Pranstslased kutsuvad Euroopat liituma seadusega, mis kohustab supermarketid üle jäänud toitu annetama

Prantsusmaal on aasta aega olnud töös seadus, mis keelab supermarketitel korraliku toidu ära viskamise, et see hoopis toidupankadele annetada.

Prantsusmaal visatakse aastas minema 7 miljonit tonni toitu. Kohalik suurim supermarketite kett Carrefour on tunnistanud, et selline seadus suurendab kindlasti toidu annetamist toidupankadele, sest kuskile mujale pole järgijäänud toitu väga anda.

Sellise seaduse jõustumisega sai Prantsusmaast esimene riik maailmas, mis keelab toidupoodidel müümata jäänud toidu ära viskamise, sundides seda hoopis heategevuseks annetama. Ühtlasi on nüüd supermarketitel võimalik annetada ülejäägid ka otse vabrikust. Enne oli näiteks keeruline piimatööstuse vabrikul annetada supermarketi logoga toodetud jogurteid, nüüd enam mitte.

Kodanikualgatusest kasvas välja hiiglaslik kampaania

Ühehäälselt vastuvõetud eelnõu tulemusel saavad heategevusorganisatsioonid anda aastas välja lisaks miljoneid tasuta toite neile, kes muidu jääksid nälga. Eeskujulik seadus pärineb tegelikult hoogu kogunud kodanikualgatusest, millest sai toidupankade kampaania, arenedes välja kohaliku poliitiku poolt algatatud üleriigiliseks petitsiooniks. Lõpuks sai paari inimese mõttest eelnõu, mille presenteeris kohalikule rahvuskogule toidutööstuse minister.

Nüüd loodavad Prantsusmaa toidupangad veenda ka teisi Euroopa Liidu riike sarnast seadust vastu võtma. Mõelda vaid, mis mõju sellisel seadusel on – miljonid muidu nälga kannatavad pered leiaksid end palju paremast olukorrast. Kui palju vähem kannatusi ja pisaraid!

Toidupoodidel keelatud jäänuste peitmine või rikneda laskmine

Toidupoodidel on kusjuures keelatud ka meelega toidu halvaks laskmine, mis ei laseks neil toitu annetada. Sellist tehnikat on poed kasutanud, et vältida prügikastides sobravaid näljaseid. On isegi teada, et mõned supermarketid loputasid enne ära viskamist söödava kraami valgendajaga üle, et prügikastis sorijad toidumürgitust ei saaks. Teised jällegi viskasid prügi lukuga prügikasti, mida hoidsid kinnises laoruumis, kuhu suvalised inimesed ei pääsenudki.

Kui toidupood keeldub annetuslepingule alla kirjutamast, ähvardab omanikke kuni 75 000 € trahv või kaks aastat vangistust. Toidupankadel aga on kohustus koguda ja varuda toitu hügieenieeskirjadele vastavalt ning jagama seda väärikalt.

Seadus kohustulikuks ka restoranidele

Pariisi munitsipaalnõunik ütles: “Järgmine samm on paluda presidendil tutvustada seadust ka Euroopa Liidu tasandil, et viia see üle-euroopaliseks. Võitlus alles algab. Nüüd võitleme toidu raiskamise vastu restoranides, pagarikodades, koolides ja mujalgi.”

Inglismaal on senini kehtinud kusjuures vabatahtlik toidu annetamise soovitus toidupoodidele eesärgiga vähendada toidu ja selle pakendamisega kaasnevat raiskamist ning prügi.

Prantsusmaal ära visatud 7,1 miljonist tonnist toidust viskavad iga aastal ära 67% tarbijad, 15% restoranid ja 11% väiksemad poed. Igal aastal läheb kogu maailmas raisku 1,3 miljardit tonni toitu.

Allikas:
TheGuardian 

Lähemalt... Liisa-Indra

Liisa-Indra
Inimene on imeline ja kõikvõimas, loodus vägev ja loomad justkui teiste rahvuste esindajad, sõbrad. Kui mu keha sai vabaks mürgisest toidust, sain aru palju see oli mind tagasi hoidnud ja kurnanud. Oleme terve perega veendumusel, et elus taimetoit on inimese loomulik toit. Kedagi ei pea tapma või piinama, et meie saaks elada. Igaühel on õigus rahus elada. Igaühel. Elame armastuses, tervises, õnnes ja rahulolus ning soovime sama teistele, liigist olenemata.

Vaata seda ka

Aastal 2019 on kõik Volvod elektri- või hübriidautod!

Viimane aeg juhiload teha, kui tahad ajaloolise sisepõlemismootoriga autoga sõita! 2019. aastast müüdavad Volvod on …

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga