varem olin pärast kella kolme päeval väsinud, enam mitte.
Kahe kuu pärast läksin tagasi arsti juurde ja mu kolesterool oli kukkunud 26 punkti, vererõhk oli normaalne ja kätes polnud artriiti. Ma arvan, et on oluline öelda, et hambad on mul ka kõik enda omad.

Oled sa oled 100% toortoitlane?
Olen küll, jah. Elus toit on minu tavaline ja igapäevane toit. Praegu on muidugi palju lihtsam kui alguses. Alguses oli raske teha toite, mis oleks mulle rahuldust pakkuvad, nüüd aga panen köögis kiirelt maitsvaid eineid kokku. Igaühel on üleminekul oma tempo ja seni, kuni sa hoiad õiget suunda, jõuad sa kohale. Küpsetatud toit pole mulle enam nii isuäratav. Mimi Kirk lastega2Vahel satub, et söön aurutatud artišokki, maguskartulit, samuti söön reisides vahel küpsetatud vegan toite. Tunnen siis, et mu keha seedib küpsetatud toitu palju aeglasemalt.
Minu jaoks tähendab vegan toit ja elus toit, et sa näitad üles armastust loomade, meie planeedi ja oma keha vastu.
Ka mu lapsed peavad taimetoidust, üks mu tütardest on pea täielikult toortoidul, teine on vegan. Pojad pole täistaimsel toidul, ent ma näen, nad tunnevad selle vastu huvi ja liiguvad aina rohkem veganiks. Ja kõik lapsed teevad ise toormahlasid. Armastus taimse toidu vastu pärineb neil lapsepõlvest. Minu elukaaslane Mike toetab mind täielikult, ta sööb enamasti samuti vegan ja toortoite, ent vahel ka piima- ja munatooteid. Ent minu kokkamist armastavad kõik pereliikmed ja sõbrad. Äsja lõpetasin ka Matthew Kenney toortoidu koka koolituse, nii et ma olen nüüd ametlikut toorkokk Mimi!

Mimi Kirk_köögisOli sul raske küpsetatud toidust loobuda?
Mind motiveeris minu vanus. Tahtsin olla terve ja kohal oma lastelaste ja loodetavasti ka lastelastelaste jaoks. Enamikule inimestest on raske oma ihadele mitte järgi anda. Seepärast kirjutasingi raamatu. Armastan toitu ja ma ei loobunud oma lemmikutest, lihtsalt kohandasin need ümber. Leiutasin toortoidud, mis rahuldasid isusid Itaalia toidu, Mehhiko toidu ja saiakeste järele :).

Mis samme sa soovitad inimesele, kes tahab minna toortoidule?
Mine rahulikult ja sammhaaval. Esimene samm võiks olla see, et sa teed endale igal hommikul rohelise smuuti või värske mahla. Isegi kui sul on kiire, pole väga raske asjad blenderisse visata. Kui sa teed ainult seda, tunned ikkagi muutusi. Hakkad tundma sealt saanud toitaineid, see annab sulle nii palju energiat, et muutub justkui sõltuvusttekitavaks ning sa tahad astuda järgmise sammu.
Kui sa nüüd jood igal hommikul rohelist smuutit, siis söö lõunaks suur salat. Ja õhtuks söö küpsetatud toitu, midagi sellist, mis tehtud tervislikust täistoidust (töötlemata, eraldamata, oma loomulikul kujul). Selles punktis sööda sa peaaegu 75% toortoitu, see on suur samm ja aitab sind palju. Võib-olla sa märkad, et kui sööd juustu, löövad allergiad kohe välja, või kui sööd õhtusöögiks suure pasta tunned enda pärast uimasena, need võivad saada tõukeks, et liikuda siit edasi.
Aga üks olulisemaid asju on roheline jook!

On sul veel soovitusi, kui inimene soovib toituda elus toidust või üldse tervislikumast toidust?
Tervis on igaühe enda teha. On inimesi, kes ei taha sellest kuulda, sest nad ei taha muutuda. Ja muutus ongi raske, kui sa oled teinud toitu ühte moodi terve elu, siis ongi raske mõista ja aktsepteerida, et saab ka teisiti. Kuid kas see siis pole kergem kui olla haige? Minu perekonnas on olnud inimestel vähk, diabeet, Parkinson ja mul pole sellest midagi. Mu kahel õel on mõlemal vähk, üks neist on ülekaaluline, üks võtab palju ravimeid ega suuda liikuda ilma jalutusraamita. Mul pole ühtegi peres levinud terviseprobleemidest ja ma jään elus toidu juurde. Pühendumiseks pead sa ennast tõeliselt armastama, hoolitsema enda eest nagu sa hoolitseksid lapse või armsama eest. See, mida sa oma suhu paned, peaks sind toitma raku tasandil. Kohtle ennast nagu kedagi, keda sa väga armastad.

Kasutad sa kuivatit ja miks?
Kuivati ei kuumuta toitu, see kuivatab toidu nii, et ensüümid jäävad alles. Ja see on oluline, sest pärast 30. aastat ei tooda inimese keha enam nii palju ensüüme kui enne. Seepärast on näiteks oluline toitu korralikult närida enne alla neelamist. Kuivati soojendab toortoitu – oluline on mõista, et toortoit ei tähenda külmade salatite söömist! Kui sul on kuivati, blender ja mahlastaja, siis on väga lihtne teha kunagi armastatud küpsetatud toidust uusversioone. Ma teen küpsiseid, leiba, müslit ja suvikõrvitsa lasanjet. Armastasin sushit, nüüd rullin siis sarnase maitsega taasloodud toitu nori lehe ja kapsalehe sisse.

Mimi Kirk_porganditegaKas sa võtad ka mingeid lisandeid või usud, et saad kõik vajaliku toidust? Võtad sa näiteks probiootikume?
Hommikusmuutiga võtan vedelat B-vitamiini ja D-vitamiini. Aga mitte väga tihedalt, siis kui meelde tuleb. Mida vanemaks saad, seda vähem keha neid vitamiine omastab, nii et on oluline neid näitajaid jälgida. Aga soovitan seda enne oma arstiga rääkida. Ma siiski usun, et kõik vajalikud ained võib toidust saada. Eraldi probiootikut ma ei võta, lisan seda oma kookose jogurtile ja taimsetele juustudele, mis ma teen. Ühtlasi tunnen, et pean jälgima oma omega-3 taset. Iga päev mahlastan erinevaid juurvilju ja rohelisi. Pean mahlastamist oluliseks, sest ma ei suudaks kunagi süüa nii palju juurvilju, mis ma ühte mahla panen. Just mahlastamise kaudu saan enamuse oma vitamiinidest ja mineraalidest.

Kas sa teed rutiinseid puhastuskuure?
Jah, pean puhastuskuure väga oluliseks! Mulle meeldib väljas süüa ning tean, et kõik, mis ma söön pole 100% orgaaniline, nii et jah, mulle meeldib teha 3päevaseid mahlapaaste.

Mis muutusi sa märkasid pärast toortoidule minemist?
Rohkem energiat! Hommikul hüppan voodist välja nagu 20aastane. Mul on tunne nagu oleksin endalt aastad maha tõstnud. Kõik valud ja vaevused on kadunud ja mu nahk näeb noorem välja. Otsisin oma 88aastasele õele vanadekodus elamiskohta ja nägin neis kohtades inimesi, kes on palju nooremad kui mina. Sa võid ükskõik mis vanuses tunda noorena ja olla täis elujõudu. Palju loeb suhtumisest ja vaatest elule. Toortoit annab mulle fantastilise enesetunde.

Mimi Kirk ja PETAMilline näeb välja üks sinu päev?
No, päevad pole sarnased. Justnagu ka mu toit. Armastan kodus köögis vaaritada ja uusi lahendusi leiutada. Mu poiss-sõber on pensionil, nii et me veedame oma päevi koos. Meil käib palju külalisi. Sõbrad tulevad külla ja jäävad mõneks ajaks justkui puhkama. Meile see meeldib. Valmistan neile tervislikku toitu, näitan neile linna (San Diego) ja viin neid matkama. Siin on väga rahulik. Iga päev võtan ka aega, et vastata oma e-posti ja Facebooki küsimustele ning annan intervjuusid. Armastan inimeste aitamist. Ma tõesti püüan vastata igale küsimusele, tunnen, et see on tähtis. Inimesed usaldavad mind kui eeskuju ja ma tõesti naudin nende aitamist, kuigi lõppkokkuvõttes aitab igaüks ennast alati ise. Olen ka aktivist, kirjutan alla igale petitsioonile, näiteks Monsanto vastu ja muud taolised. Õhtuti meeldib mulle pugeda voodisse ja filmi vaadata. Mulle meeldib mu lihtne elu.

Mimi Kirk_korjab sidruneidMida sa oma aias kasvatad?
Kasvatan palju ürte, näiteks tüümiani ja erinevaid basiilikuid. Mul on ka baklažaan, suvikõrvits, tomatid, mõned erinevad lehtkapsad, spinat, sibulad ja talisibulad. Tõesti on vedanud, et tänava otsas on meil orgaaniline talu. Saan osta sealt näiteks hiigelsuure kotitäie spinatit kõigest $1.5.

Mis on su parim kööginipp?
Vali see koht, kus sa köögis kõige rohkem seisad (mina seisan näiteks oma lõikelaua ääres) ja pane nõud, mida sa kõige rohkem kasutad just sellesama koha kohale kappi. Siis sa ei jookse mööda kööki ringi. Mina näiteks hoian oma mõõtelusikaid ja kausse ning nuge seal. Teine nipp oleks see, et organiseeri köök oma käe järgi. Märgista ja kuupäevasta oma toit, et teaksid, mis sul on.

Annad ehk mõne nipi, mis aitaks reisides toortoidule truuks jääda?
Esiteks anna endast parim. Vahel tuleb minna vooluga kaasa ja süüa küpsetatud toitu, ära nuhtle ennast selle pärast. Mina näiteks pakin alati kaasa palju snäkke, eriti lennureisideks. Pähklid, seemned ja kuivatatud puuviljad sobivad hästi. Aga mulle meeldib teha ka metsiku riisi ja Kreeka pähkli burgereid ning need siis salatilehe sisse mässida. Kõige rohkem igatsen reisides oma rohelist jooki. Neid ei leia alati igalt poolt, ent jällegi, anna endast lihtsalt parim.

Mis trenni sa teed?
Teadsin, et sa seda küsid! Peaksin selles valdkonnas parem olema. Oma kodus olen päev otsa väga aktiivne, me elame mitmekorruselises majas. Palju olen ka aias. Armastan kõndimist ja joogat. Tean, et peaksin rohkem venitusi tegema. Treening on väga oluline, eriti vanemas eas.

Mimi Kirk_kehaMis su lemmik magustoit on?
Šokolaad! Mulle on alati šokolaad meeldinud, ent ma ei söö seda enam nii palju kui vanasti. Teen kodus imelisi tooršokolaade. Mu poiss-sõber armastab, kui teen kodus tooršokolaadi toorküpsiseid. Aga mulle meeldivad ka toorjäätised, puuviljadest on mu lemmik mango. Vahel meeldib mulle lihtne jook toormandlipiima, kakao ja datlitega. See on nii maitsev!

Mis su ilu saladus on?
Magamine! Inimesed ütlevad, et kui sa sööd toortoitu, siis sa ei pea väga palju magama, aga mulle meeldib magada 8-9 tundi öösel. See on see aeg, kui keha nooreneb ja puhkab. Kookosõli oleks mu järgmine lemmik. See on ainus asi, mida ma oma kehal ja näol kasutan. Õige toit on samuti väga tähtis. Ilu algab seest. See on mingi sisemine sära, mis inimese seest paistab.

Mimi Kirk_uus raamatRäägi natuke oma uuest raamatust “Live Raw Around the World”.
Seda raamatut oli mul väga põnev kirjutada. Käisin nii paljudes riikides, nende hulgas Kreekas, Itaalias ja Hispaanias, kohtasin suurepäraseid inimesi. Kokaraamatus on 120 erinevat retsepti üle maailma, lisaks ilusad fotod ja palju tervise- ja ilunippe. Loodan, et teile meeldib!

Tunned sa end oma fännide ees vastutavana?
Inimesi nii palju inspireerida on tõepoolest vastutus. See on ka vastutus minul endal olla terve ja õnnelik. Oluline on elu suurem pilt, mitte stressata väikeste asjade pärast. Nii et ses osas ma tunnen inimeste ees vastutust, jah, eriti oma 10 000 Facebooki fänni ees (see oli kaks aastat tagasi, täna on Mimil FBs üle 46 000 “like´i” – Liisa-Indra).
Ausalt, olen siiani hämmastunud kui paljud inimesed tahavad minu eluviisi kohta teada. Olen läbi elu olnud aktiivne ja kui ma pensionile jäin, mõtlesin, et okei, nüüd puhkan. Just siis nimetas PETA mind seksikamaiks üle 50aastaseks taimetoitlaseks, see tõi palju tähelepanu. Otsustasin oma vaadetest kirjutada raamatu, läksin Facebooki ja hakkasin Youtube´is videosid tegema. Võib olla on inimesed aru saanud, et kiirtoidu ja loomse toidu peal ei ela kaua, tervelt ja ilusalt. Kui ma 30. aastates taimetoiduga alustasin, polnud taimetoidu söögikohti ja see polnud kuigi tavaline. Nüüd on üle maailma toortoidusöögikohad ja tundub, et vähemalt mingil eluhetkel on paljud kas taimetoidul või toortoidul. See on imeline, kui inimesed kirjutavad, et ma olen neid inspireerinud, et nad on saanud terveks ja saledaks tänu elus toidule. Olen tänulik, et inimesed mulle nii kirjutavad, milline suurepärane tunne, kui sa saad kedagi inspireerida, kui saad loodust ja maailma aidata!

VAATA VIDEOT MIMI KODULEHEL:
http://youngonrawfood.com/about-me/

SIIN MIMI HOMMIKUSAATES:
JA VEEL ÜHES SAATES OTSE EETRIS:
MIMI TEEB TOORHUMMUST JA TOORTAHINIT:
MIMI TEEB “RÖSTITUD” TOMATEID:
Allikad:
NourishmentNow.com
TheZenGarden.com

Beautyful on Raw Newsletter, veebruar 2013
TheChalkBoardMag.com
YouTube.com