Rimi toitumisnõustaja Katri Merisalu sõnul võib taimedest kaltsiumi omandamine olla parem kui piimast, kirjutab Postimehe terviselisa.
See, et suure keti toitumisnõustaja nii ütleb, on suur asi! :)

Toitumisnõustaja Katri Merisalu astub sellega veits vastu suurele piimatööstusele, piimateadlastele ja Toiduaineteliidu buklettidele, mis nimetavad piima ka spordijoogiks. No väga äge!

Rimi toitumisnõustaja sõnul on piimast efektiivsemad kaltsiumi allikad lehtkapsas, spinat, rukola ja seesamiseemned. Ta räägib ka maitsestamata jogurtist ja kui tore, et on D-vitamiiniga rikastatud piimasid – aga no jätame selle kõrvale praegu, ma ei hakka… :)

Ta rõhutab, et ei maksa ennast ehmatada justkui peaks selle koguse rohelist korraga ära sööma, vaid soovitab selle päeva peale ära jaotada, kui korraga palju tundub. Ning soovitab süüa rohelist koos C-vitamiinirohke toiduga, et kaltsium paremini imenduks.

Postimehe artiklist:
Täiskasvanutel on soovitatav tarbida 800 milligrammi kaltsiumi päevas, sest see aitab kaasa närvi- ja lihassüsteemi normaalsele toimimisele ning ennetab luude hõrenemist ja osteoporoosi teket. Kaltsium hoiab ka hambad ja luud tugevate ja tervetena ja sellel on oluline roll vere hüübimisel.

Kuid lehmapiima joomine ei pruugi olla parim viis kaltsiumi saamiseks. Tassitäis lehmapiima sisaldab küll umbes 300 milligrammi kaltsiumi, kuid kahjuks on inimese organism vaevu võimeline seda omastama.

Siit leiate viis kaltsiumirikast toitu, mida tarbida tasuks:

Lehtkapsas
200 grammis värskes lehtkapsas leidub 300 – 410 (vastavalt sordile) milligrammi kaltsiumi. Lehtkapsas on väga kasulik ja seda on lihtne kasutada salatites ning smuutides. Lehtkapsas sisaldab peale kaltsiumi veel teisigi kasulikke aineid nagu C-, K- ja A-vitamiini, rauda, fosforit, mangaani, vaske ja kaaliumi.

Spinat
200 grammis värskes spinatis leidub 198 milligrammi kaltsiumi. Spinat aitab taastada energiavarusid ning parandada vere kvaliteeti, andes organismile suuremat elujõudu. Spinat on ka suurepäraseks rauaallikaks, aidates reguleerida hapniku transportimist ja punaste vereliblede tööd. Samuti vajab keha rauda DNA sünteesiks ning energia tootmiseks. Spinat on hea K-, A- ja C-vitamiini allikas, sisaldades mõistlikus koguses foolhapet, magneesiumi, B2-vitamiini ja mangaani.

Rukola
200 grammis värskes rukolas on 320 milligrammi kaltsiumi. Rukola sisaldab kaheksa korda rohkem kaltsiumi ja neli korda rohkem rauda kui jääsalat. Vitamiinidest sisaldab rukola A-, C- ja K-vitamiine. Rukola sobib hästi salatitesse, pestodesse, püreesuppide sisse, võileiva vahele ja pastaroogadele.

Seesamiseemned
28 grammi seesamiseemneid sisaldab 277 milligrammi kaltsiumi. Seesamiseemned sisaldavad rikkalikult selliseid toitaineid nagu mangaan, vask, raud, fosfor, tsink ja magneesium. Ilma magneesiumita kaltsium inimese organismis ei imendu. Selle pärast on seesamiseemned väga head kaltsiumiallikad. Seesamiseemnetest valmistatakse tahhiinit, mida kasutatakse hummuse tegemisel. Seesamiseemned sobivad vokiroogadele, sushile ja salatitesse.

Allikas:
Postimees Tervis
Foto Rimi